Alaçamlılar Üvey Evlat mı Diyen Şair Hasan Sancak:’ Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na’ Şiirle Seslendi:

Alaçam Belediye Otobüsleri Samsun Tıp Fakültesine Niçin Çıkamıyor?!..


Alaçamlı=Köprübaşılı Halk Şairi, Reklâm Yazarı, Eğitimci, Gazeteci Hasan Sancak 7+7=14 lü olarak hece ölçüsüyle yazdığı on iki dörtlüklü ve nakaratlı ‘OTOBÜSÜMÜZ ÇIKMAZ-TIP FAKÜLTESİ YOLU DUYSUN SAMSUN VALİSİ-SIKINTI DOLU DOLU ’ şiiriyle Samsun Tıp Fakültesi’ne Alaçam Belediye Otobüsleri’nin çıkamamasını protesto etti.

Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren Sancak:’ 21. y.y da yapılan bu çağdışı uygulamayı şiddetle kınıyorum. Önceden Samsun Tıp Fakültesine çıkan sabah ve öğle otobüslerimiz vardı. Sabah gidenler, öğle otobüsleriyle geri dönüyorlardı. Ne yazık ki bu engellenmiştir. Yaşlı hastaların ricasını kıramayıp, oraya çıkan otobüslerimize 160 lira para cezası kesilmektedir. Otobüsler bağlanmaktadır. Herkes farklı konuşmaktadır. Şimdiye kadar Samsun’daki yetkililer ne yazık ki Alaçamlıların sesini duymamışlardır.Alaçamdan Samsun’a giden ve dertlerini anlatanları dinleyen yetkililer yerden göğe kadar haklısınız demelerine rağmen, hiç bir şey yapmamışlardır. Samsun siyasetinin güçlü isimleri tarafından konuşmaları engellenmiştir. Susmayı tercih etmektedirler. Olan vatandaşlara olmaktadır. Bir taraftan bazı araçların para kazanması sağlanırken, diğer taraftan da insan hayatı dikkate alınmamıştır. Alaçamlılar Rusya’dan mı geldi? Biz, bu vatanın evlatları değil miyiz? Samsun’daki partilerin ilçemizde teşkilatları yok mudur? Çekilen eziyetlerin sorumlusu kimdir? Belediye başkanlıklarını kaybetmelerinin sebebini düşündüler mi? Vatandaşlara acı veren bir anlayış yok olmaya mahkûmdur. Bir sefer buraya çıkan hasta dede ve nineleri gördünüz mü, durumları nasıldır diye sordunuz mu? Bunlar sizin anne ve babanız olsaydı, acaba yine böyle davranır mıydınız? Ben, para kazanayım. Gerisi ne yaparsa yapsın. Demenin kime bir faydası vardır? Bu haberimle öncelikli olarak başta Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’ na, milletvekillerine, belediye ve siyasi parti başkanlarına bir çağrıda bulunmak istiyorum. Derhal bu ayıbı kaldırınız. Biz, demokrasiyle yönetilen bir memleketiz. Eğer ilden bir sonuç çıkmazsa, durumu Cumhurbaşkanına, Başbakana ve bütün Türkiye’ye duyuracağız. Yetkili niçin vardır? İnsanların dert ve sıkıntılarını sona erdirmek için değil midir? Kendi insanlarına acı veren bir anlayış olur mu? Bu uygulamanın kimseye bir faydası yoktur. Bütün Alaçamlılar olarak üzüntü içindeyiz. Susmamız artık mümkün değildir. Bu haberimle birlikte Alaçamlılar olarak her gelen yetkiliye bu durumu söyleyeceğiz. Şu anda bu haberimiz duyulduktan sonra çözüm yolu bulunmazsa, imza kampanyasına ben öncülük edeceğim. Bütün Türkiye sesimizi duyacaktır. Alaçamlılar olarak zor durumdayız. İldekilerin bu durumu düzeltmelerini bekliyoruz. Diğer ilçelerin hem sabah hem de öğle otobüsleri Tıp Fakültesine çıkmaktadır. Alaçam Samsun’un ilçesi değil midir? Diğerleri Tıp Fakültesine çıkarken, siz çıkamazsınız demek olur mu? Yetkililer bu durumu bilmiyorlar mı? Biliyorsalar, bu ikiliği niçin ortadan kaldırmıyorlar? Çok şey mi istiyoruz? Başkaları nasıl çıkıyorsa, bizim de hakkımız değil midir? Bir vatandaşın başına bir şey gelirse, bunun sorumlusu kim olacaktır? O zaman keşke yapsaydık mı denecektir? Bu uygulama ancak demir perde ülkelerinde vardır. Gücü olan işini yaptıracaksa, bunu kesinlikle kabul etmeyiz ’dedi.


Alaçamlı=Köprübaşılı Halk Şairi Reklâm Yazarı Eğitimci Gazeteci Hasan Sancak Kimdir?

