+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Başbuğ'dan Flaş Açıklamalar

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Başbuğ'dan Flaş Açıklamalar Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  ! Başbuğ'dan Flaş Açıklamalar  Başbuğ'dan flaş açıklamalar
  29 Nisan 2009 Çarşamba 16:14

  Her satırı ve her sözü çok önemliydi. İlk kez bu kadar ayrıntılı konuştu. Tatlı sert ama net mesajlar içeren bir üslubu vardı.

  Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ bir konuştu pir kornuştu. Ergenekon'dan terör örgütü PKK'ya, kazılardan çıkan silahlardan, bedelli askerliğe, GATA'dan darbe günlüklerine, Afganistan'dan Irak'a kadar daha bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

  Saat 11.00'de Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılan gazetecilerle sohbet toplantısı saat 13.15'te sona erdi. Bir saatlik süre soru ve cevapların ve gündemin de yoğun olması nedeniyle sarktı.

  İşte satırbaşları ile flaş açıklamalar  ELİNE LAV SİLAHI ALDI: Şimdi lav silahını gösterelim. Silah değil mühimmat. (Eline lav slahı alarak silahı anlatmaya başladı) İkinci konu mühimmat. Bulunan mühimmatlarda önem arzeden lav mühimmattır. El bombası mühimattır. Mühimmatı bir kere kullanırsınız biter. Bunlarda sadece kafile numarası var. Her mühimmatın silahlarda olduğu gibi numarası yok. Kafile numarası var. 6000 lav üretilir. Ve bu 6 bin lava aynı numarayı veriyor. Elimdeki lav içindeki toket ateşlenmiş alüminyum lav. Buna bir roket koyarak ikinci kez kullanamazsınız.

  SİLAH ORDUNUN NAMUSU: "Silah ordunun namusudur. Bunu net olarak ifade etmek isterim. Silah kavramıyla TSK arasında bağlantı kurulmaya çalışılıyor. Kesinlikle doğru değil.

  BOŞ LAV SİLAHLARINI NİYE GÖMDÜLER: 200 metre mesafede kullanırsanız 30 cm zırhı deler. Boş lav genelde yakılır. Beykoz Poyrazköy’de 5 tane boş lav paketlenmiş olarak kazıda bulundu. Gömülmüş. Bunu kullanamazsınız. Acaba bunu yapanlar kim bilemiyorum bu 5 tane boş lavı niye gömdüler? Ben bunu açıklamakta zorluk çekiyorum.

  SİLAHLARIN KAYNAĞI NE? : Ele geçirilen silahlar iç güvenlik operasyonları sırasında kaybolmuş olabilirler. Örneğin komando operasyona gidiyor el bombasını hatıra olarak saklıyor. Her iddia üzerine askeri savcılığı harekete geçiriyoruz. Yarbaya ait silah ve mühimmat iddiası askeri savcılık tarafından soruşturma açıldı ve tamamlanmak üzere. Poyrazköy'deki kazıyla ilgili de soruşturma açıldı.

  IRAK'TAN GELMİŞ OLABİLİR

  Askeri birliklere gönderilen silah ve mühimmatla ilgili check ediyoruz.
  Alınan raporlar ve ani değerlendirme sonuçlarını paylaşmak istiyorum. Mühimmat eksiğimiz gözükmüyor. Nereden geldi? Irak'tan alınmış olabileceğini değerlendiriyoruz. Irak her açıdan problem. 4-5 sene önce Irak'ta sokakta doçka uçasavar silahını çantanıza koyup getirebilirsiniz. Tedariki çok kolay.

  KAFİLE NUMARASI YERİNE STOK NUMARASI

  Geçen yıldan beri mesafeler aldık. El bombaları ve lav önemli mühimmat. Her lav ve bombaya özel stok numarası işlemi başlandı. Envanterede olan silahlara bunu yapmak kolay mı? Bütün imkanları zorluyoruz. Kafile numara sistemi değişmiştir. Mümkün olan en kısa sürede tamamlamak istiyoruz.

  Uğur Dündar, "Savunma el bombalarından söz ettiniz. Poyrazköy'deki kazılarda bulunan el bombalarının kafile numaralarını taşıyan benzeri mühimmat Emniyet’e verilmiş olabilir mi?" yönündeki soruşa Başbuğ "Daha ilk raporlar gelmedi. Size bir şey söylemeyeceğim. Bu konuyu inceleyip söyleyelim. Dolu bulunan lav var orda. O lavların bir tanesinde bir stok numarası olan SAT komandolarının envanterinde yok. MKE tarafıondan üretilen lav silahları sadece Türkiye içinde üretilmiyor. Yabancı ülkelere de satılıyor. Her lavın üzerine stok numarasını vurduğumuz zaman bu sorun ortadan kalkacak." diye cevap verdi.

