Afyonkarahisar'ın Dinar İlçesi'ne Bağlı Alpaslan Köyü'nde 19 yaşındaki Nimet, evinden sürüklenerek kaçırıldı, tecavüze yeltenildi ve sopayla dövülerek öldürüldü. Evlenmek istemeyen genç kızı ikna edemeyen 3 saldırganın Nimet'in bütün gün birlikte halı yıkadığı kuzeninin karısı ve onun komşu köydeki iki ağabeyi olduğu belirlendi.

Dinar´ın Alpaslan Köyü'nü yasa boğan olay 1 Haziran Pazar günü yaşandı. Ailesiyle birlikte köy girişinde işlettikleri akaryakıt istasyonunun yanındaki evlerinde yaşayan Nimet Gürbunar, dedesi Veysel ve babaannesi Nimet Gürbunar'ın evini temizlemek için köy içindeki evlerine geldi. 95 yaşındaki Veysel ve 93 yaşındaki Nimet Gürbunar'ın evini temizleyen torun Gürbunar, öğleden sonra dayısının oğlunun eşi olan Fadime A.'dan halı yıkamasına yardım etmesini istedi. Kuzeninin eşi Fadime ile birlikte halıları yıkayan Nimet Gürbunar, akşam saatlerinde yorulunca dinlenmek üzere bir süre uzandı.

Babaanne Nimet Gürbunar uyudu, dede Veysel Gürbunar ikindi namazı için camiye gitti. Nimet Gürbunar, cama vuran ve halı yıkarlarken anahtarını düşürdüğünü söyleyen Fadime A.'nın anahtarı bulmasına yardım etmek için dışarı çıktı. Bahçe kapısından çıkmasıyla birlikte Fadime A.'nın ağabeyleri 40 yaşındaki Seyfi Ş. ve 24 yaşındaki Tayfun Ş. tarafından yakalanan Nimet, yakınlardaki boş bir eve götürülmek istendi. Bağırmaması için ağzına bez parçası soktukları ve dış eteğini kafasına geçirdikleri Nimet'in direnmesi üzerine genç kızı 50 metre yerde sürükleyen Seyfi ve Tayfun Ş. kardeşler, sahipleri yurtdışında bulunan boş bir eve soktu.

Olayı önceden planlayarak boş eve çuval, eski halı parçası ve ip götüren zanlılar, Nimet'i evlenmeye ikna etmeye çalıştı. Köyün zengin ailelerinden Nimet'in komşu köy Ergenli´de oturan Tayfun Ş. ile evlenmeyi kabul etmemesi üzerine saldırganlar çılgına döndü. Sopalarla genç kızı dövmeye başlayan üç saldırgan, önce bacaklarını, ardından da kollarını kırdı. Tayfun Ş., tecavüze yeltendi, kızın vücudundaki kırıklar nedeniyle vazgeçti. Nimet'i susturmak için ensesine sopayla vuran zanlılar, yere yığıldığını ve başından kanlar aktığını görünce paniğe kapıldı. Namazdan dönen dede Veysel Gürbunar'ın torununu aramak için sokağa çıktığını gören saldırganlar, kaçmaya karar verdi. Taş duvarlı evin arka sokağa bakan penceresinin camını sandalye ile kıran Seyfi ve Tayfun Ş. kaçtı.

Veysel Gürbunar'ın panik içinde arandığını gören birkaç akrabası boş eve birilerinin girdiğini söyleyince hızla boş eve yönelen dede, torununun kanlar içerisindeki cesediyle karşılaştı. Bu sırada evin başka bir odasında saklanan Fadime A. da o sıradaki karışıklıktan faydalanarak kaçıp izini kaybettirdi. Olaydan sonra geniş çaplı araştırma başlatan jandarma, bir gün sonra Seyfi ve Tayfun Ş. ile Fadime A.´yı yakalayarak mahkemeye çıkardı. Sorgularında Nimet'i direndiği için dövdüklerini kabul eden zanlılar, Tayfun Ş. ile evlenmeye zorlamak için kaçırdıklarını anlattı. Zanlılar, ´tasarlayarak adam öldürme´ suçlamasıyla tutuklanıp Dinar Cezaevi´ne konuldu. Nimet Gürbunar´ın cenazesi ise köy mezarlığında defnedildi.

ÇOK TALİPLİSİ VARDI

Torununu çalışkan ve terbiyeli olarak anlatan dede Veysel Gürbunar, bir çok taliplisi olduğunu ancak evlenmek istemediğini söyledi. Nimet'in elinden her işin geldiğini belirten dede Gürbunar, ''Otomobil, traktör, motor her şeyi kullanırdı. Her işi koparırdı. Efendi, saygılı, çalışkandı. İlköğretimden sonra okula devam etmedi. Bir çok isteyen oldu ama henüz evlendirmek için erken olduğunu düşünüyorduk. Bu kaçırıp öldürenler istemedi bile. Onlara gelin gitmezdi ama yine de kaçırmadan önce istemediler bile. Kıydılar zulüm ede ede, döve döve öldürdüler torumu'' dedi.

DAYISI KALPTEN ÖLDÜ

Otopsi raporunda bacakları, kolları ve kafatası kırıldığı tespit edilen Nimet'in tecavüze uğramadığı öğrenildi. Yediği dayakla hayatını kaybeden Nimet'in öldürüldüğü odaya giren dedesi Veysel Gürbunar, torununun dayak yediği kırılmış odunlardan birini gösterdi. Acılı dedenin, torununun başına gelenleri anlatırken gözleri doldu.

Nimet'in cenazesinin ardından yaşanan olayların etkisiyle fenalaşan 72 yaşındaki dayısının da kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği öğrenildi.


hürriyet