Orta Karadeniz Bölgesinin en şirin ilçelerinden biri olan, yeşille mavinin kucaklaştığı turistik Samsun’un Alaçam ilçesinden en derin saygı ve sevgilerimi sunarım. Adım soyadım Hasan Sancak’tır. Alaçamlı Halk Şairi, Reklâm Yazarı, Eğitimci, Gazeteciyim. 24 senedir basının içindeyim.53 yaşındayım. Nagehan isminde bir kızım, Alp Cihan ve Boğaç Han isminde de iki tane erkek çocuk sahibiyim. Alaçam ilçesinde 01.01.1956 yılında doğdum. Aslen Trabzon'un Köprübaşı İlçesindenim. Bize burada Hacı Dedeoğlu Sülalesi (SANCAK) derler. (Hacı Seyit Dedeoğlu’ nun-Merhum) en büyük oğlu Yakup Sancak’ın oğluyum. Dokuz kardeşiz. Annemin ismi Emine, (Merhume) babamın Yakup'tur.

Alaçam’da sırasıyla Fatih İlkokulu'nu, Alaçam Lisesi’nin orta ve lise kısmını tamamladım. 06.11.1980'de Samsun Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü'nden mezun oldum. Aynı sene Ankara'da kurayı çekerek, 15.12. 1980 ’de Hatay ili Antakya Atatürk Ortaokulu’nda depo öğretmenliği görevinde bulundum. 14. 01,1981’de ayrıldım. 19.01.1981'de Antakya Şenköy Ortaokulu’na Stajyer Türkçe Öğretmeni olarak tayin edildim. 21.06.1981- 02.01.1982 yılları arasında müdür vekilliği üstlendim.
19.01.1982’de stajyerliğim kalktı.15.12.1983 yılında Antakya Hassa Salmanuşağı Ortaokulu'na gönderildim.15.01.1984'te Isparta 40'ıncı Piyade Alayı'nda, dört ay süreyle, askerlik görevimi er olarak gerçekleştirdim.

15.12.1985’te eş durumu dolayısıyla Samsun'un Alaçam İlçesi İmam Hatip Lisesi'ne tayinim çıktı. Burada 15.09.1999 yılına kadar görev yaptım. Aynı tarihte Alaçam Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda Türkçe Öğretmenliği görevine başladım. Birinci dönem görev yaptıktan sonra Kaymakamlık oluruyla ikinci dönem Fatih İlköğretim Okulu'na atandım.
Millî Eğitim Bakanlığı'nın çıkarmış olduğu 'Norm Kadro' dolayısıyla 06.07.2000 yılında Alpaslan İlköğretim Okulu'nda Türkçe Öğretmenliği görevine başladım.15 saat Alpaslan İlköğretim Okulu, 15 saat Karşıyaka İlköğretim Okulu'nda Türkçe dersine girdim. Millî Eğitim Bakanlığı'nın çıkartmış olduğu 'Norm Kadro'yu Danıştay'ın değiştirerek, meslekteki kıdeme göre tayinlerin yapılması esasına dayanarak, tekrar tayin istedim.2001 yılının ilk 6 ayında Karşıyaka İlköğretim Okulu ve Atatürk İlköğretim Okulu'nda görev yaptıktan sonra 31.07.2001’de Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda asil öğretmenlik görevine döndüm. Toplam 25 sene dört ay görev yaptıktan sonra bu okuldan 2005–2006 yılının Temmuz ayında emekliye ayrıldım.

Ben,1 Aralık 2000 de,44 yaşında gördüğü gerçek rüya reklâm senaryosunu notere onaylatan ve bu tarihten sonra da rüyalarında reklâm senaryoları gören dünyadaki ilk ve tek kişiyim. O tarihten itibaren de düşümde reklâm senaryoları görerek, notere onaylattım. Bu tarihten sonra da reklâm senaryoları yazmaya başladım. Notere onaylattığım ilk gerçek rüya reklâm senaryom ile birlikte, reklâm yazarı oldum. 5 Aralıkla, 12 Aralık 2000 tarihleri arasında ulusal televizyon ve gazeteler beni dünya ve Türkiye’ye flaş haber olarak duyurdular. Coca Cola benden beş sene sonra noter onaylı gerçek rüya reklâm senaryomu dünya ve Türkiye’deki ulusal kanalların reklâm kuşaklarında aynen oynatmıştır. Coca Cola ile mahkememiz şu anda devam etmektedir. Samsun yerel mahkemeyi kaybetmiştim. Yargıtay’a itiraz ettik. Samsun Yerel Mahkemesinin verdiği kararı Yargıtay bozdu. Dava yakında Samsun’da tekrar başlıyor.

