OBAMA: "PKK TERÖR ÖRGÜTÜ"


ABD Başkanı Obama, Meclis Genel Kurulu'nda Yaptığı Konuşmada, Türkiye'nin AB Üyeliğini Destekledikleri Mesajını Verirken, Heybeliada'daki Ruhban Okulu'nun Açılması Taleplerine İlişkin de Konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğini destekledikleri mesajını verirken Heybeliada'daki Ruhban Okulu'nun açılması yönündeki taleplere ilişkin de görüşünü ortaya koydu. Obama Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Ruhban Okulu'nun açılmasından, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine, Irak ve Ortadoğu'dan İran'a, PKK ve Terörle mücadeleden El Kaide'ye kadar pek çok konuda önemli mesajlar verdi. Türkiye'nin AB ile ilişkilerini değerlendirirken, TRT'nin Kürtçe yayına başlamasını da değinen Obama, "Kürtçe eğitim ve yayınlardaki yasakları kaldırdınız ve tüm dünya yeni Kürtçe kanalıyla verdiğiniz sinyali not etti" dedi.

-"RUHBAN OKULUNU AÇIN"-
Demokrasilerin durağan olamayacağını kaydeden Obama, ileriye doğru adım atılması gerektiğini kaydederken dini özgürlükler ve ifade özgürlüğünün de güçlü ve canlı bir sivil toplum kurulmasını sağlayacağını belirtti. Obama, "Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması gibi eylemlerin son derece güçlü sinyaller vereceğini düşünüyoruz. Ayrıca hukukun üstünlüğüne olan taahhüt, adaletin insanlara ulaştırılması anlamında atılabilecek en önemli adımdır. Azınlık hakları sayesinde halk, her tür katkıdan, her bireyiyle yararlanma fırsatı bulacaktır. Bunu, ben geldiğim ülkenin başkanı sıfatıyla söylüyorum. Benim gibi, benim ten rengime sahip birinin oy hakkına bile sahip olmadığı ülkeden bahsediyorum. Nerede kalmıştı başkan olması? Değişim hepimizin yapabileceği bir şey. Önümüzdeki her zorluk bizim açımızdan, eğer demokrasiye sadık kalırsak, daha kolay aşılabilir. Bu iş tabii ki kolay değil. ABD'de bu amaçla Guantanamo cezaevlerinin kapanmasını istedik. İşkencenin önüne geçtik. Hepimizin değişmesi gerekiyor. Bazen değişmek hiç de kolay değil'' diye konuştu.
-"HER ÜLKE GEÇMİŞİYLE BARIŞMALI"-
ABD'nin hala kendi karanlık dönemlerini ele almak durumunda olduğunu belirten Obama, tarihin her zaman trajik gerçeklerle dolu olduğunu ifade ederek, "Ama geçmiş, eğer çözümlenemezse omzumuzda büyük bir ağırlık oluşturur. Her ülkenin bu anlamda geçmişiyle barışması ve daha iyi bir geleceğe yönelmesi gerekmektedir" dedi.
-"TÜRKİYE İLE ERMENİSTAN ARASINDAKİ İLİŞKİLER"-
Konuşmasında Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri de değerlendiren Obama, şunları söyledi:
"Bu Mecliste konuşurken, tabii ki 1915 yılında yaşanan kötü olayları da gündeme getirmek lazım. Bunlar, benim değil, Ermenilerin ve Türklerin birlikte çözeceği sorunlardır. Türk ve Ermeni halkları, dürüst, açık ve yapıcı bir şekilde bu süreci ele almalıdırlar. Zaten bu anlamda Ermeni ve Türk liderlerinin attıkları cesur adımları gördük. Açılan sınırlar, Türk ve Ermeni halklarının, daha barışçıl ve refah içerisinde bir geleceğe adım atmalarını sağlayacaktır. ABD, bu anlamda iki ülke adına da ilişkilerin normalleşmesini desteklemektedir. Bu amaca yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmektedir.''
-"TERÖRÜN KULLANIMINI DIŞLAMALIYIZ"-
Kıbrıs sorununa ilişkin, "BM ve ABD'nin her iki tarafa da barış getiren ve birleşmiş, iki taraflı, iki toplumlu bir federasyonu desteklediği" mesajı veren Obama, İsrail ve Filistin sorunu ile ilgili de şunları söyledi:
''ABD, iki devleti, İsrail ve Filistin devleti hedefini desteklemektedir, yan yana ve barış içerisinde. Bu, Filistinlilerin de hedefidir, İsraillilerin de hedefidir, dünya genelindeki diğer ulusların da hedefidir. Bu hedef, herkesin üzerinde uyum sağladığı hedeftir. Ben, bunu ABD Başkanı sıfatıyla yakın bir şekilde izleyeceğim. Hem İsrailliler hem de Filistinliler, ileri adımlar atmalı ve güveni sağlayacak adımlardan çekinmemelidirler. Her ikisi de taahhütlerine uymalıdırlar. Her iki taraf da uzun dönemdir süren sorunları çözmelidirler ve daha çok, devam eden barışa yönelik çabalar göstermelidirler. ABD ve Türkiye, Filistinlilere ve İsraillilere, bu yolculukta yardımcı olabilir. Birlikte çalışarak, karamsarlığı ve güvensizliği ortadan kaldırabiliriz ve ilerleme adına yapılabilecek her tür fırsatı kullanabiliriz. Türkiye, Suriye ve İsrail arasındaki görüşmelere de aracılık yapmıştır. Bu uzattığınız eli, ihtiyaç içerisindeki Filistinlilere de uzatmalı ve onlara da yardımcı olmalısınız. Terörün kullanımını dışlamalıyız ve İsrail'in güvenlik kaygılarının meşru olduğunu da takdir etmeliyiz.''
