+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Almanya Türkiye'ye Vizeyi Kaldırıyor

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Almanya Türkiye'ye Vizeyi Kaldırıyor Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  closed-topic Almanya Türkiye'ye Vizeyi Kaldırıyor  Türk vatandaşlarının vizesiz giriş konusunda Almanya devrim niteliğinde bir karar aldı.
  Peki karar kimleri kapsayacak?

  Yargı kararları uygulamasına rağmen Alman hükümeti vize konusunda tarihi bir karar aldı. Kamyon ve otobüs şoförleri, montaj işçileri, spor-sanatçı ve işadamlarına artık vize yok..

  Uzun bir süredir tartışılan AB ülkelerine Türk vatandaşlarının vizesiz giriş konusunda Almanya devrim niteliğinde bir karar aldı. Dünyada en çok gurbetçi vatandaşımızın yaşadaığı Almanya 'otobüs şoförleri, montaj işçileri ve ticari amaçlı olarak Almanya'ya gelmek isteyen sporcu ve sanatçıların da vizeden muaf tutulmalarını' kararlaştırdı.

  Ancak İçişleri Bakanlığı'nın bu kararı henüz uygulamaya konmadığı için, bu konuda resmi bir açıklama yapılıncaya kadar, şimdilik bu meslek grupları için de vize zorunluluğu sürüyor. Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Stefan Paris, şimdilik sadece Almanya'ya mal taşıyan Türk kamyon şoförlerine vize muafiyeti getirildiğini, bunun, Alman şirketlerine Türkiye'den kiralık verilecek Türk kamyon şoförleri için geçerli olmadığını belirterek, 'Alman hükümeti, hizmet almak amacıyla ülkeye gelmek isteyen Türkleri vizeden muaf tutmak için bir zorunluluk görmemektedir'' şeklinde konuştu.

  Turist olarak gidenler almak zorunda

  PARİS şöyle devam etti: ''İncelemeler sonucunda bakanlığımız 3 hizmet grubuna daha Almanya'ya vizesiz giriş yapabilmelerine imkan verilmesi konusunda karar aldı. Otobüs şoförleri, montaj işçileri ve ticari amaçlı olarak Almanya'ya gelmek isteyen sporcu ve sanatçıların vizeden muaf tutulmaları kararlaştırıldı.'' Şu an itibarıyla Türk kamyon şoförleri dışında tüm Türk vatandaşları Almanya'ya girebilmek için vize almak zorunda.

  Kaynak

 2. #2
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375455

  Tanımlı Almanya Türkler'e vizeyi kaldırıyor - TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE KALKIYOR

  Almanya Türkler'e vizeyi kaldırıyor -
  TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE KALKIYOR


  Almanya Yüksek İdare Mahkemesi Daire Başkanı Yargıç Dr. Klaus Dienelt, Almanya'nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldıracağını söyledi.

  Vatan Gazetesi'nin bugünkü sayısında yer alan haberde Almanya'nın Türklere uyguladığı vizeyi kaldıracağı yer alıyor. Haberde şu bilgilere yer veriliyor.

  Alman Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Dr. Klaus Dienelt, "Serbest dolaşım Türkler'in 1972'de imzalanan Katma Protokol'den kaynaklanan kazanılmış hakkı. Almanya gereken yasal düzenlemeyi bu yıl sonuna kadar yaparak Türkler'e vizeyi kaldıracak. Bunu bütün AB ülkeleri yapmak zorunda. Yapmayana dava açın" dedi

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) davetlisi olarak İstanbul'da bir seminer veren Almanya Yüksek İdare Mahkemesi Daire Başkanı Yargıç Dr. Klaus Dienelt, Almanya'nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldıracağını söyledi. Dr. Dienelt, Türk vatandaşlarına AB ülkeleri tarafından uygulanan vizenin anlaşmalara aykırı olduğunu belirterek AB tarafından çıkarılan Schengen düzenlemelerinin Türkiye-AB Ortaklık anlaşması ve Katma Protokol hükümleri ile Ortaklık Konseyi kararlarına aykırı olamayacağını vurguladı. Almanya'nın yıl sonunda gerekli düzenlemeleri yapacağının da müjdesini verdi.

  TOBB'un düzenlediği "Türk Vatandaşlarının Avrupa'ya Seyahat Özgürlüğünün Kısıtlanması-Katma Protokolün Uygulanmaması" konulu seminere konuşmacı olarak katılan Dienelt, Vatan'ın sorularını yanıtladı.

  Kazanılmış bir hak var

  1973 yılında Avrupa ile Brüksel'de imzalanan Katma Protokol'de Türk vatandaşlarına tanınan serbest dolaşım hakkı, imza atan 25 ülkeyi bağladığı halde sadece 23 Kasım 2007'de İngiltere bu hakkın geçerli olduğunu resmi olarak açıkladı. Almanya'nın durumu ne?


