Zirveye ev sahipliği yapan Almanya için ilk gün fiyaskoydu. Türkiye'nin Rasmussen itirazı Merkel için kötü bir başlangıç oldu.
Alman basını, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in Türkiye'nin itirazı nedeniyle dün akşam yeni NATO Genel Sekreteri olamamasıyla ilgili haberlerde, "hatalı başlangıç" yorumu yaptı.

Der Spiegel dergisi, "NATO zirvesinde hatalı başlangıç yapıldı. NATO liderleri, Türkiye'nin direnişinden dolayı planlamaların aksine, favori olarak gösterilen Rasmussen üzerinde genel sekreter olması konusunda anlaşma sağlayamadı. Bu konu Başbakan Merkel için büyük bir yenilgiye dönüşebilir" ifadesini kullandı.

Die Welt gazetesi, "NATO'nun 60. yıl zirvesinde hatalı başlangıç oldu. Devlet ve hükümet başkanları dün akşam genel sekreter konusunda anlaşamadı. Türkiye, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in seçilmesini bloke ediyor. Bu, Başbakan Angela Merkel'in ilk yenilgisi" yorumuna yer verdi.

Süddeutsche Zeitung da, "ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Rasmussen'e karşı olan çekincesinden vazgeçirmeye çalıştıklarını, ancak Gül'ün görüşünden vazgeçmediğini" belirterek, "Ve böylece yeni genel sekreter konusunda şimdilik karar alınamadı. Bu da ev sahibinin başarısız bir zirve başlangıcı yaptığı anlamına geliyor" diye yazdı.

"Rasmussen üzerine oynanan aday pokeri" başlığını kullanan Frankfurter Allgemeine Zeitung da, her zaman rutin olduğunu belirttiği NATO genel sekreteri seçiminin, Türkiye'nin direnişi nedeniyle bu kez gerçekleşemediği görüşünü aktardı.internethaber.com