 2. #2
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  Tanımlı Ce: Başbuğ'dan Flaş Açıklamalar

  TSK'NIN YERALTINDA SİLAHI YOK:

  Poyrazköy ile ilgili Bakanlar Kurulu'nun herhangi bir kısıtlaması yok. 1988 tane 3300 tane savunma el bombası üretilmiş. 1986 yılına kadar TSK'nın Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın gömülü silahları vardı. Bulunan silah ve mühimmatın toplatılarak depolara alınması emri verildi ve 1988 yılına kadar bu işlem sürdü. Huiçbir yerde gömülü silah ve mühimmat yoktur.


  SINIR KAPISININ AÇILMASI İŞGALLE PARALEL OLMALI


  Temel sorun Karabağ'ın işgalidir. Ermenistan'ın işgal etmiş olduğu topraklarlardan çekilmesi önemlidir. Sınır kapısının açılması Ermenistan'ın Karabağ'dan çekilmesiyle eş zamanlıdır. Başbakan Erdoğan'ın bu konudaki görüşlerine katılıyoruz.

  TATBİKAT İSRAİL'İ İLGİLENDİRMEZ

  Sınır bölgesinde ilk kez tatbikat yapılıyor İsrail'in tepkisi bizi ilgilendirmez. Bu konuyu niye olayları öyle yorumluyorsunuz. Ülkemizin büyüklüğünü görelim. Kabil'de muharip birliğimiz var ama görevi kısıtlı. Kabil bölge komutanlığı Kasım'da bize geçebilir.

  IRAK YÖNETİMİ VE PEŞMERGELERE ÇAĞRI

  Terör örgütünün K. Irak'tan tasfiye edilmesi bizim için önemli. Çok açık şekilde kendilerine anlatıyoruz. Elemine edilmesi açısından şans elde ettik. Bu fırsatı kaçırmamamız lazım. Birinci sorumluluk Irak'tadır. Yerel yönetime ait peşmerge gücü de bu sürece aktif olarak dahil olması lazım, zorunludur. Somut sonuçlar almak mecburiyetindeyiz.

  ABD GENELKURMAY'I NE İSTEDİ?

  Türkiye’ye geldiği zaman Türkiye’den illa bir şey ister diye düşünülüyor. Yeter artık. Türkiye sadece bir şey istenmek için gelinen bir ülke değildir. Türkiye olayları nasıl değerlendiriyor, ne gibi bir katkılarda bulunabilir, bunların arandığı bir ülke. Benim görüştüğüm iki tane önemli ABD’li yetkili bizden ne Afganistanla ne de Irak’la ilgili hiçbir isteği olmadı. Sayın ABD Genelkurmay Başkanı, bölgesel ziyaretten sonra Türkiye’ye geldi. 4 saat beraber olduk. Bu sürede elbette gezide bulunduğu Pakistan, Afganistan, Irak’taki gelişmelerle ilgili fikir alışverişinde bulunduk.  Basında yeteri kadar yer almıyor. Pakistan’da çok ciddi gelişmeler var. Bizde bütün ilgili ülkeler de Pakistan'daki gelişmelerden endişe duyuyrouz. Keşke bu kardeş ülkedeki sorunlar çözüme kavuşsa.

  GÖRÜŞMELERİ KİMSE YAKALAYAMADI

  ABD Genelkurmay Başkanı ile de görüştüm. Herhalde basında çıkan her şeyi herkes okumuyor. Obama Türkiye’ye geldiği gün Pazar günü Obama’nın Milli Güvenlik Danışmanı ile de görüştüm. Onu da hiçbiriniz yakalayamadı. Ben bunu soracağınızı bekliyordum. AB ile ilgili görüşümü merak ediyorsanız devir teslim töreninde yaptığım konuşmaya bakmak yeterli. Eşit mesafede yaklaşmaları ve ulus devlet ve üniter devlet yapısını zayıflatacak önerilerde bulunmamasını istiyorsunuz.

 3. #3
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  Tanımlı Ce: Başbuğ'dan Flaş Açıklamalar

  CHA MUHABİRİ HELİKOPTERE NEDEN ALINMADI?

