+ Konu Cevapla
2 / 3 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
6 den 10´e kadar. Toplam 14 Sayfa bulundu

Türkan Saylan'ı Kaybettik

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Türkan Saylan'ı Kaybettik Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #6
  Onursal Üye RockDevil Baktabul'un Çılgını RockDevil Baktabul'un Çılgını RockDevil Baktabul'un Çılgını RockDevil Baktabul'un Çılgını RockDevil Baktabul'un Çılgını RockDevil Baktabul'un Çılgını RockDevil Baktabul'un Çılgını RockDevil Baktabul'un Çılgını RockDevil Baktabul'un Çılgını RockDevil Baktabul'un Çılgını RockDevil Baktabul'un Çılgını RockDevil - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2009
  Bulunduğu Yer
  İstanbul..
  Mesajlar
  3.457
  Blog Yazıları
  12
  Tecrübe Puanı
  107374599

  Tanımlı Ce: Türkan Saylan'ı Kaybettik

  başımız sagolsun

 2. #7
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374772

  Tanımlı Ce: Türkan Saylan'ı Kaybettik


  Hükümetten Saylan açıklaması

  ÇYDD Başkanı Türkan Saylan'ın hayatını kaybetmesinin ardından ilk açıklama Günay'dan geldi. Günay hükümet adına konuştu.


  ÇYDD Başkanı Türkan Saylan'ın hayatını kaybetmesinin ardından, hükümetten ilk açıklama Kültür ve Turizm Bakan'ı Ertuğrul Günay'dan geldi. Günay, "Yaptığı hizmetler için hükümet adına teşekkür ederim" dedi.


  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, birçok çocuğun okulla, eğitimle tanışmasının Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr.Türkan Saylan'ın gayreti sayesinde gerçekleştiğini söyledi.

  Günay, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ndeki “Müzeler Haftası” açılış töreni öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin, “Saylan'ın vefatıyla ilgili duygularını” sorması üzerine Günay, şunları kaydetti:

  Türkan Saylan'a Allah'tan sonsuz rahmet diliyorum. Kendi alanında ve özellikle eğitim alanında önemli hizmetlere katkı yaptı. Birçok çocuğumuzun okulla, eğitimle tanışması onun gayretleri sonucunda gerçekleşti. Yaptığı bütün hizmetler, iyi niyetler, gayretler için ülkem adına, milletim adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum manevi huzurunda. Sevenlerine sonsuz sabırlar diliyorum. Kendisini yeniden rahmetle anıyorum.”

  Bu sabaha karşı yaşama gözlerini yuman ÇYDD Başkanı, Prof. Dr. Türkan Saylan'ın ardından önemli isimler yorum yaptı. İşte, o yorumlar;


  Milliyet gazetesi Ankara temsilcisi Fikret Bila: "Atatürk'ün arzu ettiği Türkiye'yi simgeleyen bir isimdi."

  Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan: "Dünya görüşü olarak çok yakın değiliz. Saygı duyulacak bir insandır. Aynı fikirleri paylaşmasak bile. Benim üzerimde saygı uyandırmış bir isim. Bütün toplumun üzerinde saygı uyandıran bir isimdi. Türkan Saylan daha çok konuşulacak, kendisi üzerinde daha çok şey söylenecek."


  Okay Gönensin (Vatan): Türk toplumu için önemli vizyona sahip insanlardan biriydi. Hepimizin başı sağolsun. Çağdaş bir toplum için çok çalışmış insanlardan biri. Önemli bir örnek olmasını temenni ediyoruz. Ergenekon olayında yaşananların tatsızlığı ortada. Ne darbe ne şeriat demesini çok fazla önemsiyorum.

  Hürriyet gazetesi yazarı Tufan Türenç: "İnsan değildi, bir melekti bana göre. Maalesef Türk toplumu yeterince kıymet bilemiyor..."

