O uçakta 166 kişi vardı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ domuz gribi virüsü bulunan turistle ilgili basın açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanı Akdağ kameraların karşısına geçti ve Türkiye'de görülen ilk domuz gribi vakası ile ilgili bilgi verdi.
"Virüs tespit edilen kişi 26 yaşında bir Iraklı. Giriş sırasında tespit edilmesi önemli. Hastanın genel durumu iyi. Hastalığın olduğu ülkelere seyahat edilmemeli, zorunlu ise kişisel tedbirleri alıp öyle gitmeli."

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir yolcuda ''domuz gribi'' tespit edilmesiyle ilgili, ''Hasta, ABD vatandaşı olup havaalanında başka kişilerle temas etmeden yakınları ile birlikte izole edilerek gözlem altına alınmıştır'' dedi.

Sağlık Bakanı Akdağ, konuyla ilgili Holiday İnn İstanbul Airport Nort Otel'de, bakanlık bürokratları ve İstanbul Valisi Muammer Güler ile düzenlediği basın toplantısında, ABD'den yola çıkıp Amsterdam üzerinden Irak'a gitmek amacıyla 14 Mayıs 2009'da İstanbul'a giden bir kişide, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan giriş yaparken yüksek ateş tespit edildiğini, bu kişide, Ulusal Grip Referans Laboratuvarlarında yapılan tetkikler sonucunda, ''domuz gribi'' virüsü bulunduğunun belirlendiğini ifade etti.
BAŞKA KİŞİLERLE TEMAS ETMEDEN GÖZALTINDA

Dünya Sağlık Örgütü kuralları gereğince kişiden alınan numunenin Uluslararası Referans Laboratuvarına gönderileceğini belirten Akdağ, ''Hasta, ABD vatandaşı olup havaalanında başka kişilerle temas etmeden yakınları ile birlikte izole edilerek gözlem altına alınmıştır. Genel durumu iyi olan hastanın tıbbi takibi yapılmaktadır. Bakanlığımız tarafından gerekli tüm tedbirler alınmış ve titizlikle uygulanmaktadır'' dedi.

DİĞER YOLCULAR İZLENİYOR

Bakan Akdağ, hasta ile seyahat eden yolcu listesinin temin edilerek muhtemel temaslara ilişkin izleme çalışmalarına başlandığını kaydederek, prosedüre göre hastanın temas ettiği düşünülen kişilerin yakından izlendiğini ve bunlara koruyucu olarak ilaç da verilmeye başlandığını söyledi.

Akdağ, ''Bakanlığımız giriş kapılarında aldığı tedbirleri hassasiyetle sürdürmeye devam edecektir. Bugüne kadar aldığımız tedbirlerin ne kadar zamanında ve yerinde tedbirler olduğu, vakanın giriş sırasında tespit edildiğinden de rahatça anlaşılabilir'' diye konuştu.

UÇAKTA 163 KİŞİ VARDI

Hasta ailesinin 6 kişi olduğunu ve izole edilerek kendilerinden numune alındığını ifade eden Akdağ, uçağın THY'ye ait olmadığını, yolcu sayısının 163 olduğunu ve 96 kişinin İstanbul'da kaldığını bildirdi.


internethaber.com