  Her konuda da açığız samimiyiz karşıdan da samimiyet bekliyoruz, açıklık bekliyoruz. Maraş'ta olan CHA muhabiriyle ilgili bilgili şu: 30 Mart’ta DHA muhabirini ilgili komutan arşiv çekimini yapmak için bölgeye götürmüş. Sonra da aşağıya götürüyor . Bu doğru yanlış ama ayrı bir tartışma konusu. Aynı gün saat 15 civarında bir helikopter malzeme yüklüyor, artık dönülecek. Yanlarında fotoğraf makinesi ve kamera olan iki kişi helikoptere binmek istiyor. Kendilerine bu helikopter sadece askeri malzeme taşıyacak, siz alamıyoruz deniyor. Eksi 15 derece donmak üzere deniliyor nereden çıktı bu hava açık. Kesinlikle kasıt olduğu kanaatinde değiliz. Farklı bilgi varsa inceler ve düzeltiriz ben yaralı teröristi helikopterde taşıyorum. Türk askeri böyle bir şey yapmaz. Hava 14 derece ve aşağıye inen 400 kişi var. İnsani açıdan TSK’nın insanlara bakış açılarının farklı olamsının düşünülmesi bile bizi rahatsız eder. Ama tekrar ediyorum yanlış varsa hesap sorarım.

  DTP TERÖR ÖRGÜTÜNE MESAFE KOYMALI

  Siyasi parti terör örgütüyle olan ilişkisini bakışını açıklığa kavuşturmadan bizim onlarla aynı ortamda olmamız söz konusu olamaz. Ben bu sabah 9 şehit veren bir kurumun komutanıyım. Her şey ifade edilince olay daha karmaşık hale geliyor. Terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan bir grupla aynı yerde bulunmayaya özen göstermemizi bütün Türk halkının anlayışla karşılayacağını düşünüyorum. İşte bu parti terör örgütü ile hala mesafe koyamıyor. Bu terör örgütü bu sabah 9 tane personelimizin canını aldı.

  PKK'YA AF İSTEDİ Mİ?

  Dedikki ki dağ kadrosunun örgütten ayrılmasını sağlayacak şekilde mevcut yasal düzenlemelerin daha iyi şekilde uygulanabilemesini sağlamak için bazı değişiklikler yapılmalıdır. TCK’nın 221. maddesinin 2 fıkrası örgüte karşı alınacak önlemler açısından önemli. CMK’nın 171. maddesinin daha etkin olarak uygulayabilirsek ki uygulanır özellikle dağdan çözülmelerde daha etkili sonuçlar alınabileceğini düşünüyoruz 221. madde yazılım olarak zor madde. Daha anlaşılır tarzda ailelere yansıtmamız lazım. Teslim olmayı cazip kılmamız lazım. Topluma kazandırma merkezleri oluşturmamız lazım. Benim söylemek istediğim buydu.

 4. #4
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  Tanımlı Ce: Başbuğ'dan Flaş Açıklamalar

  GATA SORUSU KIZDIRDI

  Aramalara savcının isteği üzerine izin veriliyor. Aramaya asker izin verdi deniyor, yok öyle bir şey. Asker hukuka bağlıdır. Yürütülmekte olan yargı sürecine ilişkin yorumlar bizi cidden rahatsız ediyor. Sormadınız ama açıklayacağım. GATA ile ilgili yazılan çizilen konuşmalar. Tutuklu statüsünde olan muvazzaf veya emekli askerlerin askeri hastanelere sevki mevcut mezuat çerçevesinde ve Adalet Bakanlığı’nın dahilinde yapılır. Bizim hiçbir dahlimiz yoktur. Adalet Bakanı bu konuyla ilgili açıklama da yaptı. Sanki sevkleri biz yapıyoruz gibi gösteriliyor. Bu yalan ve iftira. GATA Haydarpaşa’ya yapılan sevkler İstanbul Tabip Odası tarafından incelendi ve rapor da yayınlandı. Sevk ve Hekimlik konusunda sorun yoktur dendi. Siz kalkıp sistemli bir şekilde bu kişiler hasta değil, bilerek sevkedildi derseniz. Bu sevkler Bakanlık dahilinde oluyor. Tedaviler asılsız derseniz ne biliyorsunuz denir. Bazı tutukluların nakli asker tarafından yapıldı. Tutukluluktan serbest kalan bir kişi söyleyin. GATA Haydarpaşa’da yapılan her şey hukuk ve kanun neyse ona göre yapılmaktadır. Bu konuyu böyle yalanlarla gündeme getirmek ahlaksızlıktır.

  DARBE GÜNLÜKLERİ

  Kendi bünyesinde sorun yoktur ve herhangi bir soruşturma ve inceleme yoktur. Günlükler konusunda Büyükanıt 12 Nisan 2007'de konuyla ilgili hiçbir belge yoktur demişti ben de aynısını söylüyorum. Fikret Bila'nın "Günlükler yoktur mu yoksa günlüklerde yer alan iddialarla ilgili mi yok diyorsunuz?" sorusuna Başbuğ, "belge bizde yok tekrar etmek durumundayım. " diye cevap verdi.

