ANNESİNİ, KAFASINI KESEREK ÖLDÜRDÜ, HİÇ CEZA ALMADI

Konya'da Annesini Öldürdükten Sonra Kafasını ve Kollarını da Kesen Benal Sönmez (33)'e Akli Dengesinin Yerinde Olmadığı Gerekçesiyle Ceza Verilmedi. İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun Gönderdiği Raporu İnceleyen Mahkeme Heyeti, Sönmez'in Akli Dengesinin Yerinde Olmadığına Karar Verdi. Sönmez'in Devlet Kontrolünde Bir Hastanede Tedavi Göreceği Bildirildi.

Konya'da annesini öldürdükten sonra kafasını ve kollarını da kesen Benal Sönmez (33)'e akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle ceza verilmedi. İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun gönderdiği raporu inceleyen mahkeme heyeti, Sönmez'in akli dengesinin yerinde olmadığına karar verdi. Sönmez'in devlet kontrolünde bir hastanede tedavi göreceği bildirildi. Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ikinci kez görülen davaya, tutuklu sanık Benal Sönmez ve avukatı katıldı. İlk davada Sönmez, akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş ve mahkeme ertelenmişti.

Adana ve İstanbul Adli Tıp Kurumlarında bir süredir tedavi gören sanık, bir yıl sonra raporun tamamlanmasının ardından hakim karşısına çıktı. İstanbul Adli Tıp Kurumu 4'üncü ihtisas kurulu tarafından verilen raporda, sanığın akli dengesinin yerinde olmadığı ve şizofreni hastası olduğu belirtildi. Rapora göre Benal Sönmez'e ceza vermeyen mahkeme heyeti, sanığın devlet kontrolü altında bir hastanede tedavi edilmesine karar verdi. Ankara'da da benzeri bir olay yasanmış, Prof. Dr. Ayşe Olcay Tiryaki'yi öldürmek suçundan kızı Basak Aydıntuğ, 'müebbet hapis' cezasına çarptırılmıştı. 25 Mart 2008 tarihinde Benal Sönmez, annesi Sebahat Gülbeyaz'ı (57) öldürdükten sonra kafasını kolunu ve bileklerini kesmişti. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Halkla İlişkiler Bölümü 2'nci sınıfta okuyan Sönmez'in, gece cinayeti işlediği evdeki kan lekelerini suyla temizlediği, kanlı elbiselerini çamaşır makinesine doldurduğu, duş alıp temiz giysiler giydiği ortaya çıkmıştı. Genç kızın cinayetin gerçekleştiği andan itibaren olayın fark edildiği ertesi gününün akşam saatlerine kadar tuvalet taşını çekiçle kırarak deliği genişletmeye çalıştığı anlaşıldı. Sönmez, Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Cinayet Büro dedektifleri tarafından gözaltına alınmış, nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmıştı. (CİHAN)