Başbakan Erdoğan seçimlerden önce oy hedeflerini açıklamıştı. Ancak seçime günler kala hedef küçülttü. İşte beklediği oy oranı;

Yerel seçimler için daha önce hedeflerini son genel seçimde alınan yüzde 47’nin üzeri olarak açıklayan AKP’de bu hedef, 29 Mart’a yaklaşıldıkça aşağı çekildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2004’te yapılan yerel seçimde alınan yüzde 42’nin, 29 Mart’ta yapılacak yerel seçimde başarı kriterlerinden biri olacağını söyledi.

Erdoğan, il genel meclisi seçimlerinde hedeflerinin, 2007 genel seçimlerindeki yüzde 47 olduğunu dile getirdi.

ERDOĞAN'IN KRİTERİ
Başbakan Erdoğan önceki akşam katıldığı atv’de yerel seçimlerde başarı açısından iki kritere bakacağını söyledi. “Sizin için seçimlerde başarılı sayılmanın kriteri 2004 yerel seçimleri mi, 2007 genel seçimleri mi olacak” sorusunu Erdoğan şöyle yanıtladı:

“İki kriterim var. Yerel seçim açısından bakıyorum. Burada 28 Mart’ı (2004) kendime kriter olarak alıyorum. Çünkü bu bir yerel seçimdir. Bunun havası ile genel seçimin havası bir değil. Yerel seçimlerde yüzde 42’ydi. Onu kriter olarak alıyorum. Bir diğer kriterim daha var, il genel meclisi seçimleri.

Her ne kadar yerel geneli etkilese de buna rağmen burada da 22 Temmuz’la (2007) bir kıyaslama yapmamızda fayda var diyorum. Bu da partimin ne durumda olduğunu görme bakımından.

Eğer uluslararası finans krizi olmamış olsaydı bizim iktidar partisi olarak şansımız çok daha farklı olurdu. Şimdi bir rakam vermem spekülatif bir yaklaşım olabilir. Şu anda bunu hiçbir zaman mazeret olarak kabul etmiyorum.”

internethaber.com