.
Şırnak'ın Silopi İlçesi’ndeki Botaş tesislerinde bulunan kuyularda kazılara dün sabah iş makinalarıyla başlandı. Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, saat 17.00’de tamamlanan kazılarda 2 kemik parçası ile bir fanila bulunduğunu açıkladı.

BOTAŞ KUYULARINDA KAZI ÇALIŞMASI
Adli Tıp’a gönderilecek

Elçi, "Bu kemik parçaları insana mı yoksa bir hayvana mı ait belli değil. Fanila parçası üzerinde de lekeler var ancak bu lekelerin neye ait olduğu da belli değil. Parçalar Adli Tıp’a gönderilecek" dedi.

Asker yardım ediyor

BOTAŞ tesisleri içinde kuyu açılmadığını, daha önce belirlenen 3 alanda kazı yapıldığını söyleyen Elçi, "Burada yapılan çalışmaların bir bölümünde açılan bir yerde foseptik bulundu. Askeriyeye ait vidanjörle kuyudaki su temizlendi. Yarın (bugün) ya da bir sonraki gün Silopi-Cizre arasındaki eski lokantanın bulunduğu bölgede kazı çalışmalarına devam edeceğiz" diye konuştu.

Kazılar geçen hafta ertelenmişti

Ergenekon soruşturmasında açıklamalarda bulunan Tuncay Güney ile PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan, 1990’lı yıllarda öldürülen pek çok kişinin asitle yakıldıktan sonra Botaş tesisleri ve Cizre-Silopi güzergáhındaki bazı noktalara açılan kuyulara gömüldüğünü iddia etmişti. Bunun üzerine bazı kayıp yakınları Silopi Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmuş, kuyularda araştırma yapılmasına Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı izin vermişti. Geçen hafta yapılacak olan aramalar ilçede DTP’nin kadınlar günü nedeniyle yapacağı etkinlik yüzünden provokasyon endişesiyle ertelenmişti.
hürriyet