Avrupa Halter Şampiyonası’nda bayanlar 53 kiloda mücadele eden Aylin Daşdelen sakatlanmasına rağmen gözyaşları içinde 2 gümüş, 1 bronz kazandı. Emine Bilgin de 1 gümüş, 2 bronz alarak kürsüye çıktı.

ROMANYA’nın başkenti Bükreş’te devam eden Avrupa Halter Şampiyonası’nda sporcularımız madalyaları topluyor... İlk iki günde Sedat Artuç, Nurcan Taylan ve Erol Bilgin’in ardından dün de bayanlarda podyuma çıkan Emine Bilgin (1 gümüş, 2 bronz) ile Aylin Daşdelen (2 gümüş, 1 bronz) 3 gümüş ve 3 de bronz kazanarak sevincimizi ikiye katladı. 53 kiloda sahne alan Emine Bilgin, koparmada kaldırdığı 83 kiloyla gümüş madalya alarak Avrupa ikincisi oldu. Bilgin, silkmede 103 kilo ile bronz, toplamda da 186 kiloya ulaşarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Kilo farkıyla altın kaçtı

Koparmada yarışan diğer haltercimiz Aylin Daşdelen ise koparmada kaldırdığı 82 kilo ile bronz madalyayı boynuna taktı. Daşdelen, silkmede ilk hakkında 105 kiloyu başarıyla kaldırdı. Ukraynalı sporcunun kendisinden hafif olması ve toplamda bu sporcuyu geçebilmek için riske giren Aylin Daşdelen, ikinci hakkında 111 kiloyu denedi. Bu kiloyu kaldırmayı başaran ancak dengesini yitirince yere düşen sporcumuz, sakatlık geçirdi.

Seyircilerin büyük alkışıyla son hakkına da sakat olarak çıkan Daşdelen, 111 kiloyu kaldırmayı başaramayınca silkmede kilo farkıyla gümüş, toplamda da 187 kiloyla gümüş madalya kazandı. Madalya seremonisine koluna yapılan bandajla çıkabilen Aylin Daşdelen şampiyonluğu kaybettiği için ağlarken, onu diğer haltercilerimiz teselli etti.

Sibel Şimşek podyumda

53 kiloda Ukraynalı Nataliya Trotsenko, koparma (87 kilo), silkme (105 kilo) ve toplamda (192 kilo) kürsülerinde zirveye çıkarak 3 altın madalya aldı.

Erkekler 69 kilo müsabakasında yarışan Ekrem Celil ile Ekrem Ağırlı ise madalyanın uzağında kaldı. Ekrem Celil koparma (142 kilo), silkme (173 kilo) ve toplamda (215 kilo) Avrupa 6’ncısı olurken, Ekrem Ağırlı her iki sıklette ve toplamda Avrupa 7’nciliğini elde etti. Bugün saat 17.00’da bayanlar 63 kiloda Sibel Şimşek podyuma çıkacak.

Gözyaşlarına boğuldu

53 kilo haltercimiz Aylin Daşdelen, silkmede ve toplam kategorisinde Avrupa şampiyonluğu için çok çabaladı. Çekiştiği Ukraynalı Nataliya Trotsenko’nun silkmede sırtladığı 105 kiloyu geride bırakmak için, ağırlığı 111 kiloya yükseltti. Bu kiloyu kaldırmaya çalışırken, dengesini yitiren sporcumuz sakatlık geçirdi. Pes etmeyen Daşdelen, üçüncü hakkında da bu kiloyu sırtladı, ancak sakatlığı nedeniyle başarılı olamadı. Kendisinden hafif olan Ukraynalı sporcunun ardından ikincilikte kalınca, gözyaşlarını tutamadı.
hürriyet