Erdoğan istedi ancak olmadı! Özellikle bir büyükşehir var ki Erdoğan, oranın kaybedilmesine çok üzüldü.
Antalya

Başbakan Erdoğan'ın önemsediği büyükşehirin başında geliyordu. AK Partili Belediye Başkanı Menderes Türel'in her açılışına katıldı, hatta Türel için kendisi bizzat mektup yazıp oy istedi.

Tüm bunlara rağmen Erdoğan, Antalya'da hayal kırıklığı yaşadı. Hatta düzenlediği basın toplantısında kırgınlığını da dile getirerek demekki hizmet yaramıyor yorumunda bulundu.

Antalya'da halen görevde olan AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türem, 29 Mart'ta koltuğu CHP'ye bırakacak.

Sözün özü Erdoğan, Antalya'yı Baykal'a bıraktı.

SİİRT

Siirtliler enişteleri Erdoğan'ı üzdü. Oyların tamamı sayıldı ve Siirt'te kazanan isim DTP'nin adayı Selim Sadak oldu. Sadak yüzde 49,43'le başkanlık koltuğuna oturdu. Ak Partinin adayı Kasım Keramullah Ceylan ise yüzde 45,77 aldı.

ORDU

Genel seçimlerde tulum çıkaran AK Parti, Ordu'nun kazanılması için çok uğraştı. Öyle ki bölgeye iki tane bakanı görevlendirdi hatta o da yetmedi, oldukça tartışmalı bir adayı hem de bir kadın adayı seçmenin karşına "Ordu'ya bahar geldi" sloganıyla çıkardı.

Tüm bunlara rağmen Ordu, yine kazanılamadı. Erdoğan'ın mitingte oy istediği hatta kazanılması için de tartışmalı havaalanı projesininde yapılacağı sözünü verdiği Ordu'da AK Parti'nin kadın adayı Ayşe Bahar Çebi, DSP'li Seyit Torun'un çok gerisinde kalarak seçimleri kaybetti.

Manisa

Başbakan Erdoğan'ın özellikle de Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç için çok büyük halal kırıklığı oldu. Erdoğan'ın Ege'deki en önemli ayağı konumundaydı hatta Manisa'yı örnek göstererek İzmir'i almak istiyordu. Öyle de yaptı Erdoğan ve İzmir mitinginde Manisa'ya yapılan yardımlardan ve kalkınmadan bahsetti.

Erdoğan ve Arınç, Manisa'da kaybetti ve AK Partili Bülent Kar koltuğunu MHP'yi adaya bıraktı.

BALIKESİR VE UŞAK

AK Parti'nin kaybettiği Ege illerinden Balıkesir ve Uşak'ta milliyetçi oylar ağır bastı. Balıkesir'de oldukça tanınan bir isimle seçimlere giren MHP, İsmail Ok'la seçimleri kazanırken Uşak'ta da Ali Erdoğan belediye başkanı seçildi.

ISPARTA

MHP'nin sürpriz yaptığı bir diğer il ise Isparta oldu. AK Parti'den almayı başaran MHP, Yusur Ziya Günaydın'ı başkan koltuğuna oturttu.

ŞANLIURFA

Erdoğan, Şanlıurfa için çeketimizi koysak kazanırız dedi ancak olmadı. Kendi partisinden istifa eden Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba, bağımsız olarak girdiği seçimlerde, milletvekilleriyle yaşadığı uyumsuzluğu anlattı seçmene ve yine kazanmasını bildi. Fakıbaba, mazbatasını almasının ardından Saadet Partisi'ne katılacağını açıkladı. Fakıbaba, YSK tarafından adaylığının engelleneceği korkusundan bağımsız aday olmuş ve kazanması halinde SP'ye katılacağını açıklamıştı.

TRABZON

CHP, Trabzon'da şaşkın! Erdoğan'ın çok istediği hatta Trabzonspor'a söylediği sözler nedeniyle kaybettiği söyleyenen Trabzon'da, bu kez yüzler güldü. Daha Trabzon'a adım atar atmaz, Trabzonspor atkısını boynuna takan ve her türlü desteği göstereceğini söyleyen Erdoğan, memleketine gitmeden ardın Trabzon'a da uğrayacak.

Trabzon'da CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, koltuğunu AK Parti'li Fevzi Gümrükçüoğlu oturacak.

IĞDIR

DTP, Iğdır'da büyük bir sürpriz yaptı ve MHP'nin elinden almayı başardı. İlk kez Iğdır'da Kürt kökenli bir belediye başkanı seçimleri kazanmış oldu. Iğdır'ın mevcut belediye başkanı Milliyetçi Hareket Partisi'ndendi.

İZMİR BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Taha Aksoy, seçim sonucunu, “İzmir'de, daha iyi sonuç alacağımızı ümit ediyordum, hayal kırıklığı var” dedi.

İzmir'de açılan her sandık, AKP İzmir İl Başkanlığı'nda hüsran yarattı. Saatler 22.30'u gösterdiğinde İzmir milletvekillerinin hepsi seçim sonuçlarını takip ettikleri İl Başkanlığı'ndan ayrıldı.

MERSİN

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'in adeta kamp kurduğu, adayla birlikte kapı kapı gezdiği Mersin'de AK Parti büyük bir sürprizle karşılaştı. Kesin alınır gözüyle bakılan ve o yönde raporların düzenlendiği Mersin'de AK Parti, CHP ve MHP adayınında gerisinde kaldı. Mersin'de CHP'nin adayı Macit Özcan yeniden başkan koltuğuna oturdu.

MHP, Akdeniz'de sürpriz olmasa da Aytaç Durak'la Adana'yı, Devlet Bahçeli'nin desteğiyle de Osmaniye'ye kazandı.

SİVAS

Sivas, sağlığında bağımsız olarak Meclis'e gönderdiği helikopter kazasında yitirdiğimiz BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'na vefa örneği gösterdi ve sahip çıktı. Sivas'ta Yazıcıoğlu'nun "adayım size emanet, siz de Allah'a" dediği son konuşması yerini buldu ve Sivas'ta BBP'li aday belediye başkanlığını kazandı.Alinti : Sonhaberler..