Ergenekon'da 6 kişi serbest!

"Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alınan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Zeytinburnu Şube Başkanı Sevtap Sema Murat ve 5 kişi bugün serbest bırakıldı. Bu sabah 25 kişi adliyeye sevkedilmişti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gönderilen Murat, burada soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı tarafından sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

Adliyeye sevkedilen isimler şöyleydi: Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay ve 68'liler Birliği Vakfı Genel Sekreteri avukat Namık Kemal Boya dahil 25 kişi Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınan Doğan Gazetecilik AŞ İcra Kurulu Üyesi Tijen Mergen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Saymanı Perran Yorgancıgil, ÇYDD Bakırköy Şube Başkanı Gülser Alparslan, Belkıs Bağ, Nursel Gülten, Şükriye Varlık, Oya Ediz ve Ferhat Şenatalar dün serbest bırakılmıştı.

Hacettepe Üniversitesi'nden protesto

Bu arada, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) öğretim üyeleri, "Ergenekon" soruşturması kapsamında bir grup akademisyenin gözaltına alınmasını protesto etti.

Üniversite'nin Beytepe Kampüsü'ndeki Atatürk büstü önünde toplanan üniversitenin senato ve öğretim üyeleri, saygı duruşunda bulundu.

Atatürk Anıtı önüne kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelenk bırakan öğretim üyeleri adına HÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener, açıklama yaptı.

Erdener, üniversitelerinin tüm mensuplarıyla, demokrasinin gerçekleşeceği ve hukukun üstün geleceğine gönülden bağlı olduklarını belirtti.

Bilim insanlarının mağdur olmayacak biçimde hukukun tüm kurallarıyla işlemesini temenni ettiklerini ifade eden Erdener, ancak bilim insanlarının görevlerinden ayrı kalması, görevlerini yapamamasının kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

Prof. Dr. Erdener, öğretim üyeleri ve öğrencilere, kendileriyle aynı temenni ve kaygıları paylaştıkları için teşekkür etti.

Öğretim üyelerinin cübbeleriyle katıldıkları ve yakalarına beyaz kurdele taktıkları eyleme, H.Ü. öğrencileri de destek verdi.VATAN