  Milliyet gazetesi yazarı Meral Tamer: "Ölüm de bu kadar güzel olur mu diyorum. Türkan hoca bunu maharetle başardı. Kendi yerine gelecekleri belirledi. Çok endişe ediyordu Ergenekon soruşturmasında evi basılınca. Evraklarımıza el konuldu diyordu. Buna rağmen toplandılar ve kendi yerine gelecekleri belirledi. Rol modeldi."

  Milliyet gazetesi Genel yayın Yönetmeni Sedat Ergin: "Bazı insanlar vardır, onlar hayatlarını toplumun ilerlemesine, toplumun ileri gitmesine adarlar... Kız çocuklarının okullaşması konusuna kendisini vakfetti. Türkan hocanın önemi, kişilerin nasıl bazı şeyleri değiştirebildiklerini göstermesindedir."

  Star Haber Grup Başkanı Uğur Dündar: "Tarihe damgasını vurmuş, saygın bir öyküye sahip. Cüzzam hastalarının tedavisinde gösterdiği olağanüstü çabalar, Gandhi ödülünü almasını sağladı. İnsanlarınn yaklaşmaktan korktuğu cüzzamlı insanları kucakladı ve şefkat gösterdi. Bir Türkan hoca ölür, bin Türkan hoca doğar..."

  Şükrü Küçükşahin (Hürriyet): Sadece bir tıp kadını olarak değil, onun dışında inanılmaz hizmetler yaptı. Ben islam dünyasında bir kadın sorunu olduğunu düşünüyor ve bu sorunu aşmanın tek yolunun da kadını eğitmek olduğuna inanıyorum. Türkan hoca bu açığı gördü, tek başına bir ordu gibiydi. Çok haksızlıklara uğramasına rağmen bu savaşı onurlu bir şekilde sürdürdü. Hayatının son günlerinde çok onurlu duruşlar sergiledi. Türk halkı bunu unutmayacaktır...

  TBMM Başkanı Köksal Toptan: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan'ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, "Özellikle kızların eğitimi konusunda uğraş veren eğitim sevdalısıydı" dedi.

  Toptan, "Büyük üzüntü duydum. Özellikle kızların eğitimi konusunda uğraş veren eğitim sevdalısıydı. İnandığı fikirleri savunan ve çok başarılı bir bilim insanıydı. Üzüntü içindeyim. Kendisi uzun süredir kanserle savaşıyordu" diye konuştu.


 3. #8
  VIP şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı Baktabul'un Çılgını şeker_sarı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  6.911
  Blog Yazıları
  48
  Tecrübe Puanı
  107374854

  Tanımlı Ce: Türkan Saylan'ı Kaybettik

  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun..

 4. #9
  Paylaşimci Üye Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist Baktabul'un Çılgını Realist - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  ••••••
  Mesajlar
  1.381
  Blog Yazıları
  5
  Tecrübe Puanı
  107374511

  Tanımlı Ce: Türkan Saylan'ı Kaybettik

  Uğur Dündar'ın kaleminden müthiş bir Türkan Saylan yazısı...

  Hiç unutmuyorum, 1977 baharıydı. Doğanın gelinlik kızlar gibi renklendiği günlerin birinde, Profesör Dr. Türkan Saylan ile, onun, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi”ndeki odasında buluştuk.


