Bakana bas bas bağırıyorsun!

Meclis'te yine kavga vardı. Bu kez kavga edenler erkek vekiller değil, kadınlardı. Biri Bakan Çubukçu, diğeri Nur Serter!

Meclis'te yine kavga çıktı. Ama bu kez kavga edenler Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile CHP Milletvekili Nur Serter'di. Bakan Çubukçu, yeni hukuk fakülteleri kurulmasına tepki gösteren ve yüksek sesle kendisinden bunun sebebini soran Serter'e, "Şahsıma karşı sert bir üslup kullanıyorsun, bu bakış açısıyla itirazlarının değerlendirilmesi mümkün değil." diye çıkıştı.

DEVLETİN BAKANINA BAR BAR BAĞIRIYORSUNUZ
Çubukçu'nun konuşmasının ardından söz almak isteyen Serter'e Komisyon Başkanı Mehmet Sağlam söz vermedi.

Sağlam'ın, "Devletin bakanına bar bar bağırıyorsunuz. Soru sordunuz, cevap verdi, yeterli." demesi üzerine Serter, "Siz de beni paylıyorsunuz, azarlıyorsunuz. Siz kendinizi ne zannediyorsunuz?" ifadesini kullandı. Serter'in "Sizin otoriter anlayışınız sebebiyle toplantıyı terk ediyorum." deyince Sağlam da, "Sizin kibar anlayışınız istediğiniz olmayınca toplantıyı terk etmek. Güle güle..." cevabını verdi.


SERTER SAĞLAM'I MECLİS BAŞKANI'NA ŞİKAYET ETTİ
CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam’ı Meclis Başkanı’na şikayet etti.

Serter, Meclis Başkanlığı’na yaptığı yazılı başvuruda, dün Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu toplantısında yeni kurulacak 5 vakıf üniversitesi ile ilgili görüşmelerin yapıldığını belirtti. CHP adına yaptığı konuşmada, sayısı hızla artan Hukuk Fakülteleri ile ilgili görüşlerini somut bilgi ve belgelerle komisyonda aktardığını belirten Serter şunları söyledi:

"Bu konuda verdiği önergeye sayın Bakan Nimet Çubukçu katılmadığını beyan ederken bu görüşlerimin şahsına yönelik bir tavır olduğunu beyan ettiler. Bu ifade üzerine Sayın Komisyon Başkanı Mehmet Sağlam’dan söz talebinde bulundum. Sayın Sağlam beni yüksek bir ses tonu ile azarlayarak Sayan Bakan’la karşılıklı konuşamayacağımı, tasarının bakanlar kurulundan geçtiğini söylediler. Ses tonunun yüksekliği, üslubu, tavrı tam bir saygısızlık ve hakaret anlamı taşıdığı için tepki göstererek komisyonu terk etmek üzere ayağa kalktım.
SAĞLAM BENİ AY AY AY DİYE AŞAĞILADI!
Sayın Mehmet Sağlam arkamdan alaycı, saygısız, terbiye sınırını aşan bir üslupla ‘ay, ay,ayy’ diyerek beni aşağıladı. Kendisine ‘bugüne kadar komisyonda salt muhalefet etmek için değil Türk Milli Eğitimi’ne katkı yapmak için yer aldığımı’ hatırlatarak dışarı doğru yürürken arkamdan ‘Güle güle, güle güle’ diyerek aynı alaycı, saygısız üslupla bağırdı. Birçok AKP milletvekilinin de bundan rahatsızlık duyduğunu biliyorum. Bu derece saygısız, kavgası, terbiye sınırını kolayca aşan bir kişinin komisyon başkanı olarak yer almasının komisyon çalışmalarının düzenli yürümesi konusunda en büyük engeli teşkil ettiğini, bu konuda gereğini yapacağınız umuduyla bilgilerinize saygıyla arz ederiminternethaber