Seçimler, G–20 zirvesi, NATO zirvesi,Medeniyetler İttifakı Zirvesi ve ABD Başkanı Obama’nın Türkiye ziyareti derken acı gerçeklerimiz ile baş başa kaldık.
Gündemdeki gerçeklerimiz ne kabine değişikliği ne bakanlık sayısının artması ve ne de 1 Mayıs’ın tatil ilan edilip kutlamaların Taksim’de yapılabilmesi.
Gerçek gündem bir vesile ile Türkiye de bulunan Süleymaniyeli gazeteci heyetinin başkanı Azad Cündiyani’nin de ifade ettiği gibi “bize yakışan ve bizi evrensel değerlere taşıyacak bir Anayasa yapılması”.
Sınırın hemen ötesinin, bizdeki Anayasa değişikliğine dair merak ötesi taleplerinin anlaşılabilir sebepleri var.
Kürt meselesi de dâhil bütün özgürlük alanlarında ki yasakçı zihniyetin bütün çağdışılığına rağmen, dayandığı temel referans olan darbe Anayasası ve ek kanunları, en temel sorunu bu ülkenin.
Böyle bir Anayasa bizim olduğu kadar bizimle bir şekilde tarih, kültür ve ekonomik ilişkisi olan çevre ülkelerin ve topluluklarında genel talebi.
Sivil toplumun bu yöndeki talepleri ve siyasetçinin ağzına artık sakız olan sivil Anayasa arzusu her nedense bir adım ilerleme göstermiyor.
Bizden daha sıkıntılı süreçlerde daha hızlı yol almış ülkeler Anayasaları sayesinde geleceğe güvenle bakabiliyorlar.
Bunlardan biride en yeni Anayasalardan birini yapmış olan Güney Afrika Cumhuriyeti.
Günümüzün en orijinal, en katılımcı ve en demokratik anayasası Güney Afrika Cumhuriyetinde Apartheid rejimi sona erdikten sonra Şubat 1997’de yürürlüğe girdi.
Irk ayrımına dayanan bir sitemden tam eşitlik ve özgürlükçü bir Anayasa modeline geçmiş Güney Afrika’nın tecrübesi bizim için çok manidar.
Başarılan iş siyah ile beyaz kadar tenakuzla dolu ve zor, hatta zor ötesi.
Beyazların sonradan ve yüzyıllar süren acılar yaşatarak yerleştiği bir ülkede, siyah olarak gücü eline geçirdikten sonra, demokrasiye bağlılık içinde verdikleri mücadele 20.yüzyıl sonlarının en anlamlı mücadelelerindendi.
Şimdi bu ülke, fakirlik, göç ve bunlara bağlı suç gibi sorunlarla uğraşsa da insan hakları, ayrımcılık gibi temel insani problemlerini halletmiş durumda.
Herkesin temel haklar noktasında kanun noktasında hakları garanti altında.
En azından kanunları ile.
Zihinlerde problemin çözülmesi daha uzun yıllar alacak gibi.
İşte Güney Afrika’nın yeni Anayasasının mimarlarından, Bayındırlık Bakanı Geoff Doidge’nin Türkiye de olduğunu,konuşmacı olduğu ve Mecliste Genç Sivillerin organize ettiği ''Sivil Anayasa Nasıl Yapılır?'' konulu sempozyumun meclis çatısı altında yaptırılmadığı haberi ile öğrendik.
Meclisin yerine programın yapıldığı mekân olan Midas Otel’in,kaderin tecellisi olarak mı bilinmez efsanesi ile bize hatırlattığı hususlar oldu.
Bizde sivil Anayasa talebini bir kuyu kazıp Midas’ın kulaklarının eşekkulağı olduğunu kuyuya fısıldayan berber gibi Anayasa talebimizi bir yere mi fısıldasak?....
Önce olur verilen ve meclise çok yakışan bu programın, bizzat meclis Başkanlığınca toptan iptali çok anlamlı.
Anayasa çalışmalarına Toptan freni koyacak bir yaklaşımın sembolik duruşu bu.
Yoksa bu ve benzeri toplantılar her yerde yapılır.
Anlamlı olanı bu işin, nerde ise 27 seneden bu yana ağzına pelesenk eden mecliste yapılabiliyor olmasıdır.
Yeni Anayasa ile ile ilgili sivil toplumun Meclis çatısı altında yapacağı bir toplantıyı göze alamayan bir meclis, demokrasi ve halkın temsili adına neyi göze alabilir varın siz hesap edin.
Bence bu manzara, meclis ile Anayasa değişikliğinin olmayacağının farklı açıdan ispatı.
Yoksa bazılarının ifadelerinde kendine yer bulan “Meclisin Anayasa yapmaya yetkisi olmadığına dair” söylemlerin gerçekliği mi var?
Lafı fazla eğip bükmeye ve dolaştırmaya gerek yok.
En iyisi biz millet olarak bu sevdadan vazgeçtiğimizi deklere edelim.
Sayın Meclis Başkanları, Başbakanlar, Parti Başkanları hazır kabullene geldikleri fiili durumdan rahatsız olmuş gibi rol yapmayı bıraksınlar.
Hani eskiden kamyon arkalarına yazılan yazılar vardı.
Halimizi kabullendiğimizi anlatan. O yazılardan birinin dediği gibi deriz.
Kaderimiz ise çekeriz.
En azından ham hayaller ve ümitsiz beklentiler içine girmeden.

internethaber.com