Başbakan Erdoğan dün ''1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesi için talimat verdim'' dedi. Başbakan'ın bu açıklaması sadece işçilere yönelik olarak algılandı. Bugün sendika başkanlarıyla bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, konuya açıklık getirdi ve 1 Mayıs'ın sadece işçilere değil tüm çalışanlar için 'resmi tatil' olacağını söyledi. Hem de bu yılı da kapsamak üzere. Tasarı imzaya açıldı.DİSK: 1 Mayıs tatil ilan edilsin ve Taksim'de kutlansın
Başbakan Erdoğan'dan '1 Mayıs tatil ilan edilsin' talimatı
İSTANBUL'DA GEÇEN YIL 1 MAYIS KUTLAMALARI BÖYLE OLAYLI OLMUŞTU
DÜNYA BASINI TÜRKİYE'DEKİ OLAYLI 1 MAYIS'I BU FOTOĞRAFLARLA DUYURMUŞTU


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Mayıs’ın sadece işçiler için değil, kamu dahil olmak üzere tüm çalışanlar için ‘resmi tatil’ olacağını söyledi. Çelik, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan yasa tasarısı’nın 1 Mayıs’ı dini ve milli bayramlarda olduğu gibi ‘resmi tatil’ yapılmasını öngördüğünü söyledi.
Aysel ALP YAZIYOR


Üçlü Danışma Kurulu Toplantısı öncesi açıklamalarda bulunan Çelik, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına ilişkin talebin anımsatılması üzerine, “Bu benim bakanlığımın yetki alanında değil. Miting yapılacak alanlar konusunda mevzuat neyi öngörüyorsa o uygulanır. Bu ilgili bakanlık ve mülki idarenin sorumluluğundadır” dedi.

'1 Mayıs tatil olsun' yasa tasarısı imzaya açıldı
Çelik, 1 Mayıs'ın tatil olmasını öngörenyasa tasarısının Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi.
Çelik, geçen yıl 1 Mayıs'ı Emek ve Dayanışma günü ilan ettiklerini hatırlatarak, “Son olarak yaptığımız değerlendirmede, Başbakanımızın da dün açıkladığı gibi verdiği talimatla 1 Mayıs'ın tatil olması konusunda gerekli kanun tasarısını Bakanlar Kurulunda imzaya açmış bulunuyoruz ve çok seri şekilde bunun yasalaşmasını sağlayacağız” dedi.
Çelik, “Bu seneye yetişir mi” sorusuna, “Tabii, çok kısa süre içinde bunu yasalaştıracağız” karşılığını verdi.
hürriyet