Cumhuriyet'ten görülmemiş dönüş - Foto

Yazarları ve bir ortağı Ergenekon'dan tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi, Türk Metal Sen Genel Başkanı Mustafa Özbek'in tutuklanmasına da karşı çıkmıştı.


CUMHURİYET'TEN U DÖNÜŞÜ - KARELER İÇİN TIKLAYIN

Ancak gazetenin arşivi, Özbek’le-Cumhuriyet arasında geçmişte çok ciddi problemler olduğunu gösteriyor. Yıllar önce Özbek'in sendikacılığını, servetini ve kişiliğini hedef alan haberler yapan Cumhuriyet'in, son yıllarda neden fikir değiştirdiği ise merak ediliyor.

Asrın Davası'nda tutuklanan Türk Metal Sen'in Başkanı Mustafa Özbek'in yılmaz savunuculuğunu yapan gazetelerden Cumhuriyet'in, daha önce bunun tam tersine yayınlar yaptığı ortaya çıktı.

Asrın Davasında tutuklananlar arasında Türk Metal Sen Başkanı Mustafa Özbek de vardı. Özbek'in tutuklanmasının ardından Cumhuriyet Gazetesi Özbek'e destek vermiş bu yönde haberler ve köşe yazıları yer almıştı.

Oysa arşivler incelendiğinde Cumhuriyet Gazetesi'nin şimdilerde Mustafa Özbek'le ilgili yaptığı haberlerin, geçmişte yaptığı haberlerle çeliştiği görülüyor. Cumhuriyet Gazetesi'nin Özbek'le ilgili yaptığı haberlerindeki iddialar, bugün Özbek'in muhalifleri tarafından bile dile getirmediği ağırlıkta.

İşte onlardan biri...Tarih 19 Eylül 1998. Haberin Başlığı: Türk Metal Sendikası işçiyi sattı. Haberde, toplusözleşme ile alınan düşük zammın başarı gibi gösterildiği bunu protesto eden işçilerin, " İşçi aidatlarıyla hanlar, hamamlar kuran Özbek ve yandaşları şimdi nasıl rahat uyuyacaklar? Bizlerin hakkını ve hukukunu gasp edenler er veya geç bunun hesabını verecekler'' dediği aktarılıyor.

28 Eylül 1998 tarihli nüshada da dönemin DİSK Başkanı Rıdvan Budak açıklaması haberleştirilmiş. Budak'ın Sendikalarda çete var görüşüne yer veriliyor. Ve Budak'ın Özbek'i eleştiren şu sözleri aktarılıyor:

"SEN DİSK'İ ÖCÜ GİBİ GÖSTEREREK KENDİ SUÇUNU ÖRTECEĞİNİ Mİ SANIYORSUN? VAKİT VARKEN EMEKLİ OL, SANA VE YEDİ SÜLALENE YETECEK SERVETİNLE HAYATINI YAŞA."

Cumhuriyet Gazetesi'nin Mustafa Özbek'le ilgili geçmişte yaptığı haberler incelendiğinde bir nokta dikkati çekiyor. O da Özbek'in istifasını isteyen işçilerin haberleri gazetede yayınlanması. Hatta işçilerin sendikadan toplu istifalarla tepkisini dile getirdiği anlatılmış.

Şimdi merak edilen nokta şu, Cumhuriyet Gazetesi ne değişti de önceden yaptığı yayınların şimdi tam tersini yapıyor.

Samanyoluhaber..