Türkiye'ye gerçekleştirdiği iki günlük ziyarette herkese mavi boncuk dağıtan ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye'den ayrıldıktan sonra nereye gitti. İşte bu sorunun cevabı medyada çok fazla dillendirilmedi. Hatta hiç bahsedilmedi. Haberlerde sadece Obama'nın Türkiye'den ayrıldığı belirtildi. Oysa Obama sürpriz bir şekilde Türkiye'den Irak'a hareket etti. Hem de hiç kimseye haber vermeden.

Obama gizlice Irak'a gitti


İstanbul'dan gizlice Irak'a uçan ABD Devlet Başkanı Obama, başkan seçilmesinin ardından ilk kez Irak'ı ziyaret etmiş oldu. Obama'nın habersiz gezisi üzerine bir açıklamada bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, "Başkan'ın Irak'ı ziyaret etmek için birçok önemli neden var." diye konuştu. Obama'nın Irak ziyaretinde Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri El-Maliki ile görüştüğü kaydediliyor. Obama'nın Irak'ta görev yapan Amerikan askerlerine moral verdiği de ifade ediliyor.


Irak petrolleri

Diğer yandan, Obama'nın Irak'a yaptığı sürpriz ziyaretin, Irak Hükümeti'nin ülkenin güneyindeki 20 petrol kuyusunda sondaj yapılması için uluslararası ihale açtığı güne denk gelmesi ilginç bir tesadüf olarak yorumlandı.
Irak, 2010 sonuna kadar günlük petrol üretimini 300 bin ile 500 bin varil düzeyinde artırmayı hedefliyor.

HTML Code:
kaynak; http://www.milligazete.com.tr/haber/obamanin-gizli-guzerg%C3%A2hi-121619.htm