İstanbul'da 23 yıl önce geçirdiği trafik kazasında ayakları sakatlanan Sabri Satı'nın (44) hayat azmi görenleri şaşırtıyor.

23 yıl önce bir kamyonda çalışırken İstanbul'da geçirdikleri kaza sonrasında iki ayağı da sakatlanan Sabri Satı, yaşadığı bütün sıkıntılara rağmen yılmayarak hayatını devam ettiriyor.

Yaşadığı acı kazadan sonra tek başına kalmasına rağmen hayata küsmeyen Sabri Satı, ayakkabı boyacılığı ve çakmak gazı doldurup, tamir ederek hayatını sürdürüyor.

Hayatta sıkıntılarıyla baş başa kalmasına rağmen yaşama azmi ve sevincini kaybetmeyen Satı, yaşamını tek başına sürdürmesine rağmen hayatta gülmeyi de ihmal etmiyor.

Ulaşımda kullandığı tekerlekli sandalyesini ise yokuş yukarı süremeyen Sabri Satı, darda kaldığı zamanlarda ise inerek sakat ayakları üzerine de olsa sandalyesini kendi iterek rampayı aşmaya çalışıyor.

Vatandaşların şaşkın ve takdir edici bakışları arasında sadık dostu tekerlekli sandalyesini yokuş yukarı itekleyen Satı, düzlüğe çıktığında ise bu defa arabasının kendisini taşıyacağının bilinciyle yürümesine devam ediyor.

Sakat kalmasından sonra kendisinin yalnız bırakıldığını anlatan Sabri Satı, "23 yıl önce geçirdiğim trafik kazasından sonra ayaklarım sakat kaldı ve hayatta yalnız bırakıldım. Ancak yılmadım ve hayata küsmedim. Ayakkabı boyacılığı ve çakmakçılık yaparak yaşamaya çalışıyorum." dedi.

Yaşam mücadelesi ile birçok sağlam insana dahi örnek olan Sabri Satı, Çağlayan'da İncir Kooperatif başkanının kendisinden kira almadan oturması için verdiği evinde yaşamını sürdürdüğünü belirtti.

Eskiyen nüfus cüzdanını değiştirmek için Osmangazi Nüfus Müdürlüğüne giden Sabri Satı, bazı yerlerde tekerlekli sandalyesine biniyor, gidemediği yerde ise inerek sakat ayakları üzerine sandalyesini itekliyor.

Sabri Satı, "Ben Çağlayan'dan nüfus cüzdanımı değiştirmek için Osmangazi Nüfus Müdürlüğüne gidiyorum. Santran Garaja kadar minibüs ile oradan da yürüyerek geldim. İşimi bitirdikten sonra ise yine Garaja kadar giderek minibüs ile Çağlayan'a döneceğim." şeklinde konuştu.

Tekerlekli sandalyesini akülü olmamasından dolayı her yerde kullanamadığını belirterek, "Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin bana bir akülü araba almıştı ancak bozulunca yaptıramadım. Ben de şimdi bu arabamla gitmek istediğim yerlere gitmeye çalışıyorum." konuşmasını sürdürdü.

Yaşadığı acı kaza ve hayatta yalnız bırakılmasına rağmen hayata küsmediğinin altını çizen Sabri Satı, her şeye rağmen yaşamanın güzel olduğunu ve gülmeye değer birçok güzellik olduğunu sözlerine ekledi.

CİHAN