Erdoğan rest çekiyor

Başta Başbakan Tayyip Erdoğan olmak üzere ekonomi yönetimi, Türkiye’nin diğer ülkelere göre daha iyi durumda olduğunu anlata dursun, reel sektör de para piyasaları da olumsuz sinyaller vermeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın bugün döviz satış ihaleleriyle piyasaya gireceğini açıklamasına karşın, dolar TL karşısında tarihinin en üst seviyelerini yaşıyor.

SANAYİDEKİ kan kaybı artarak sürüyor. Ağustostan bu yana düşen sanayi üretimi ocak ayında, tüm zamanların en dip seviyesini gördü. Yüzde 21.3’lük rekor düşüş, sadece bir ayda sanayinin 5’te birinin eridiğini gösterdi. Sanayide çarkların durması işsizliği tetiklerken, İşKur verilerine göre, işsizlik başvuruları şubat ayında yüzde 7.39 artarak 136 bin 951 kişiyi buldu.


BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan ise seçim meydanlarında, ABD Dış işleri Bakanı Hillary Clinton’un "Türkiye’nin mali kriz yönetiminin takdirle izledikleri" dediğini aktardı. Erdoğan Aydın’daki mitingte, iş dünyasının IMF beklentisine yönelik şu yanıtı verdi: "IMF ile ne zaman anlaşacağımızı iyi biliyoruz. Vereceğimiz karar Türkiye’nin çıkarlarına uygun olacaktır."

Döviz neden yükseliyor

DIŞ NEDENLER

Global ekonomideki olumsuz gelişmeler

Euro-dolar paritesinin dolar lehine seyri

Avrupa’da derinleşen durgunluk endişeleri

İzlanda’da son özel banka da devletleşti

Dövizin güvenli liman haline gelmesi

Gelişmekte olan bir ülke olarak grup riski taşıması

İÇ NEDENLER

Özel sektörün 140 milyar doları bulan borcu

Bankaların sendikasyon geri ödemeleri

Ekonomiye ilişkin olumsuz beklentiler

Rakamların bu olumsuzluğu desteklemesi

Sıcak paranın çıkışa geçmesi

IMF konusundaki belirsizliğin sürmesi
hürriyet