  Avrupa'da normlar hiyerarşisinde Avrupa Birliği'ni kuran sözleşmeler ışığında uluslararası anlaşmalar ve bunların ekleri birincil hukuk kaynaklarını oluşturur. Bu anlamda Türkiye'yle imzalanan Ankara Antlaşması ve Katma Protokol doğrudan uygulanması gereken birincil hukuk kaynaklarıdır. Bu hukuk kaynaklarında eski hakların korunması, yani stand-still hükmü vardır. Bu hükme göre bu anlaşmaların yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla Türk vatandaşlarına seyahat ve hizmet sunma ve yerleşme konusunda yeni kısıtlamalar getirilemez. Hizmet sunanlar, sporcular, sanatçılar, bilim adamları AB'ye vizesiz girip çıkabilme hakkına sahiptirler. Hizmet sunanlar gibi hizmet alanlar da bu kapsamdadır. Burada hizmet alanlara örnek; turistler, hastalar ve öğrencilerdir. Bu hizmet almanın muhakkak bir bedel karşılığı olması gerekir. Turist kendi ülkesinde oturan ve belli bir zaman diliminde yurtdışına çıkan ve geri dönen kişidir.

  Schengen ikincil nitelikte

  Sorunun giderilmesi için Almanya'da olması gereken nedir?


  Almanya'da uygulanması gereken yasa 1975 tarihli yabancılar yasasıdır. Bu yasa kapsamında ulusal pasaporta sahip olan kişiler Almanya'ya vizesiz olarak gelip, 3 ay kalabilme hakkına sahiptirler. Bu yasaya göre, daha sonra Almanya'da iş yeri kurmak isteyen veya yerleşmek isteyenler oturma izni almak zorundaydılar. İşte Türkler'e uygulanacak hükümlerin bunlar olması gerekir.

  Peki, Schengen düzenlemesi bu kanunun ruhuna aykırı değil mi?

  Evet. Şu anda yürürlükte Avrupa vize yönetmeliği ve Schengen müktesebatı var. Bu nedenle AB sınırlarından girecek olan her kişinin vize alması gerekiyor. Gerek vize yönetmeliği, gerekse Schengen Antlaşması AB'nin uluslararası anlaşmalarına nazaran ikincil niteliktedir. Sonuçta bunların Ankara Antlaşması ve Katma Protokol karşısında bir hükmü yoktur. Bu hükümsüzlük Avrupa Adalet Divanı kararlarıyla da tescil edildi. Ama ülkeler siyasi nedenlerle bu hukuki sonucu görmezden geliyorlar. Sorun buradan çıkıyor.

  Çözüm için vizesiz gelin, alınmayınca gidip dava açın

  Güncel çözüm öneriniz ne?


  Burada yapılması gereken AB'ye üye devletlerin dış temsilciliklerinden birisine başvurarak vizesiz girme isteminde bulunmaktır. Buna büyük bir ihtimalle cevap verilmeyecektir. İkinci iş uçağa binip o ülkeye gitmek istemektir. Bu kişi büyük bir ihtimalle uçağa alınmayacaktır. O zaman ilgili devlete o ülkenin Dışişleri Bakanlığı kanalıyla dava açmak ve durumun tespitini isteyerek hak aramaktır. Söz gelimi Almanya için Berlin'de bir dava açılır. Reddedilse bile üst mahkemeye gidilirse sonuç almak mümkün olacaktır.

  Örneğin 1965'te yapılan protokole göre çalışma ve oturma hakkı olmaksızın vizesiz Almanya'ya gidilebiliyordu. Bunun hükmü var mı?

  Bu protokolde de maalesef değişiklik yapıldı. 1980'de Türkler için 'zaman kısıtlaması' getirildi. Türkler'in schengen vizesi alabilecekleri açıkken buna da koşullar getirildi. Bu kısıtlamalar yönetmeliklerle geldi, ancak birincil AB yasaları 'Türkler vizesiz girebilir' diyor. Çünkü yönetmelikler AB hukukundan üstün olamaz. Kaldı ki Schengen vizesi AB'ye dışarıdan gelecekler içindir. 1973 Protokolü'ne göre Türkler seyahat konusunda AB iç statüsünde değerlendirilir. Schengen vizesi ise iç seyahatleri düzenleyemez. "  samanyoluhaber

 3. #3
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374773

  Tanımlı Ce: Almanya Türkiye'ye Vizeyi Kaldırıyor

  Almanya'dan vize jesti  Almanya, TIR şoförlerine ve iş adamlarına sağlanan vize kolaylığını jest yaparak genişletti. Bugünden itibaren yürürlüğe giren yeni düzenleme ile sanatçılar, bilim adamları ve profesyonel sporcular da Almanya'ya vizesiz giriş yapabilecek...

