Saadet Partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Bekaroğlu, büyükşehir belediyesi ile bağlı müessese ve iştirakleri hakkında, seçim yasaklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle İl Seçim Kurulu'na suç duyurusunda bulundu.

Sirkeci'deki İl Seçim Kurulu Başkanlığından ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Bekaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ilçe belediye başkanlarının devletin imkanlarını kullanarak propaganda yaptıklarını, seçimlerdeki dürüstlüğün, eşitlik ilkesinin ve adaletin ortadan kalktığını öne sürdü.

Devletin imkanları kullanılarak tanıtım yapılmasının Anayasa, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına aykırı olduğunu dile getiren Bekaroğlu, ''Bu seçim seçim olmaktan çıkıyor, orantısız bir para ve imkan kullanımı var. Bu kendi paraları ve imkanları değil, bu milletin vergileri ile yapılıyor. Buna hakları yok'' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyenin son 5 yılda gerçekleştirdiği projeleri topladığı ''5 Yılda Rekorlara İmza Attık'' adlı kitabın devletin parası ile bastırıldığını öne süren Bekaroğlu, şunları kaydetti:

''Daha önce bastırılmamış, şimdi bastırılıyor. Yıl sonu, dönem sonu değil. Sadece seçim için bastırılmıştır. Bu kitaptan milyonlar bastırılmış. Sadece bu kitabın bastırılması ve dağıtılmasının maliyeti 2,5 milyon liradır. Bizim bütün seçim bütçemiz bu kadar değil. Bu büyük bir haksızlıktır.''

sondakika