On milyona yakın seçmen oy kullanamamakla karşı karşıya... Sandığa gidip oy kullanmadan geri dönmeyin. Seçime kadar mutlaka alın!

29 Mart'ta Türkiye yeniden sandık başına gidecek ve yerel yöneticilerini seçecek. Ancak bu seçime, bir genel seçim provası olarak bakılması seçime katılımı artıracak gibi görünüyor. Oysa on milyona yakın seçmen oy kullanamamakla karşı karşıya... Çünkü Seçimlerde yalnızca TC numarası bulunan kimlklerle oy kullanılacak.
10 MİLYON KİMLİKTE VATANDAŞLIK NUMARASI YOK
29 Mart'ta oy kullanacak 48 milyon 265 bin 644 seçmenin 10 milyona yakınının kimliğinde vatandaşlık numarası yok. YSK bu numarasız kimliklerle oy kullanılmayacağını açıkladı. Bu da seçmenin yüzde 20'si demek. 48 milyon seçmenin 8 milyonu köyde yaşıyor.

NUMARA NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDEN ALINIYOR
Bakan Beşir Atalay, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), seçmenin kimlik numarası taşıyan belge ibraz etmesini zorunlu kıldığını hatırlattı. Bu sebeple nüfus müdürlüklerine hafta sonları çalışılması talimatı verdi. Yani nüfus daireleri 29 Mart'a kadar 24 saat çalışacak.

İKİ FOTOĞRAF VE ESKİ KİMLİK KARTINIZLA GİDİN
Nüfus müdürlükleri, nüfus cüzdanlarını 10 dakika içinde değiştiriyor. Kimlik değişimi için şahsen müracaat yapılması gerekiyor. İki fotoğraf ve eski nüfus cüzdanını getirmek yeterli. Nüfus cüzdanını değiştirecek olan kişi, önce mahalle muhtarına uğrayarak kimlik değiştirmek için talep formu alıyor. Bu formu doldurarak en yakın nüfus müdürlüğüne gidiyor. Bu işlemi yapanlar, 10 dakika içinde yeni nüfus cüzdanına kavuşuyor.


internethaber.com