Başbakan, Pazar günü yapılacak seçimler için NTV'de sandık tahmini yaptı. İşte Erdoğan'ın seçim tahminleri;


Başbakan Erdoğan, Pazar günü yapılacak seçimlerdeki oy oranlarında hedeflerinin 22 Temmuz olduğunu söyledi. Erdoğan'ın seçimler için baz aldığı oy oranı ise yüzde 47!
İşte Erdoğan'ın canlı yayındaki sandık tahmini;
Benim seçimlerle ilgili iki kıstasım var. Biri yerelle alakalı, 28 Mart'a göre yerel değerlendirme yapacağız. Ona göre Yüzde 42'nin üstünde olmamız lazım. İl Genel Meclisi seçiminde ise 22 Temmuz'u baz alıyoruz. ve Yüzde 47'yi baz alıyoruz. Bunların altı bizim için başarısızlık olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte Belediye Başkanlığında kaybettiğimiz belediyeler bizim için de kayıptır. Demekki vatandaşımız bizim çalışmamızı yeterli bulmamıştır. Biz milletin efendisi olarak değil hizmetkarı olmaya talibiz. Millete afra tafra yapma olmaz.
Türkiye'de ben merkezli bir siyaset anlayışı var. Ben 62 mitinge gittim. İptal edilmeseydi 69 mitinge gidecektim. Ama seçim çalışmalarını sadece ben değil parti teşkilatım yapıyor. Bakanlarımla birlikte milletvekillerim de bizzat sahada görev aldı. Seçim gecesi de sonucu tek tek masaya yatıracağız. Belirlenen hedeflerle var olan sonucun kıyaslamasını yaparak bir sonraki seçim için hazırlığımızı yapacağız.
"DİĞER PARTİLER TÜRKİYE'DE YOK"
Ben uçakla yolculuğumda Anayasa'da bazı maddelerde değişiklikler yapılması önerisinde bulunuyorum. Ama aileminde içine katıldığı bir hakaretle karşılaşıyorum. Ben hakarete haraketle cevap vermenin daniskasını bilirim ama aldığım terbiye ve konumum buna müsait değil. Ombudsmanlık ve bireysel başvuru hakkı ile ilgili gerekli alt yapı hazırlansın diye çağrıda bulunuyoruz. ama hiçbir olumlu tavır bulamıyoruz. Bunlar olmazsa olmaz şartlar değil bunlar benim için dert değil benden çok onların ihtiyacı, onların bunu istemesi lazım. Ben üretiyorum teklifi sunuyorum kabul etmiyorlarsa benim yapabileceğim birşey yok. Yargının yükünün hafifletilmesi, siyasette barajın aşağı çekilmesi Venedik kriterlerini getirmek partilerin kapatılmasını belli şarta bağlamak gibi ama bir türlü olumlu cevap gelmedi.

Anladıkki bu anayasa ile bir yere gidilemeyeceğini anladık. Bunun için değiştirilmesi gereken hususları seçim sonrasında gündeme getireceğiz. Kadınların neden siyasette aktif değil soruyorlar oysa YSK'nın sandık başında başörtüsü ile bulunamaz kararı var. Böyle bir kararın uygulandığı bir ülkede kadınların siyasette aktif olması nasıl mümkün olacak. Böyle bir uygulama hiçbir yerde yok. Türkiye'nin bunları aşması lazım.
Ben 81 vilayete gitmeye çalışıyorum. Oysa diğer partilerin Türkiye'nin yarısına gittiği yok. Tüm partilerin Türkiye'nin her yerinde olması gerekir. Güneydoğu'da sadece bizle DTP çekişmeyecek diğer partiler de bu yarışa katılsaydı sonuç çok daha farklı olurdu. O bölge insanlarının bakışı daha başka olurdu.

ineternethaber.com