Şimdiye kadar şiir kitaplarım, NOTER ONAYLI RÜYA REKLÂM SENARYOLARIM, Notere onaylattığım "Televizyonlar İçin 300 e yakın İlginç Yarışmalarım ile kamuoyunun gündemine geldim.Bu reklâm senaryolarımı RÜYALARIMI ÇALDILAR!..Kitabımda okuyucularla buluşturacağım. Google’den Rüyalarımı Çaldılar, Blogcu Hasan Sancak, Noter Onaylı Rüya diye yazarsanız,yüzlerce sayfamla karşılaşırsınız. Çok ilginç alternatif reklâm senaryo önerilerim vardır. Şiir kitaplarıma desteklerinizi bekliyorum. Faturası kesilerek, şiir kitaplarımın iç karton kapaklarında renkli olarak, reklâmlarınızı yaptırabilirsiniz.Çıkan üç tane şiir kitabım vardır. Bu kitaplarla birlikte basıma hazır 50 tane şiir kitabım ve 5000 tane şiirim bulunmaktadır.50 tanesi notere onaylatılan 400 taneden fazla reklâm senaryom bulunmaktadır. Belirli yıllarda Alaçam'da (T.R.T-A.A.-İ.H.A.-D.H.A -HÜRRİYET-GÜNEŞ-ORTADOĞU-FOTOSPOR-HALK-SANCAK-ALTINOVA Gazetesi' nin muhabirliğini ve temsilciliğini yaptım.
ÇIKAN ŞİİR KİTAPLARIM:
(O' DUR) ÖĞRETMENİN EN GÜZEL ATATÜRK ŞİİRLERİ (2000)
ONLAR A N ALARIMIZ -ÖĞRETMENİN EN GÜZEL ANNE ŞİİRLERİ.
(2003)BENİM ANNEM MELEKTİ ('2005)OTOBÜSÜMÜZ ÇIKMAZ-TIP FAKÜLTESİ YOLU
DUYSUN SAMSUN VALİSİ-SIKINTI DOLU DOLU

Nereden başlayayım- epey fazla derdimiz
Durmadan ağlamakta-anne baba merdimiz
Milletvekili duymaz-vatandaş çeker çile
Sesimiz ulaşmıyor-Samsun’um güzel ile

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu

Bizim yaşadığımız-acı üstüne acı
Durmadan çoğalıyor-boğuyor bizi sancı
Amca dayı ve dede-teyze nine ve yenge
Fakülteye giderken-görün çıkarlar cenge

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu

Devamlı yazacağım-Valilik Belediye
Sesime ses vermeli-toplu halde Türkiye
Otobüs ora gitmez-niye nasıl ve niçin
Şiirle sesleniriz-kaynarız için için

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu

Elinden tutanı yok-Alaçamlım çaresiz
Bir yandan geçim derdi-mahvetmektedir kriz
Kalbimiz ruhumuza-sanki vurulur darbe
Zarı zar ağlamakta-kucaktaki o bebe

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu

Söyleyin kim sorumlu-düşünülmez vatandaş
Sicim sicim dökülür-bakın gözümüzden yaş
Araçlar ora çıksın-insanı yürütmeyin
Üzüntüyü vererek-yerlerde sürütmeyin

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu

Sorup soruştururuz-bulamadık ses veren
Bunun için devamlı-çok kötü çalar siren
İki büklüm olmuşuz-naçar kalmışız naçar
Vücudun her yanında-derin yaralar açar

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu

Kimin çıkarı vardır-verilmeli bir karar
Böyle olan davranış-söyleyin kime yarar
Bir kez olsun gördün mü-çaresiz inleyeni
Durum beter diyorum-hiç yoktur dinleyeni

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu

Önceden çıkıyorduk-bir sabah bir de öğle
Söyleyin kim kaldırdı-uğraşırsınız böyle
Hastanenin şu yolu-veriyor bize azap
İçimizi kavurur-sanki içmişiz kezzap

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu

Uyuma Alaçamlım- birleştir ellerini
Hakkını daim ara-konuştur dillerini
Bir yetkili görürsen-esirgeme sözünü
Şair de yanınızda-döndür çağa yüzünü

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu

Çektiklerimiz yeter-bitsin artık eziyet
Şu anda duydu bakın-okuyan bu cemiyet
Yukarıyı açalım-sür otobüsü ora
İçimizde azmasın-öldürmesin o yara

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu

Diğer ilçeler çıkar-saymıyorum ismini
Biraz çaba gerekir-yormak gerek bedeni
Üveylikten kurtarın-de orada kardeşim
Eğer söylemezseniz-benim yazmaktır işim

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu

Hasan Sancak bir nefer-düşünür Alaçam’ı
İnsanlar ağlıyorsa-eksik olmuyor gamı
Senelerdir anlatır-uyandırıyor ili
O yanlardan bu yana-değmeli şefkat eli

Otobüsümüz çıkmaz-Tıp Fakültesi Yolu
Duysun Samsun Valisi-sıkıntı dolu dolu
HASAN SANCAK
ALAÇAMLI HALK ŞAİRİ
REKLÂM YAZARI
(EĞİTİMCİ-GAZETECİ)