  ÖZKÖK'E DANIŞMANLIK

  Özkök tanık olarak dinlendi. Başsavcılık hangi sonuca gelir bunu tahmin edemeyiz. Sayın Özkök konuyla ilgili bizden hukuk boyutuyla ilgili bilgi talep ettiler. Elbette büromuz hukuk bazında danışmanlık görevimizi yerine getirdik.

  Bazı olaylar gizli tanık ve itirafçılara dayanıyor. Gizli tanığa dayanması insanı düşünme noktasına sürüklüyor. Onun dışında yargı süreci devam etmektedir sabırla bu süreci takip edip izleyeceğiz. Kıbrıs'taki Ergenekon soruşturması ile ilgili soruya Başbuğ, "Onu da Kıbrıs'taki yetkililer değerlendirsin." diye cevap verdi.
  GİZLİ TANIK VE PKK İTİRAFÇILARINA NE KADAR GÜVENİLİR?
  İddianamede yer alan öyle konular var ki. 1993 yılında Bingöl'de meydana gelen olayla ilgili gizli tanığın ifadesi var.Bir itirafçı çıkıyor. Bir gazete bu itirafçının konuşmalarını 5 gün yayınlıyor. Bu bir haberdir. Bir yerde kurumsal bağ ilişkisi kurulmaya çalışıyor. Bu elbette bizi rahatsız ediyor. Haber elbette verilecektir. Ama elbette bu haberin süresi ve kamuoyu üzerinde yaratacağı etki de düşünülmeli. Türkiye her sabah kalktığınızda acaba kimin ses bandıyla karşılaşacağınız bir ortama geldi. Bunlar legal yollarla mı oluyor? Hayır. Peki o sesler kayıtları doğru mu? Değil. İddianamelere bakıyoruz. İddianamede yer alan öyle konular var ki. İkinci iddianamede 1993’de Bingöl’de meydana gelen olayla ilgili bir gizli tanığın ifadesi var. Gizli tanık kimdir, ne kadar güvenilir?. Buna ne kadar güvenilir? Olay var ama suçlanan kişilerle organik bağı yok. O zaman neden koydunuz? Ortada delil de yok. Madem bir şey koydunuz iddianameye ismi geçen kişi ve olaylarla bir ilişkisi olsun ki bir anlam ifade etsin. Tabi bir de iddianamalere bakınca bazı olayların gizli tanık ve itirafçılara dayandığını görüyorsunuz. Tüm yan dosyaları incelemedik ama sadece itirafçı ve gizli tanıklara dayanması olayların insanı bir noktada düşünmeye zorluyor. Yargı süreci devam ediyor. Yargı sürecine saygılıyız.

  SİLAHLARI 50 DAKİKA GÖSTERMENİN AMACI NEDİR?

  Poyrazköy'de bulunan silahlar bir televizyonda 50 dakika gösterildi. Gösterilen bant 6-7 dakika. 10 sefer haberi geçiyorsunuz. SAT ile ilişki kuruluyor. Bu bir haber midir? Kamuoyuna verilmelidir ama 50 dakika bunu göstermenin amacı nedir. Haksızsam sonra konuşalım. Verilen haberle birlikte korku ve karamsarlık verilmiyor mu?

  MÜHİMMATIN KONTROLÜ İÇİN DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR

  Kimler tarafından ve ne amaçla yapıldığı bu sorunun muhatabı yargıdır. Yargı sorguluyor ve temenni ediyorum ki mümkün olduğu kadar kısa sürede kimler tarafından ve ne amaçla yapıldı ortaya çıkarsın bizler de bekliyoruz. Çok sabırsızlık var. Netice olarak bulunan silah ve mühimmatla ilgili olarak paylaşacağım bilgiler bunlardır. Bu olay bizi de rahatsız etmektedir. Ben zamanında yapılması gerekenleri anlattım. Mühimmatın kontrolü için elbette bazı düzenlemelere ihtiyaç var.  kaynak

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Org. Başbuğ'dan önemli açıklamalar
  By damla_13 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-27-2009, 15:45
 2. Ermenistan'dan flaş açıklamalar
  By goℓge.* in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-04-2009, 00:53
 3. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06-27-2009, 02:12
 4. Flaş Flaş Flaş Aragones İstifa Etti!
  By volkanixx in forum Fenerbahce
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04-01-2009, 16:16
 5. Flaş! Flaş! Flaş!Rutkay Aziz de Diziden Ayrılıyor
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-05-2008, 16:17

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375