Ahmet Türk hiç de haksız değil

DTP'nin Mardin'deki katliama bakış açısı çok farklı... Ahmet Türk, söylediklerinde pek de haksız değil açıkçası; "Böyle insanların eline silah verirseniz" diyor ve ekliyor;

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ile görüşmek için Çankaya Köşküne çıkan DTP lideri Ahmet Türk, 1 saatlik görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalar yaptı. Mardin'deki konuyu değerlendiren Türk, "Bunların eline silah verirseniz..." dedi ve önemli noktalara dikkat çekti.

TÖRE DEĞİL VAHŞET

Abdullah Gül ile Mardin'deki silahlı saldırıyı etraflıca görüştüklerini söyleyen Türk, şunları kaydetti:

''Aslında basına yansıdığı kadarıyla bir namus cinayeti, töre cinayeti değil. Tamamen bir vahşet. Bölgemizde hiç bir zaman ne bir namus cinayeti ne bir töre cinayeti böyle işlenmemiştir. Bir aileyi tamamen ortadan kaldırmaya yöneliktir. Burada farklı nedenler de var. Köye sahip olma, araziye sahip olma, birlikte yaşamaktan sıkıntı duyulan noktalarda o aileyi tamamen bertaraf etmeye yönelik canice, vahşice bir mantığın ifadesi olarak değerlendirmek lazım. Çözmekte gerçekten zorlanıyoruz.''

BUNLARIN ELİNE SİLAH VERİRSENİZ...

Türk, Gül ile görüşmesinde Mardin'deki olay bağlamında koruculuk sistemini tartışıp tartışmadıkları yönündeki soruyu da şöyle yanıtladı:

''Böyle insanların eline silah verirseniz her şeyden önce kendi çevresini güçlü hale getirmek için karşısındakini ezmeye yönelik bir tavrın içinde olacağını söyledik."

*Eğer devletin bu silahları olmasaydı, bu koruculara bu silahlar verilmeseydi böyle bir vahşet yaşanmayacaktı. Bu ilk değil. Korucuların daha önce de köyleri basarak insanları etkisizleştirmeye, sömürmeye, bölgede sözünü geçirmeye yönelik, devletin gücünü arkasına alarak kullandığını çok iyi biliyoruz."

*"Koruculuk sisteminin farklı bir dönemi getireceğini, insanları birbirine düşüreceğini, birilerinin devletin gücünü yanında hissederek zulüm edeceğini hep söyledik. Bugün sonuçları da bir yerde ortaya çıkıyor."

*"Siz korucunun eline silah verdiğiniz zaman korucu olmayan köylerde kendini güvence altına almak için silahlanmaya gidecek, bunu doğal görmek lazım. Bunun doğru olmadığını biliyoruz ama oradaki insan öyle hissediyor. Koruculuk sistemi bölgede herkesi silah almaya zorlayan bir sistem olarak önümüze çıkıyor.''


interntehber.com