Resmi büyütmek için tıklayın

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi Ekiplerince Sürdürülen Takip Sonucunda Terör Örgütü PKK'ya Katılmak İsteyen 4 Kişi Yakalandı.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince sürdürülen takip sonucunda terör örgütü PKK'ya katılmak isteyen 4 kişi yakalandı. Şahısları 1 hafta boyunca İstanbul'dan Şanlıurfa'ya kadar takip eden polis, buluşma yeri olarak ortak adres verilen Balıklıgöl'de bir çay bahçesine operasyon düzenledi. Operasyonda 5 kişi aynı masada otururken yakalandı.

Alınan bilgiye göre, bir ihbar üzerine PKK terör örgütüne yardım ve yataklık yapan ve aynı zamanda örgütün kamplarına katılmak isteyenleri para karşılığında yasa dışı yollardan Suriye'ye götüren A.B.'nin telefonları dinlemeye alındı. Teknik takip sonucu, kurye A.B.'nin İstanbul'daki Demokratik Toplum Partisi (DTP) il binasında görevli birkaç kişiyle yaptığı görüşme sonucunda kırsala gitmek isteyen 4 kişiye aracı olduğu öğrenildi.
Polis, A.B.'nin her cep telefonu konuşmasından sonra hattı imha ettiği ve başka bir konuşma sırasında yeni bir hatla konuştuğu tespit etti.
Telefon konuşmalarında 'Paketi gönderdiniz mi?', 'Paket yola çıktı, emanet vardı mı?' ve 'Emaneti teslim aldınız mı?' gibi kısa ve şifreli konuşmaların takıldığı dinlemeden yola çıkan polis, yasa dışı yollardan kuryelik yapan A.B.'nin terör örgütüne katılmak isteyen M.B., A.V., M.F. ve Ç.G. ile görüştüğünü belirledi.
İstanbul'daki DTP'li yöneticilerin M.B., A.V. ve M.F. ile Ç.G.'yi İstanbul Esenler otogarından otobüse bindirerek gönderilmesini izleyen polis, Şanlıurfa'ya kadar takip etti. Polisin yaptığı çok gizli çalışma sonucunda kurye A.B.'nin örgüte katılmak isteyen PKK sempatizanlarıyla yaptığı görüşmede 'Kutsal mekanda görüşelim' dediği şifreli konuşmadan yola çıkarak Balıklıgöl'de bulaşacaklarını tespit etti. Balıklıgöl'e kadar kuryeyle buluşmalarını takip eden polis 5 kişinin bir çay bahçesinde buluşmasının ardından operasyonun düğmesine bastı. Masa başında yakalanan 5 kişi daha sonra terörle mücadele ekiplerince sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
Zanlıların yapılan ilk sorgularında kurye A.B.'nin para karşılığında terör örgütüne yasa dışı yollardan Suriye üzerinden daha önce da adam gönderdiğini itiraf etti.
Kırsala gitmek isteyen diğer 4 kişinin ise aileleriyle yaşadıkları psikolojik sorunlar nedeniyle dağa çıkmak istediklerini ve kendilerine vaatler verildiği için gitmek istediklerini söylediği öğrenildi. Şahısların yapılan sorgulamaların ardından A.B. 'Terör örgütüne yardım ve yataklık, kuryelik yapmak', Siirt nüfusuna kayıtlı M.B. ise 'Yasa dışı yollardan terör örgütüne katılmak' suçlarından dolayı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sorgusu tamamlanan A.V., M.F. ve Ç.G. ise savcılık talimatıyla ailelerine teslim edilmek üzere serbest bırakıldı. (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı) 14.04.2009 14:52 [1647878]