'Telefonla bize tuzak kurdular'

Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan dün hasta yatağından kalkıp ÇYDD Genel Merkezi'ne giderek basın toplantısı düzenledi. Saylan, tutuklanan Van Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel'in Van'da ÇYDD gönüllüsü olduğunu belirterek, üniversitede öğretim üyesi olan kişilerin YÖK'ün izni olmadan tutuklanamayacağını söyledi.

BAŞKASI ARADI
El konulan hard disklerinin yerine yenilerini temin için bir vatandaşın 10 bin 500 TL'lik bağış yaptığını belirten Saylan "Oysa biz bu parayla 24 ilköğretim öğrencisinin yıllık, 84 üniversitenin öğrencisinin aylık bursunu verebilirdik" diye konuştu. Annesinin babası ile evlendikten sonra Müslüman olduğunu belirten Saylan, "Annemi Müslüman mezarlığına gömdük. Gece gündüz İngilizce Kuran okur, bize ahkam keserdi. Ben Hafız Ahmet Bey'den din dersi aldım" dedi. Saylan önceki gece başından geçen bir olayı ise şöyle anlattı: "Bir program için bizden burs alan birkaç öğrenci istediler. Vakıftan Olcay isimli arkadaşıma yönlendirdim. Gece biri "Ben Olcay" diye aradı. "Üç kız kardeş buldum ama devlet memuruymuşlar" dedi. Ben de 'İsterlerse programa çıksınlar' dedim. Sabah Olcay aradı, 'Öğrencileri birazdan ayarlayacağım' dedi. 'Sen akşam bana telefon açmadın mı' dedim. 'Hayır' dedi. Demek ki telefon kuşlarımız bize tuzak kurdu. O kızlar programda kimbilir neler söyleyecekti." Serbest bırakılan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk de Trabzon'da gazetecilerin sorusu üzerine, "Biz,
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilelebet yaşaması yolunda bugüne kadar hukukun çizdiği sınırlar içinde nasıl görev yapmışsak, bundan sonra da aynı şekilde görev yapmaya devam edeceğiz" dedi.

sabah