  İşte Almanya Konsolosluğu'ndan vizeyle ilgili yapılan açıklama:

  Türk vatandaşları, Türkiye`deki ikametlerini korumak kaydıyla, yalnızca aşağıda belirtili seyahat amaçları doğrultusunda iki ayı geçmeyecek şekilde Almanya`ya vizesiz giriş yapabilirler.

  1. Türkiye`de faaliyet gösteren bir işveren adına geçici süre ile hizmet vermek amacıyla


  1.1. Sınır asan kişi ve yük taşımacılığında sürücü personel ve gemi veya uçakta görevli mürettebat
  1.2. Yurtdışındaki işveren adına teslimatı yapılmış sistem ve makinelerin montajını, bakımını ve tamir işlerini yapmakla görevli kişiler

  2. Kazanç getirici bir hizmet sunmak amacıyla seyahat edecekler


  2.1. Sanatsal açıdan çok önemli değeri olan bir sunum veya gösteri yapacak olanlar (uluslararası düzeyde tanınan sanatçı ve sanatçı grupları, ki bu kişilerin sunumu veya gösterisi uluslararası bir mukayese yapıldığında diğerlerinden çok üstün olmalı)

  2.2. Bilimsel açıdan çok önemli değeri olan bir sunum veya gösteri yapacak olanlar veya


  2.3. Sportif amaçlı gösteri yapacak olanlar (sadece geçimini ağırlıklı olarak bu isten kazanan
  profesyonel sporcular)


  Bu amaçlar doğrultusunda Almanya`ya seyahat edecekseniz ve bunun için vize almak zorunda olmadığınızı düşünüyorsanız, özellikle giriş sırasında zaman alan kontrollerin yapılmasını önlemek amacıyla, seyahat öncesinde Almanya`nın yetkili dış temsilciliğinden kendi rızanızla ve ücretsiz olarak verilecek olan vizeden muaf olduğunuza dair bir belge almanız tavsiye olunur. Ayrıca uygun bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız da tavsiye olunur. Bunun için özel hazırlanmış bilgi notundan da faydalanabilirsiniz.

  Vizesiz giriş yapma imkânının sadece beyan edeceğiniz amaca uygun vizesiz ikamet hakkı tanıdığını lütfen dikkate alınız. Yukarıda belirtili 1. ve 2. maddeye uymayan ayrıca veya bu seyahatle bağlantılı başka bir amaç için de orada kalmayı düşünüyorsanız, vize almanız gerekmektedir. Vizeden muaf olduğunuza dair belgeyi alabilmek için her hal ve kârda söz konusu hizmeti verdikten sonra Almanya`dan Türkiye`ye dönmeye yetecek ölçüde geçerliliği olan

  T.C. Pasaportunuzun fotokopisini ibraz etmeniz gerekecektir.


  Bu bilgi notunun 1. maddesinde belirtilen amaçlar doğrultusunda seyahat edecek olanların ayrıca aşağıda belirtilen belgeleri de ibraz etmeleri gerekmektedir:

  a) Aşağıdaki hususları içeren ve Türkiye`deki işveren tarafından verilen Almanca veya Almanca tercümeli teyit yazısı
  - İşverenle işilişkiniz
  - Almanya`daki görevinizin muhtemel başlangıç ve bitiş tarihleri

  b) Almanya`da verilecek somut hizmet hakkında belgeler (belge asılları ve fotokopileri), tercihen:
  - Almanya`da işyapılan partnerin posta ve telefon bilgilerini de içeren bir teyit yazısı
  Veya örneğin


  - Nakliyat ve teslimata ilişkin görev belgeleri
  - Almanya`daki sistem veya makinelerin ayrıntılı olarak belirtildiği bakım sözleşmesi
  - İşin gerçekleştirilmesine ilişkin sözleşme

  c) SGK`lı olduğunuza dair belge (belge aslı ve fotokopisi)

  d) TIR şoförleri: Sürücü belgesi, araç ruhsatı, tasıma yetki belgesi, Almanya`da trafiğe kayıtlı bir TIR kullanılacaksa 484/2002 sayı ve 01.03.2002 tarihli yönetmeliğe göre AB şoför belgesi (belge asılları ve fotokopileri ibraz edilmeli)


  Bu bilgi notunun 2. maddesinde belirtilen amaçlar doğrultusunda seyahat edecek olanların da ayrıca pasaport fotokopisine ilaveten aşağıda belirtilen belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir:


  a) Aşağıdaki hususları içeren ve Almanca hazırlanmış organizatörün davet yazısı (belge aslı ve fotokopisi):