  Türkan Hoca, Türk insanının filmlerden, romanlardan tanıyıp korktuğu, hatta doktorların bile yanlarına yaklaşmaya cesaret edemediği cüzzam (lepra) hastalarının tedavisi için savaş vermeye başlamıştı. Yurdu karış kırış dolaşıyor, karşılaştığı her cüzzam hastasını yeni bulunan bir ilaçla tedavi ediyordu..Bu amaçla Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi”nin arka tarafında, ağaçlar arasında, çukur bir yerde inşa edildiği için uzaktan hiç fark edilmeyen küçücük Lepra Hastanesi de bu çabanın odağı olmuştu…  O yıllarda TRT nin tek kanallı televizyonuna yaptığım programlar büyük ilgi görüyordu. Hoca ile buluşmamız da, onun çağrısı ve toplumu bilgilendirme amaçlı bir program ricasıyla gerçekleşmişti.  Mütevazı odasında “Bakın çocuklar!” diyerek başladığı konuşmasında, toplumun cüzzamı (lepra) yeterince tanımadığını, abartılı filmlerden ve romanlardan kaynaklanan gereksiz bir korkunun insanlara egemen olduğunu anlattı. İlginç örnekler verirken, bağışıklık sistemi güçlü olanlara bu hastalığın kolay kolay bulaşmadığını, hatta bazen evli olan çiftlerde bile, hastalığa yakalananın diğerine bulaştırmadığını gördüğünü söyledi.  Benim içim rahatlamıştı. Ama kameraman ve sesçi arkadaşlarımın ürkekliği hala sürüyordu. Onları kendilerine bulaşmayacağı konusunda güçlükle ikna ettikten sonra hep birlikte kalkıp, Bakırköy”e, o minik kliniğe gittik. Çekinerek girdiğimiz yer, bir yatakhane görünümündeydi. Hoca o yataklardan birine doğru gitti. Karşılaştığımız görüntü anlatılacak gibi değildi.  Yatağın üzerinde oturan hastanın bacakları dizlerinden, kolları dirseklerinden itibaren erimişti. Kulakları ve burnu yoktu, gözleri görmüyordu… Türkan Hanım, yavrusunun saçlarını okşayan bir anne şefkatiyle yaklaşıp:  “Nasılsın (……) Hanım?” diye sordu.  Et ve kemik topu görünümündeki kadın, Hoca”nın sevgi dolu ellerine, eli olmayan kol kemikleriyle sıkı sıkıya sarılıp;


  “İyiyim Hocam, çok iyiyim, Allah sizden razı olsun!” dedi.


  Hocanın sevgi ve şefkat dolu yaklaşımı, hastanın verdiği cevap, o ana kadar “Acaba bana da bulaşır mı?” korkusuyla çekingen yaklaşımlar sergileyen ekip arkadaşlarım için de büyük bir motivasyon kaynağı olmuştu. Artık kendimizi hastalara çok yakın hissediyorduk. Hasta kadının yüzündeki gülücükler, televizyon çekimi yaptığımız gün boyu hiç eksik olmadı.

  O gün bir acı gerçeği daha öğrendim. Türkan Hoca gelinceye kadar hastalar doktorlarla pek yakın bir temas içinde olamamışlar. Hatta bir hasta, tüylerimi ürperten anısını paylaşırken aynen şunları söyledi:


  Daha önce tıbbiye mezunları bizi görmeye gelir ve şu karşıki tepenin üzerine dizilirlerdi. Hocaları da uzaktan bir şeyler anlatırdı. Biz hastalar, “Doktorlara hoş geldiniz demek için elleri bulunmayan bileklerimizle kopardığımız çiçekleri onlara vermek üzere yaklaştığımızda, hepsi adeta çil yavrusu gibi hastane bahçesinin içlerine doğru kaçışırlardı.”


  Türkan Hoca, işte böylesine yüce bir bilim abidesiydi. Olağanüstü çabayla Türkiye”de cüzzamın neredeyse kökünü kazıdı. Binlerce hastayı topluma, ailelerine kavuşturdu…


  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği”nde neler yaptığını, ne denli büyük başarılara imza attığını belirtmeye hiç gerek duymuyorum.

  Ama gelin görün ki, fazilet cellatları, eli öpülesi, anıtı dikilesi bu çağdaş Türk kadınına şeytanın bile akıl edemeyeceği iftiraları yağdırmakta yarış ettiler…


  Ama ne oldu?

  Türkan Hoca bir efsane oldu.

  Bir Türkan saylan ölür, bin Türkan Saylan doğar… Başımız sağ olsun…


  UĞUR DÜNDAR . . . hurriyet.com.tr'den alıntılanmıştır . . .

 5. #10
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374772

  Tanımlı Ce: Türkan Saylan'ı Kaybettik

  Saylan’ın ölümüne sevinen zavallılar!  Hayatının son günlerinde de başarıları ve hizmetleri cezasız bırakılmayarak evi basılan Prof. Dr. Türkan Saylan’ı kaybettik...

