Bilge köyündeki katliamın üzerindeki sır perdesi yavaş yavaş aralanıyor. Katliamın asın nedeni namus meselesi. İddiaya göre saldırıya uğrayan taraftan bir kişi, saldırı emrini veren Şıh Mehmet’in 10 çocuklu eşiyle ilişkiye girdi. Bunu öğrenen “Şıh Mehmet” talimatı ve bizzat yönetmesiyle katliam gerçekleştirildi.

AJANS HABERTÜRK

MARDİN’in Bilge köyündeki inanılmaz katliamın yankıları sürerken, zanlı olarak
gözaltına alınan 10 kişi tutuklandı. Akraba olan aileler arasında geçmişe dayalı bir husumet olsa da katliamın asıl nedeninin “namus meselesi” olduğu
iddia edildi. Bir tanığın yetkililere verdiği bilgiye göre, ölen taraftan bir kişi, katliam emrini veren Şıh Mehmet lakaplı Mehmet Çelebi’nin eşiyle iki yıl boyunca yasak aşk yaşadı. İlişki öğrenilince Şıh Mehmet ve yakınları, akrabaları olan diğer aileyi “tek bir ferdi kalmayacak şekilde” nişan gecesi öldürmeye karar verdi. Katliamda, 10 çocuklu kadınla ilişkisi olan kişinin de can verdiği iddia edildi.

10 KİŞİ TUTUKLANDI

Savcılıktaki ifadelerinin ardından ölüm emrini verdiği öne sürülen Mehmet Çelebi’nin de aralarında bulunduğu 10 zanlı, “tasarlayarak adam öldürmek, sayı ve
nitelik açısından vahim olan silahları alma, taşıma ve bulundurma” suçundan nöbetçi mahkemeye sevkedildi. Mehmet Çelebi (43), Abdulhakim Çelebi (33), Süleyman Çelebi (44), Ömer Çelebi, Mehmet Sait Çelebi (40), Mehmet Emin Çelebi (35) kardeşler ile Abdulkadir Çelebi (54) ve 14 yaşındaki M.Ş.Ç. tutuklandı, Mustafa (25) ve Ahmet Çelebi (41) ise serbest bırakıldı. Daha sonra gözaltına alınan Ali ve Mehmet Ali Çelebi’nin de cezaevine gönderilmesiyle tutuklananların sayısı 10’a yükseldi.
haberturk.com