  - Organizatör ve organizasyon yerine ilişkin telefon ve adres bilgileri
  - Etkinliğin türü ve süresi
  - Etkinlik çerçevesinde sizin fonksiyonunuzun ne olduğunun açıklanması
  - Alacağınız ücretin veya hizmet karşılığının türü ve miktarı
  - Veya Almanya`daki ilgili yerlerle varılan mutabakata ilişkin diğer uygun belgeler, örneğin
  çerçeve sözleşmesi gibi

  b) Somut bilgiler içeren Türkiye`de yaptığınız ise ilişkin belgeler


  - Sanatçılar: Kültür Bakanlığı onaylı sanatçı derneğine veya benzeri yerlere üyelik kaydı
  - Bilim adamları: Hali hazırdaki isinize ilişkin belgeler, diploma v. b. belgeler
  - Sporcular: İlgili federasyonun teyidi ve lisansı, gelir belgeleri v.b. belgeler
  Ancak ibraz edilen belgelerin yukarıda belirtilen kriterlere uyması halinde muafiyet belgesi düzenlenebilir. Bu kriterlerin yerine getirilmediği durumlarda, muafiyet belgesi başvuruları „vize alınması zorunludur“ ibaresiyle tekrar iade edilecektir. Aynı durum eksik başvurular için de geçerlidir.

  Eksiksiz başvuru, posta veya kargo yoluyla sizin için yetkili Almanya`nın dış temsilciliğine (Ankara`daki Büyükelçilik, İstanbul`daki Başkonsolosluk, İzmir`deki Başkonsolosluk) gönderilebilir. Yalnız bu durumda başvuru cevabının gönderilebilmesi için adres bilgileri yazılmış ve ücreti ödenmiş bir iade zarfının da başvuru ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

  Kargo ile gönderilemeyecek belgeler, vize başvurularında geçerli olan pasaport dağıtım saatlerinde teslim alınabilir.


  Vize başvurusu için randevu veren kurulusun vize muafiyeti konusunda somut bilgi vermesi mümkün değildir.


  Muafiyet belgesinin düzenlenmesi başvurusu, seyahat amacı ile ilgili gerekli incelemenin yapılabilmesi için ve posta da geçecek süre de dikkate alınırsa, seyahat tarihinden en az on is günü öncesinden (veya şahsen başvuru yapıldığında beş is günü öncesinden) yetkili dış temsilciliğe ulaşş olması gerekmektedir. İlgili dış temsilciliğin, posta veya kargodaki gecikme nedeniyle zamanında başvuru sahibine ulaşmayan belgeler için her hangi bir şekilde sorumluluk üstlenmesi kesinlikle mümkün değildir.


  Başvuru evrakını şahsen teslim etmek veya danışmak istediğiniz konuları görüşmek için Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 14:00`ten 16:00`ya kadar Büyükelçiliğin veya Başkonsoloslukların Vize Bölümü`ne müracaat edebilirsiniz. (1 Temmuz ve 31 Ağustos tarihleri arasında uygulanan yaz çalışma saatleri nedeniyle İzmir Başkonsolosluğu Çarşamba günleri saat 14.00 itibariyle kapalıdır.)


  Yetkili dış temsilciliğimiz, istisnai durumlarda muafiyet belgesini düzenlemek için başka belgelerin ibrazını veya seyahat amacının inandırıcı kılınması için duruma göre şahsi başvuruyu da şart koşma hakkını saklı tutar.


  Aşağıdaki hususu lütfen dikkate alınız:

  Bir Türk vatandaşı, her hangi bir hizmet vermek amacıyla vize muafiyetinden yararlanarak, fakat tavsiye olunan muafiyet belgesini temin etmeden Almanya Federal Cumhuriyeti`ne giriş yapmak isterse, Alman sınır makamları bu bilgi notunda belirtilen kriterlere göre vize muafiyetinin olup olmadığını inceler.

  Bu durumda bu bilgi notunda belirtilen gerekli belgelerin tamamı, eğer zaten Almanca değilse de Almanca tercümeleriyle birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir.


  Bundan bağımsız olarak da Almanya`da bulunacağınız süre içersinde vereceğiniz hizmeti belgeleyen evrakın tamamını pasaportunuzla birlikte hep beraberinizde taşımanız tavsiye olunur.

  Kaynak

  Konular birleştirilmiş, haberin devamı eklenmiştir.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-09-2010, 01:43
 2. Türkiye iLe vizeyi kaLdıran 59.üLke
  By spiritüalist in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-19-2010, 10:01
 3. Azerbaycan Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırıyor
  By "SenSiziM" in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-12-2009, 14:56
 4. Türkiye 2 ülkeyle daha vizeyi kaldırıyor
  By EsiLa in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-12-2009, 11:52
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-06-2009, 19:28

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375