Ergenekon soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği genel merkezi ile tüm şubelerinde ve Kanal B Televizyonu'nda polis arama yapıyor. Kanalın kurucusu Başkent Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın evinde yapılan polis araması bitti. Başkent Hastanesi rektörlüğündeki polis araması halen sürüyor.


Haberal'ın evinde polislerin bilgisayara ve bazı CD'lere el koyduğu bildirildi. Gözaltına alınan Haberal, İstanbul'a götürülecek.
KANAL B'DE ARAMA
Arama yapılmaya başlanan Kanal B televizyonunun yayını normal programı kapsamında sürerken, televizyonda arama yapıldığı alt yazıyla izleyicilere duyuruldu.
Kanal B televizyonun haber müdürü Metin Kayahan, aramalarda polisin eski bazı programlara ilişkin yayın kasetlerine ve CD'lerine el koyduğunu söyledi. TV binaısndaki bilgisayarların da hard diskleri kopyalanıyor.
SAYLAN'IN EVİNDE DE ARAMA
Polislerin dernek başkanı Türkan Saylan ve ADD Genel Başkanvekili'nin evinde de arama var. Dernek Başkanı Türkan Saylan, ''Polis ÇYDD Genel Merkezi'nde silah arıyor'' dedi.
ÇYDD İSTANBUL GENEL MERKEZİ'NDE ARAMA

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) İstanbul'daki genel merkezinde ve Bakırköy şubesinde arama çalışması başlatıldı.
Beyoğlu Şişhane Evliya Çelebi Mahallesi Şimal Sokak'taki ÇYDD Genel Merkezi'ne sabah erken saatlerinde gelen İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, derneğe giriş ve çıkışları kapattı.
Burada arama çalışması başlatan polis, derneğin bulunduğu sokağın girişinde de geniş çaplı önlemler aldı.
ÇYDD'nin Antalya, Alanya, Mersin, Van, İzmir ve Adana Şubeleri'nde de bu sabah polis arama başlattı. Adana'nın Çınarlı Mahallesi ile İzmir'in Alsancak ilçesindeşi şube merkezlerine gelen polislerin aramaları sürüyor.
ÇYDD Van Şube Başkanı Prof.Dr. Ayşe Yüksel'in Van Yüzüncü Yıl Üniversetisi Kampus alanında bulunan lojmanında bu sabah polis ve Jandarma ekipleri tarafından arama başlatıldı. Prof.Dr. Ayşe Yüksel, daha önceki Rektör Yücel Aşkın'ın yardımcılığını yapıyordu.
Eski Rektör Yurtkan'ın evinde arama
Atatürkçü Düşünce Derneği Başkan Vekili ve Bursa Uludağ Üniversitesi Eski Rektörü Prof.Dr. Mustafa Yurtkan'ın evinde de bu sabah polis arama başlattı.
Yurtkuran, aramadan sonra İstanbul' a gideceklerini söyledi.
Eski ÖMÜ rektör Bernay'ın evinde arama
Eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay'ın evinde de arama yapılıyor.
Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde, Prof. Dr. Ferit Bernay'ın OMÜ Kurupelit Yerleşkesi'ndeki lojmanlarda bulunan evine gelerek aramalara başladı.
İki dönem OMÜ Rektörlüğü yapan Prof. Dr. Bernay, halen OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev alıyor.
İnönü Üniversitesi rektörü hakkında gözaltı emri
Ergenekon soruşturması kapsamında Malatya İnönü Üniversitesi rektörü Fatih Hilmioğlu hakkında da gözaltı emri bulunduğu öne sürülüyor.
OTELDE ARAMA
Yine Ergenekon soruşturması kapsamında Kızılcahamam'daki Patalya Otelde de polis arama yapıyor.
SAVCILARIN TALEBİYLE YAPILIYOR
“Ergenekon” soruşturması kapsamında gerçekleştirilen arama ve operasyonların, soruşturmayı yürüten savcıların talebi ve mahkemenin kararıyla yapıldığı belirtildi.
Alınan bilgiye göre, arama ve operasyonlar, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250. maddesi uyarınca özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'nın koordinasyonunda “Ergenekon” soruşturmasını yürüten 5 savcının talebi ve özel yetkili mahkemenin kararıyla gerçekleştiriliyor.
hürriyet