'8 BİN 800 EMNİYET PERSONELİ GÖREV YAPACAK'


İstanbul Valisi Muammer Güler, Barack Obama'nın İstanbul'a Yapacağı Ziyaret Sırasında 8 Bin 800 Emniyet Personelinin Görev Yapacağını Belirtti.

İstanbul Valisi Muammer Güler, ABD Başkanı Barack Obama'nın İstanbul'a yapacağı ziyaret sırasında 8 bin 800 emniyet personelinin görev yapacağını belirterek, Obama'nın konvoyunun geçişi sırasında yaya geçitlerinde kısa süreli kapatmalar yapılacağını, metrobüs, tramvay ve şehir hatları vapur seferlerinde herhangi bir aksamanın olmayacağını bildirdi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Güler, Obama'nın İstanbul ziyareti sırasında alınacak tedbirler içerisinde en önemlisini ''ulaşım ve trafikle'' ilgili tedbirlerin oluşturduğuna dikkati çekti.
İstanbulluların günlük hayatını etkilemesi bakımından, hayatın normal akışına en az müdahale olabilecek tarzda bir tedbir planlamasının yapıldığını kaydeden Güler, ziyaret sırasında güvenlik amaçlı kontrollü bir geçişin sağlanacağını ifade etti.
Güler, ''Kısa süreli yol kapatmalar olacaktır. Geçiş sırasında yaya geçitlerinde kısa süreli kapatmalar olacaktır. Programın akışı içeresinde yer yer belli kapatmalar olabilecektir. Metrobüs, tramvay ve şehir hatları vapur seferlerinde herhangi bir aksama olmayacaktır. Bunu özellikle belirtmek istiyorum'' dedi.
Muammer Güler, sadece Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camisi ziyaretlerinin yapılacağı saatlerde, ''Kabataş, Sirkeci ve Aksaray tramvay hatlarında'' çok kısa süreli bir kesintinin yaşanabileceğini belirterek, ''Bu tedbirler sırasında 8 bin 800 emniyet personeli görev yapacak'' diye konuştu. Ziyaretle ilgili etkinliklerin yoğun olduğu bölgelerde, bir lise ve ilköğretim okulunda 7 Nisan salı günü eğitime bir gün ara verileceğini kaydeden Güler, vatandaşların polisin uyarı ve yönlendirmelerine uymalarını rica etti. Güler, İstanbullulardan kısa süreli beklemeleri anlayışla karşılamalarını istediklerini, bunun önemli bir ziyaret olduğunu, Medeniyetler İttifakının 2. Forumu'na 7 devlet başkanı, 36 bakan, 13 uluslararası kuruluşun başkanının da katılacağını bildirdi.

(Anadolu Ajansı)