"E -KÜFÜR"E KATLAMALI TAZMİNAT


Yargıtay, Öğretmenine Küfürlü E -Posta Gönderen Öğrenciye Verilen Manevi Tazminat Cezasını Az Bularak, Öğrenciyi Her Bir E -Posta İçin 2 Bin Tl Manevi Tazminat Ödemeye Mahkum Etti.

Yargıtay, öğretmenine küfürlü e-posta gönderen öğrenciye verilen manevi tazminat cezasını az bularak, öğrenciyi her bir e-posta için 2 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Ankara'da E.C.A isimli öğrenci, iki ayrı e-posta göndererek, öğretmenine ve annesine küfür ve hakarette bulundu. Bunun üzerine öğretmen Y.Z. "e-postalarla kişilik haklarına hakaret edildiğini" öne sürerek, öğrencisi E.C.A. aleyhine manevi tazminat davası açtı.

Davayı görüşen Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı kısmen kabul ederek, her bir e-posta için bin TL olmak üzere E.C.A'yı toplam 2 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Davacı öğretmenin kararı temyiz etmesi üzerine dosya, Yargıtay 4. Hukuk Dairesinde görüşüldü. Daire, e-postalarda kullanılan sözlerin ağırlığı ile davacı ve davalının sıfatı göz önünde bulundurulduğunda yerel mahkemenin her bir e-posta için hükmettiği bin TL manevi tazminatı az buldu. Yüksek Mahkeme, her bir e-posta için hükmedilen manevi tazminat miktarını 2 bin TL'ye yükselterek kararı onadı.

(Anadolu Ajansı)