RESMİ KURUMLARDA SİGARA İÇENLER YANACAK


Konya Valiliği; Kamu Kurumları, Alışveriş Merkezleri Gibi Toplu Kullanım Alanlarında Sigara İçenleri Tespit Etmek için Sigara Timi Kurdu.

Konya Valiliği; kamu kurumları, alışveriş merkezleri gibi toplu kullanım alanlarında sigara içenleri tespit etmek için sigara timi kurdu. Valilik, tüm kurumlara bir yazı göndererek 4207 sayılı kanunun uygulanması için denetim yapılacağını duyurdu. Valilik tarafından gönderilen yazıya göre denetim ekibinin İl Emniyet Müdürlüğü'nden 20, Milli Eğitim Müdürlüğü'nden 10, İl Sağlık Müdürlüğü'nden 10, Çevre ve Orman Müdürlüğü'nden 2 kişi bulunacak. İlçelerdeki ekipler ise kaymakamların belirleyeceği kurumlardan Ereğli, Akşehir, Beyşehir ve Seydişehir ilçelerinde en az 6 kişi, diğer ilçelerde ise en az 4 kişiden oluşan ekipler oluşturulacak. Kurulan ekip Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sigara yasakları hakkındaki yönetmelikler ile ilgili eğitime alınacak. Ekipler, sigara yasağı kapsamına giren alanlarda resmi ve özel olmasına bakmak sızın denetim yapacak. Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, uygulamadan taviz verilmeyeceğini söyledi. Sigara yasaklarına uyulması ve toplum sağlığının korunması için bu uygulamanın yapıldığını kaydeden Hasan Küçükkendirci, "Yasaklara uymayarak sigara içenlere 69 TL, yasak bölgelerde sigara içilmesine izin veren kuruluşlara ise 500 ile 5 bin TL ceza kesilecek. Denetimciler gruplar halinde kurumları gezecek. Yapılanlar ceza kesmeye yönelik değil. Amacımız sigara içmeyen vatandaşlarımızın daha temiz hava teneffüs etmesi." dedi.

Öte yandan kamu personelinden sigarayı bırakmak isteyenlere Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi, Konya Numune Hastanesi ve Güzide Koru Verem Savaş Dispanseri Sigara Bırakma Polikliniklerinden her hangi bir ücret talep etmeksizin yardım yapılacak.

(CİHAN)
(Cihan Haber Ajansı)