-"İRAN SEÇİMİNİ YAPACAK TABİ"-
Türkiye'nin zor bir bölgede yaşadığını, bölge barışının İran'ın nükleer silah heveslerinden vazgeçmesiyle mümkün olabileceğine işaret eden Obama, hiç kimsenin nükleer silahlanma yarışından yarar görmeyeceğini söyledi. Obama, "Nükleer silahlar bölgenin güvenliği için yarar sağlamaz. Dünyanın bu bölgesi, şiddetten ve kinden yeterince payını aldı. Daha fazla tahrip araçlarına ihtiyaç yok. Ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti'nin liderine de gayet net bir şekilde söyledim ki; müşterek menfaatlerimize dayanarak ABD'nin bu süreçte oynayacağı bir rol vardır. İran'ın da uluslar birliğinde yapmak zorunda olduğu sorumlulukları vardır. İran çok büyük bir medeniyet. İran'ın ekonomik ve politik birleşme sürecine girmelerini, refaha ve güvenliğe yönelmelerini istiyoruz. Ama İran seçimini yapacak tabi. Acaba halkları için daha iyi bir gelecek mi oluşturmak istiyorlar, yoksa silahlara mı yönelmek istiyorlar? Hem Türkiye hem de ABD, 'Irak, teröristler için güvenli bir bölge olmayı sürdürmesin' diye birleşmiş Irak hedefine yönelik çalışıyorlar'' dedi.
-"PKK TERÖR ÖRGÜTÜ"-
Obama, Irak'ta savaşa girme konusunda hem ABD hem de Türkiye'de farklı görüşler olduğunu kaydederken savaşın artık sorumlu bir şekilde sonlandırılması gerektiğinin altını çizdi. Ağustos ayı itibariyle ABD'nin Irak'taki güçlerini çekeceğini ve Irak hükümetinin gereken sorumlulukları alacağını söyleyen Obama, ABD'nin Irak'la birlikte çalışacağını, Türkiye ve Irak'ın, komşularıyla birlikte yeni bir diyalog ve uzlaşmacı bir tutumla ortak güvenlik için gayret göstereceğini kaydetti. Türkiye ve ABD'nin ortak bir terörizm tehdidiyle karşı karşıya kalmasının söz konusu olduğunu ifade eden Obama, El Kaide'nin Irak'ı bölüp tahrip etmeye çalıştığını belirtirken PKK'dan da bahsetti. Hiçbir ülkeye karşı yapılan teröre bir mazeret bulmanın söz konusu olmadığını kaydeden Obama, "ABD Başkanı ve bir NATO müttefiki olarak ne PKK'yı nede başka bir örgütü desteklemiyorum" dedi. Obama'nın PKK ile ilgili sözleri DTP milletvekillerinin dışındaki milletvekillerince alkışlandı.
-"ABD İSLAMLA SAVAŞTA DEĞİL"-
Konuşmasında İslam dünyasına mesaj gönderen Obama, "ABD hiçbir zaman İslamla savaşta değildir, olmamıştır, olmayacaktır. Esasen Müslüman dünyasıyla olan ortaklığımız kritik öneme sahiptir. ABD'nin, Müslüman toplumlarla olan ilişkisi sadece terörizm karşıtlığıyla sınırlanamaz. Biz daha kapsamlı dahil olmak istiyoruz bu sürece. Dikkatli dinlemeliyiz, ortak zeminler yaratmalıyız. Aynı fikirde olmasak bile saygılı olmalıyız. ABD, Müslüman Amerikalılar tarafından zenginleştirildi. Bu konuda İslam dünyasına olan saygımızı göstermeliyiz" diye konuştu. -"YANGINA KÖRÜKLE GİTMEK..."- Pek çok ABD'linin ailesinde Müslüman olduğunu ifade eden Obama, "Bunu biliyorum ben de bunlardan biriyim" dedi. ABD olarak dostluk elini herkese uzattıklarını kaydeden Obama, Pakistan ve Afganistan'da El Kaide'yi yenmenin hedefleri olduğunu söyledi. "Yangına körükle gitmek" atasözünü konuşmasında kullanan Obama, "ABD bunu gayet iyi biliyor. Tabi ki bazılarına güçle karşılık verilmesi lazım, ama güç tek başına sorunları çözemez. Geleceğe yönelik olarak birlikte çalışmalıyız. Türkiye'nin geleceği konusunda tartışmayı sevenler var. Siz medeniyetlerin ortasında, tarihi dalgalardan etkilenen bir yerdesiniz. Ülkeyi bir yöne çekmek isteyenler olabilir. Ama ben inanıyorum ki, bu kişiler şunu anlamıyor, Türkiye'nin büyüklüğü buradan geliyor. Kültürünüzün güzelliği tarihinizin zenginliği ve demokrasinizin gücü, ümitleriniz Türkiye'yi Türkiye yapıyor. Geleceğe de birlikte ulaşmalıyız" dedi. (ANKA)