SABANCI, 1200 IŞÇİ ATTI YALIYA 'UZAN'DI
15 Nisan 2009 Çarşamba 09:28
Kriz gerekçesiyle Akbank'ta 1200 kişiyi toplu olarak işten çıkaran Suzan Sabancı,TMSF'nin ihaleye çıkardığı Uzan'ın eski yalısın 54 milyon TL ödeyerek satın aldı.


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Uzan Ailesi ikamet ederken el koyduğu Sarıyer’deki Ahmet Afif Paşa Yalısı’na 5’inci ihalede Akbank’ın Başkanı Suzan Sabancı Dinçer en yüksek teklifi verdi. Suzan Sabancı Dinçer, yalı için 58 milyon lira teklif ederek ihaleyi kazandı. Suzan Sabancı Dinçer’in başında olduğu Akbank, geçen yıl kasım ayında 1.200 çalışanının işine son vermişti. Yankı uyandıran işten çıkarmayı Akbank,İMKB’ye de bildirmişti.

İhale onaylandığı takdirde Sabancı Ailesi’nin dünya gayrimenkul piyasasında en değerli mülklerin bulunduğu bölgelerden Boğaz’da sahip olduğu yalı sayısı 14’e ulaşmış olacak. Suzan Sabancı’nın eşi Haluk Dinçer’in de katıldığı ihalede yalı 34 milyon lira muhammen bedelle satışa çıktı.

İhaleye Suzan Sabancı Dinçer dışında Trend Lojistik, Abdi İbrahim’in Başkanı Nezih Barut, Köybaşı Turizm ve Yaldız Turizm teklif verdi. İhale Fon Kurulu’nun onayından sonra kesinleşmiş olacak. Fon’un en son 28 Ocak 2009
tarihindeki ihalesinde 40 milyon 100 bin lira bedelle satışa çıkarılan yalı için teklif veren olmamıştı.
Gizemli yalıda Agatha Christie de kalmış
Kemal Uzan’ın Cemil Muhayyeş’ten aldığı ve son sahibi olduğu Ahmet Afif Paşa Yalısı Boğaz’ın en görkemli binalarından biri. 1900-1910 yılları arasında inşa edilen yalının ilk sahibi Mustafa Reşit Paşa’nın kızı Ferendiz Hanım’dı. İkinci sahibi ise Levazımat Dairesi Başkanı Ahmet Afif Paşa. Afif Paşa, yapıyı yıktırıp şimdiki yalıyı yaptırdı. Paşa’nın oğlu Sultan II. Abdülhamit Han’ın kızı Refia Sultan ile evlenince bir süre burada oturdu. Ünlü polisiye roman yazarı Agatha Christie’nin 11 gün ortadan kaybolduğu dönemde Otel’deki 411 numaralı odada değil, bu yalıda kaldığı bir başka iddia.
3 yalısı var
Boğaz’da üç yalısı olan Yalçın Sabancı ailenin en fazla yalısı olan üyesi.

Gazete Haberturk


Kaynak : Haber 7