PKK'NIN SALDIRI TİMİ YAKALANDI

İstanbul Valisi Muammer Güler, Bazı Önemli Kişi ve Kurumlara Yönelik Saldırı Hazırlığı İçinde Olan 3 PKK'lı Teröristin Yakalandığını Açıkladı.

İstanbul Valisi Muammer Güler, bazı önemli kişi ve kurumlara yönelik saldırı hazırlığı içinde olan 3 PKK'lı teröristin yakalandığını açıkladı. Güler, terör örgütü PKK adına sansasyonel eylem yapamaya hazırlanan teröristlerin evlerinde yapılan aramalarda 'kullanıma hazır' 1 uzun namlulu silah, 2 adet el bombası ve bir eylemde kullanılabilecek kadar patlayıcı madde ele geçirildiğini belirtti. Emniyet ve jandarmanın özel bir tim kurarak koordineli operasyonlarıyla yakalanan 3 zanlının İstanbul'daki Nevruz kutlamaları ile parti mitinglerini hedef seçtiği öğrenildi.
Vali Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde İl Jandarma Alay Komutanı Albay Hamza Celepçioğlu ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile kameraların karşısına geçti. İstanbul'da yapılan önemli bir terör operasyonuna ilişkin bilgi vermek üzere basının karşısında olduğunu söyleyen Güler, 45 gün önce Kuzey Irak'tan bir grup teröristin silahlarıyla birlikte Türkiye'ye geçtiklerinin belirlendiğini ve amaçlarının sansasyonel eylem olduğunun tespit edildiğini anlattı. Olayın ortaya çıkmasının ardından hızlı bir şekilde emniyet ve jandarma birimlerinin ortak hareket timi kurarak çalışmaya başladığını kaydeden Güler, 17 Mart 2009'da Esenyurt'ta jandarma biriminin operasyonunda 2 kişinin yakalandığını, bu kişilerin Türkiye'ye sızan teröristlerden olduğunun belirlenmesiyle üçüncü kişinin yakalanması için çalışma başlatıldığını kaydetti. Vali Güler, Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin Üsküdar'da bir eve yaptıkları operasyonda üçüncü teröristin yakalandığı söyledi.
Bu arada Esenyurt'ta yakalanan teröristlerin Lokman İpek kod adlı Selami K. ile Sorejamed kod adlı Devrim K. olduğu, Üsküdar'daki zanlının ise Zaza Agit kod adlı Osman K. olduğu belirtildi. Esenyurt'ta zanlıların evlerinde yapılan aramalarda 2 adet 7.65 çapında tabanca, 2 adet Rus yapımı el bombası ve çok sayıda örgüt içerikli doküman ele geçirildi.
Bugün öğle saatlerinde Üsküdar'daki eve düzenlenen operasyonda yakalanan Osman K. ile birlikte 1 adet 9 mm tabanca, 1 uzun namlulu silah ve bir eylemde kullanılabilecek miktarda patlayıcı ele geçirildi. Silah ve diğer mühimmatların kullanıma hazır bir şekilde bulunduğunu belirten Vali Güler, zanlıların, sansasyonel nitelikte kişilere ve kurumlara yönelik eylem arayışı içinde olduklarının tespit edildiğini bildirdi.

YARDIM VE YATAKLIK EDEN 3 KİŞİ DE YAKALANDI
Osman K'nın emniyetteki sorgusunun sürdüğünü açıklayan Vali Güler, PKK'lı 3 kişiye yardım ve yataklık yapan 3 kişinin daha gözaltında olduğunu belirtti. Güler, Esenyurt'ta gözaltına alınan 2 kişi ile örgüt üyelerine yardım ve yataklık suçlamasıyla yakalanan İbrahim B., Şehmuz T. ve Bayram K'nın sevk edildiği mahkemece tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildiğini söyledi. Emniyet ve Jandarma kaynakları, A4 plastik patlayıcı ile yakalanan PKK'lıların Nevruz kutlamaları ve bugünkü mitingleri provoke etmek için eylem planladıklarını belirttiler. Yakalanan teröristler ve yardım yataklık eden kişilerin daha önce de PKK terör örgütü adına bazı silahlı eylemlere katıldıklarının belirlendiği ifade edildi.
KAZLIÇEŞME'DEKİ MİTİNGDE 31 GÖZALTI İstanbul Valisi Muammer Güler Nevruz kutlamaları ile ilgili yaptığı açıklamada, Kazlıçeşme'deki kutlamalarda Teröristbaşı Abdullah Öcalan posteri, pankart ve posterlerle kutlamalara gelen 29 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Güler ayrıca kutlamalara tabancayla gelen bir kişinin de yakalandığını belirtti. (CİHAN)