2. iddianamede Ergenekon'un Bahçeli'yi devirme planı yankı uyandırdı. Peki iddialara MHP cephesi ne tepki verdi?
2. Ergenekon iddianamesinde geçen "MHP'nin genel başkanlığına Ümit Özdağ getirilmek istendi" şeklindeki görüşe MHP cephesinden destek geldi..
Devlet Bahçeli'yi devirip yerine Ümit Özdağ'ı oturtma girişimi iddiası kabul edilen iddianameyle birlikte yeniden alevlendi.

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Ümit Özdağ'ın şüpheli ve dolambaçlı yollarla partiye üye olmak istediğini hatırlatarak bu kişi hakkında yargının bir kanaate varacağını söyledi.


İşte Bal'ın iddianamede MHP'yi ilgilendiren bölümle ilgili görüşleri:

"Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 40 yıldır Türk siyasi hayatında demokratik yol ve yöntemleri en üst düzeyde kendi içinde uygulayan bir partidir. Demokratik söylemleri her şart altında farklı düşünceleri ifade edebilen camiamızın dışarıdan destek alarak çetecilerle darbecilerle irtibat kurarak parti içinde güç arayışı içine girmesi mümkün değil.

Ümit Özdağ isimli şahsa gelince. Bu kişi Ankara'nın merkezinde bir üniversitede görev yaparken, Artvin'in Yusufeli ilçesinde sahte bir kira belgesiyle, partiye üye olma teşebbüsünde bulunduğu, eğer Ankara'dan herhangi bir müracaat olmuş olsaydı rahatlıkla MHP'ye üye olabilecekken böyle dolambaçlı yollara başvurduğu yargı süreci içinde MHP'ye üye olmadığı kesinleşmiştir.

Bu kişinin kiminle nasıl bir ilişki içinde olduğunu biz bilemeyiz. MHP üyesi olmayan bu şahsın Ergenekon diye tanımlanan bu soruşturma içerisinde, kimlerle işbirliği içinde olduğu kimlerle tertip içinde olduğu MHP'nin bilgisi dışında değildir.

Bu iddianameyle ortaya çıkan durum o ki ortada herhalde bir takım delil ve ibare vardır. Bunlar yargıya taşınmıştır. Yargı bağımsız bir şekilde müdahale olmadan bunları değerlendirerek bir kanaate varması gerekir.

Sayın Başbakanın bunu savcılık makamına kendisini oturtarak siyasi bir tartışma mevzusuna çekmemeli, sayın Baykal'ın da avukatlık noktasına kendisini oturtarak bir siyasi yön vermemesi gerekmektedir."


internethaber