Bu Utancı DurdurunTeröristlerin Saldırısında Şehit Olan Halit Tatlı'nın Eşi ve İki Kızı, Depremden Sonra Evleri Yıkılınca Naylonla Duvarlarını Kapladıkları Tandır Evinde Yaşamaya Başladı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Ortaklar Jandarma Karakolu'na 1995'te teröristlerin saldırısında şehit olan Halit Tatlı'nın eşi ve iki kızı, depremden sonra evleri yıkılınca naylonla duvarlarını kapladıkları tandır evinde yaşamaya başladı. Şehit kardeşi Gazi Tatlı, defalarca müracaat etmelerine rağmen valiyle görüştürülmediğini ve şehit ailesinin tandır evine mahkum edildiğini iddia etti.
Konudan yeni haberdar olduğunu belirten Hakkari Valisi Muammer Türker de bu konu ile en yakın zamanda ilgileneceğini ve vali yardımcılarını görevlendireceğini söyledi.
Hakkari'nin Durankaya beldesinde yaşayan Halit Tatlı, 1995 tarihinde vatani görevini yaptığı Şemdinli'nin Ortaklar Jandarma Karakolu'nda teröristlerle çıkan çatışmada şehit oldu. Eşi Helim Tatlı, kızları lise mezunu Gülcan (19) ve lise birinci sınıf öğrencisi Gülşen (16), baba evini terk etmeyerek devletin kendilerine verdiği üç aylık şehit maaşıyla geçimlerini sağlamaya çalıştı. Ancak 25 Ocak 2005'te Hakkari'de meydana gelen 5.5 şiddetindeki depremde beldedeki evleri ağır hasar gördü. Zaman zaman meydana gelen küçük şiddetteki depremlerde ev oturulmaz hale gelince, aile evi boşaltarak evin hemen yanındaki tandır evinde yaşamak zorunda kaldı. Amcaları Gazi Tatlı'nın yardımlarıyla erkeksiz evde yaşam mücadelesi veren şehit ailesi, tandır evinde bile Şehit Halit Tatlı'nın fotoğrafını ve uğruna canını verdiği Türk bayrağını duvara asmayı ihmal etmedi.
Şehit eşi Helim Tatlı, "Ben şehit eşiyim. Elimde iki kızım var. Evimiz yıkıldı, bize yardım edin. 3 yıldan bu yana yardım anlamında kapımızı çalan olmadı. Ben de şehit eşiyim ama yardım edilmedi." dedi.
Şehit kızı Gülcan Tatlı ise raporları da göstererek evlerinin depremde büyük hasar gördüğünü anlattı ve kendilerine kesinlikle bu evde yaşamamaları gerektiğinin söylendiğini anlattı. Evleri tamamen yıkıldıktan sonra duvarlarını naylonla kapladıkları tandır evinde yaşamaya başladıklarını kaydeden Gülcan Tatlı, bir şehit ailesi olarak bundan son derece huzursuz olduklarını vurguladı. Dört kez Vali'ye gitmeye çalıştıklarını, ancak kendilerinin görüştürülmediğini ileri süren Gülcan Tatlı, "Şehit ailelerine yardım yapıldığını duyuyoruz ama bize gelen bir yardım yok. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz." diye konuştu.
Şehit ailesinin tek yardımcısı ve şehidin kardeşi Gazi Tatlı, yıkılan ev konusunda defalarca Vali ile görüşmeye çalıştıklarını, ancak her defasında değişik bahanelerle görüştürülmediklerini ifade etti.
Şehit kardeşi Gazi Tatlı, "Düşünüyorum ki bu vatan ve bu bayrak için canını veren şehit ailesine böyle mi bakılmalıydı. Onların çocukları böyle tandır gibi yerlerde mi yaşamalı. Biz televizyonlarda şehit cenazeleri geçtiği zaman içim yanarak izliyoruz. Oradakiler bağırarak derler. Onlar bizim evlatlarımızdır. Onların çocukları bizim çocuklarımızdır. İşte gördüğünüz gibi o eşler, o evlatlar ne durumdalar. Artık bunları görüp bir şeyler yapsınlar. Bu başka bir şeye benzemiyor. Bunlar şehit çocuklarıdır. Elimizden bir şey gelmiyor." dedi.
(CİHAN)