Eskişehir'de, "Köpeklere giriş serbesttir" ve "Bu kapıdan Yahudiler ve Ermeniler giremez" yazılı pankart açarak işyerinin önünde eylem yapan Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Niyazi Çapa ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İl Dernekler Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı suç duyurusu başvurusunda, derneği tüzükte belirtilen amaç ve hükümler dışında kullandığı gerekçesiyle Çapa ve yönetim kurulu üyelerinin cezalandırılmasını istedi.

Çapa ve yönetim kurulu üyeleri, Ermeni ve Yahudileri kınamak amacıyla 6 Ocak'ta "Bu kapıdan Ermeni ve Yahudiler giremez. Köpekler girer" yazılı pankart açarak federasyon adına basın açıklaması yapmıştı. Bunun üzerine Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu'nu incelemeye alan İl Dernekler Müdürlüğü, çalışmalarını tamamladı.

Bunun üzerine harekete geçen Dernekler Müdürlüğü, Çapa ve Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında, derneği tüzükte belirtilen amaç ve hükümler dışında kullandığı gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu'nun Dernekler Kanunu'nun 30. maddesinin ( a ) bendinde belirtilen "Tüzüklerinde gösterilen amaç ve bu amacı gerçekleştirmek üzere sürdürüleceği belirtilen çalışma konusu dışında faaliyette bulunan hükmünü ihlal ettikleri. Yine Medeni Kanun'un 90. maddesi gereğince derneklerin amaçlarını gerçekleştirmek üzere tüzüklerinde belirtilen çalışma koşulu biçimleri doğrultusunda faaliyette bulunur" hükmü bulunduğu belirtildi.

Bu bağlamda, söz konusu derneğin tüzükte belirtilen amaçlar dışında kullanılarak Dernekler Kanunu'nun 30 ve 32. maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle Niyazi ve Çapa ve Yönetim Kurulu üyelerinin gerekli ceza ile cezalandırılması istendi.

Başvuruyu kabul eden Cumhuriyet Savcılığı, konuyla ilgili çalışma başlattı.

Çapa ve yönetim kurulu üyeleri için Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı ve İnsan Hakları Derneği de geçtiğimiz günlerde suç duyurusunda bulunmuştu.

Cumhuriyet Savcısı Celalettin Karanfil tarafından yapılan inceleme sonunda, Çapa'nın "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçu işlediği ve bu nedenle 4,5 yıl hapis istemiyle Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına karar verilmişti.

Çapa, söz konusu suçlama ile 6 Mayıs'ta Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

CİHAN