  İyileştirdiği hastalara, okuttuğu gençlere, şefkatli kollarına sığınanlara... Ve elbette laik, demokratik, sosyal, hukuk devletinden yana tavır alıp, Türkan Hoca’nın yolundan gidenlere sabır dilerim.

  ***

  O; vasiyet olarak ailesinden ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ndeki arkadaşlarından tek bir şey istedi:

  “Okuttuğumuz kız öğrenci sayısını 36 binden 100 bine çıkarın, Türkiye’deki her köye bir okul yapın ve her kasabada kız öğrenci yurdu açın...”

  Yani son yolculuğuna çıkarken bile bu ülkeyi düşündü.

  Peki; bu ülkenin bazı “vatandaş”ları ona ne yaptı?

  İkisi aynı anda nasıl oluyorsa; hem dinsizlikle hem de misyonerlikle suçladılar.

  Onu darbeci ilan ettiler.

  Dün ölüm haberinin duyulmasından sonra da “bayram” yaptılar...

  Ölenin arkasından konuşulmayacağını bile unutarak; hakaretlerini, iftiralarını, saldırılarını sürdürdüler...

  Aşağıda, Haber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri - Bu noktada haber var adlı internet sitesinde dün yayınlanan bazı okur yorumlarını, sizden ve Saylan’ın aziz hatırasından özür dileyerek yayınlıyorum.

  Okuyun ve nasıl bir ülkede, kimlerle birlikte yaşadığımızı kendi gözlerinizle görün:


  ***

  * Allah zahmet eylesin!

  * Rabbim mecburi kabir arkadaşlarına sabır versin.

  * Hepimize hayırlı uğurlu olsun. Toprak bile kabul etmez.

  * Bir ebucehil daha gitti, çok şükürler olsun. Devamını diliyorum Allah’tan.

  * Nasıl yani; bir de cenaze namazı mı kılınacakmış? Ne gerek var efendim; bale yapılarak uğurlansın hanımefendi. Nasılsa kendisi de böylesini isterdi.

  * Bence Sayın Fazıl Say piyanosuyla bir tören yapsın, daha iyi olur.

  * Mezarında Mozart çalıp bale gösterisi yapılması daha uygundur diye düşünüyorum...

  * Yıllarca namaz kılanları horladı, baş örtüsüne söylemediğini bırakmadı, şeriatın ne olduğunu bildiği halde, kahrolsun diye bağırıp laiklik dedi... İşte şimdi şeriatla yüzleşme zamanı; tabii yüzü varsa!

  * Saylan’ın ölümü inşallah tüm ateist-siyonistlere ibret olur.

  * Üzüldüm dersem yalan olur. Ömrünü şeriata düşmanlık yaparak geçiren biri olarak tarihe geçti.

  * Bu kadının cenazesini kıldıracak imamlar, o gün iş yavaşlatma eylemi yapsın.

  * De get hadi derine...

  * Cenaze törenine başörtülüler alınacak mı?

  * ADD üyeleri, haydi Türkan Hanım sizi bekliyor o tarafta...


  ***

  Bu yaratıklar insansa, insanlıktan istifa ediyorum!

  Sen bize üç beden büyüktün Türkan Hoca... Rahat uyu.
  Mustafa Mutlu
  Vatan Gazetesi

+ Konu Cevapla
2 / 3 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Türkan Saylan kimdir? Türkan Saylan hakkında
  By Kaileena in forum Iz Bırakanlar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-20-2011, 13:55
 2. Türkan Saylan'ın Hayatı Dizi Yapılıyor
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-09-2010, 15:25
 3. Türkan Saylan'ı Alabora oynasın!
  By MeLeK GiZeM in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-13-2009, 12:45
 4. Türkan Saylan'la Kavgalı Röportaj....
  By moonlight in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-15-2007, 16:55
 5. Bir zamanların Türkan Saylan'ı
  By Hüzün in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-11-2007, 14:12

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375