Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin yasa tasarısının tartışması AKP ve CHP arasında sürüyor. CHP Lideri Baykal dünkü grup toplantısında hükümeti suçlayarak, "3 günlük ömrü kalmış hükümet, yarım asra yaklaşan bir kiralama kararını veremez. Eğer bu toprakları yabancı ülkeye peşkeş çekmeye niyetliyseniz, referanduma gidelim" dedi.

TBMM'DE GERGİNLİK
Başbakan Erdoğan ise dünkü grupta muhalefeti şiddetle eleştirerek, "Tasarıyı okudunuz mu, anladınız mı? İsrail’i bu tasarısının neresinden çıkardınız? Ufak atın da civcivler yesin" diye konuştu. Erdoğan, emekli bir yarbayın da konuştuğunu hatırlatarak, "Haddini bil, artık emekli oldun, git bir kenarda dur. Genelkurmay Başkanı’yla konuşuyoruz" dedi.

Genel Kurul kilitlendi

Meclis'’te dört haftadan beri krize neden olan mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili tasarı dün Genel Kurul çalışmalarını kilitledi. AKP yöneticileri "tasarı bitene kadar Meclis’i çalıştırma" önerisini yanlış bir yöntemle Genel Kurul’a getirince gerilim yaşandı. CHP milletvekilleri Başkanlık Divanı’nı işgal ederek oylamayı engelledi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı üçüncü yol formülü de krizin aşılmasını sağlamadı.

Niye bu kadar ısrarlısınız?

TBMM Başkanı Köksal Toptan başkanlığında yapılan Danışma Kurulu’nda AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ yeni formüllerini sundu. AKP’nin YİD modelindeki ısrarı üzerine geçen hafta sağlanan "tekrir-i müzakere (yeniden görüşme)" uzlaşması bozuldu. Parti yöneticilerinin tartışmaları üzerine Toptan, Bozdağ’a "Niye bunda bu kadar ısrarlısınız? Muhalefetin teklifini değerlendiremez misiniz?" diye sordu. Toplantının ardından CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "YİD çıkmadığı sürece Genel Kurul çalışmalarını tıkayacağız" dedi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da "Üçlü formül diye sundukları arkadan dolanmaktır. İktidar, faşizan dayatma yapıyor. Geçen haftaki uzlaşmadan imzamızı çekiyoruz" dedi.

Yanlış önergenin gerilimi

Muhalefet dün Genel Kurul’u tıkamaya çalışırken, AKP yönetimi de "tasarının görüşmeleri bitene kadar çalışmayı" önerdi. Muhalefet sözcüleri, Danışma Kurulu’nun kendi talepleriyle toplandığını, içtüzüğe göre AKP’nin kurula getirmediği öneriyi Genel Kurul’a sunamayacağını belirterek oylamaya itiraz etti. AKP’li Başkanvekili Cenap Gülpınar’ın oylamaya geçmek istemesi üzerine CHP milletvekilleri Başkanlık Divanı’na yürüyerek buna engel oldu.

TBMM Başkanı devreye girdi

CHP’lilerle tartışan Gülpınar tansiyonu yükselerek rahatsızlanınca arka odaya alındı. Bu sırada Divan’ın çevresinde oturan CHP’liler görüşmeleri engelledi. Tartışmalar üzerine devreye giren Toptan, grup başkanvekilleriyle uzun bir toplantı yaptı. Gülpınar’ın yerine oturan AKP’li Başkanvekili Nevzat Pakdil de "AKP’nin önerisi geri çekilmiştir, yapılacak işlem kalmamıştır" diyerek tartışmayı noktaladı. Dün 6 saatlik Genel Kurul mesaisinde tasarıyla ilgili sadece 15 dakika görüşme yapıldı, bu sıradaki oylamada da karar yeter sayısına ulaşılamadı. Görüşmeler bugüne kaldı.hürriyet