ADLİ TIPTA FİLM GİBİ SKANDAL

Bursa Adli Tıp Kurumu Cenazeleri Karıştırınca Türk Filmlerine Konu Olabilecek Bir Olay Yaşandı.

Bursa Adli Tıp Kurumu cenazeleri karıştırınca Türk filmlerine konu olabilecek bir olay yaşandı.

Bursa Adli Tıp Kurumu'nun sahiplerine yanlış cenaze vererek imza attığı ilginç olay, cenazeler toprağa verilirken yakınlarının dikkati sayesinde ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, şüpheli şekilde hayatlarını kaybettiği için cuma günü Bursa Adli Tıp Kurumu'na getirilen iki kişinin cenazeleri yapılan incelemenin ardından sahiplerine teslim edildiği sırada karıştırıldı.

Biri Çanakkale'den diğeri ise Balıkesir Erdek'ten getirilen iki kişinin cenazeleri sahiplerine verilirken yanlış teslim edildi. Çanakkale'den gelen cenaze Erdek'ten gelenin yerine, Erdek'ten gelen ise Çanakkale'ye gönderildi.

Bursa Adli Tıp Kurumu'nun imza attığı bu ilginç olay şöyle gerçekleşti: Cuma günü Erdek'te mangal kömüründen zehirlenen Hüseyin Barın (64) ile Çanakkale'de düşerek kafasını sehpaya çarparak hayatını kaybeden Necati Öztürk'ün cenazeleri savcılık otopsi istediği için Bursa Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Yapılan otopsi sonrasında cumartesi günü cenazeler yakınlarına teslim edilirken, Erdek'ten getirilen Hüseyin Barın, Çanakkale'ye, Çanakkale'den getirilen Necati Öztürk ise Erdek'e gönderildi. Çanakkale'de Hüseyin Barın, yanlışlıkla Necati Öztürk niyetine defnedilmek isterken Öztürk'ün yakınlarının dikkate sayesinde olay ortaya çıktı. Şikayet üzerine savcılık olaya el koydu.

YANLIŞ CENAZE DEFNEDİLDİ

Erdek'ten kömür gazından zehirlendiği için cuma günü Bursa Adli Tıp Kurumu'na getirilen Hüseyin Barın'ın kızı (64) Şükran Mutlu, babası Barın'ı cuma akşamı 17.00 sularında kaybettiklerini anımsatarak, "Babamı ardından Bursa Adli Tıp Kurumu'na götürdük. Bize cumartesi sabahı gitmemizi söylediler. Cumartesi günü gittiğimizde ise saat 11.00'e kadar doktorların gelmesini bekledik. 10.30 sularında Çanakkale'den gelen bir ambulans, kazada hayatını kaybeden babam yaşlarında Necati Öztürk isimli bir kişinin cenazesini getirdi." dedi.

Daha sonra Adli Tıp Kurumu'na sahte rakıdan bir genç kızın cenazesinin getirildiğini ve bununla birlikte cenazelerin 3 olduğunu anlatan Şükran Mutlu, "Bize saat 12.30 sularında otopsi raporları verildi. Belediye ve diğer işlemleri tamamladıktan sonra, babamı almak için döndük. Kızın cenazesi önceden götürüldüğü için yalnızca iki erkek cenazesi vardı. Cenazelerin poşetlerine isimleri yazılıydı, ancak babamın yerine Necati Öztürk'ü, onun yerinede babamı koymuşlar. Babamı aldıktan sonra Tunceli'de defnetmek istiyorduk, ancak annemin aile mazarlığı ısrarından dolayı Bursa Büyükorhan İsmetiye köyünde ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazından sonra köy mezarlığına defnettik." şeklinde süreci anlattı.

Şükran Mutlu, ondan sonra yaşanan skandalı ise şöyle dile getirdi: "Babamı eve getirdikten sonra yüzüne baktık, ancak böyle bir şey beklemediğimiz için hiç aklımıza gelmedi. Ayrıca babamın yerine konulan Necati Öztürk'ün yüzü de babama çok benzediği için ayıramadık. Babamı toprağa verdikten sonra pazar sabahı telefonum acı acı çalmaya başladı. Çanakkale'den arayan Necati Öztürk'ün yakınları 'Cenazeler karışmış ne olur cevap verin şeklinde mesaj çekmişler' telefonu açtığımda skandalı öğrendim. Cenazelerin karıştığını belirterek babalarını almaya geleceklerini söylediler. Olay savcılığa intikal ettiği için jandarma eşliğinde mezar açılarak cenaze çıkarıldı ve baktığımızda gerçekten de babam olmadığını gördük. Bursa savcılığı olayın Adil Tıp Kurumu hatası olduğunu ve olaya kendilerinin el koyduğunu belirterek, cenazeyi çıkardı. Ardından Necati Öztürk isimli şahsı Çanakkale'ye götüren görevliler babamı getiriyorlar. Babam geldiğinde yine burada toprağa vereceğiz."

Yaşanan skandalın Çanakkale'de Necati Öztürk'ün toprağa verilirken yakınlarının dikkati sonrasında ortaya çıktığına dikkat çeken Hüseyin Barın'ın acılı kızı Şükran Mutlu, "Kendilerinden Allah razı olsun ki dikkatleri sonrasında büyük bir skandal düzeltildi. Bu büyük bir hata keşke olmasaydı. Babamın cenazesi geldiğinde yine İsmetiye köyünde toprağa vereceğiz." şeklinde konuşmasını tamamladı.

CENAZELER GERÇEK SAHİPLERİNE YAKINLARINA TESLİM EDİLDİ

Bursa Adli Tıp Kurumu'nun imza attığı ilginç olay, Bursa savcılığının devreye girmesi ile düzeltildi.

Harekete geçen savcılık, yanlışlıkla İsmetiye köyünde gömülen Necati Öztürk'ü jandarma eşliğinde mezarden çıkararak Çanakkale'ye götürüp yakınlarına teslim etti. Çanakkale'ye gönderilen Hüseyin Barın'ın cenazesi ise Adli Tıp Kurumu cenaze aracı ile Bursa Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Yakınları çağrılarak teşhis ettirilen Hüseyin Barın, gömülmek üzere yakınlarına teslim edildi. Hüseyin Barın'ı almaya kızı Şükran Mutlu, başta olmak üzere oğlu ve yakınları geldi. Üzgün oldukları gözlenen Barın'ın yakınları, konuşmak istemedi.

Olaydan sonra konuyu sorduğumuz Bursa Adli Tıp Kurumu yetkilileri ise olaydan bilgilerinin olmadığını söylemekle yetindi. (CİHAN)