Yıllardır söyleniyordu ancak bir türlü önlenemeyen kaçakçılık nihayet son buluyor. Devlet bakın nelere el koydu?
Van'da güvenlik güçlerinin akaryakıt kaçakçılığına karşı yürüttüğü çalışmalarda 50 ton 570 litre kaçak motorin ile kaçak akaryakıt taşımacılığında kullanılan 128 at, 58 eşek, 50 katır ile 5 kamyona el konuldu.

Alınan bilgilere göre, İran sınırından kaçak yollardan at sırtında Türkiye sokulan kaçak akaryakıta karşı güvenlik güçlerinin mücadelesi devam ediyor. Sınır bölgelerde çalışma yürüten jandarma ekipleri, Esenyamaç köyü Akbal mezrasında 4 ayrı kamyonda 16 ton 200 litre kaçak motorin ele geçirdi. Başkale kırsalında farklı yerlerde araziye terk edilmiş 12 ton 960 litre kaçak motorin ile bu motorinin taşımacılığında kullanılan 113 adet atı yakalayan jandarma ekipleri, Yolmaçayır köyünde ise kamyondaki 1 ton 320 kaçak motorine el koydu.

Başkale Öncüler köyünde de kaçak yollardan katır sırtında kaçak motorin getiren 2 İranlı şahsı yakalayan jandarma, şahıslarla birlikte 5 ton 400 litre motorin ile bu motorinin taşınmasında kullanılan 50 katır ele geçirdi. Jandarma ekipleri Saray ilçesi kırsalında ise 7 İranlı kaçakçıyla birlikte 50 eşek ve 550 litre motorin yakalandı.

Jandarma ekipleri, Saray kırsalında yürüttüğü çalışmalar kapsamında 13 ton 740 litre kaçak motorin ile bu motorinin taşımacılığında kullanılan 15 adet at ile 8 eşeğe el koydu. Çaldıran ilçesi kırsalında ise 400 litre kaçak motorin ele geçirildi.
internethaber.com