Kıbrıs Rum Kesimi, Akdeniz'de yeniden petrol ve doğalgaz çalışmalarına başlayacağını açıklayarak adeta Türkiye'ye meydan okudu.

Açıklamayı yapan Rum Kesimi Bakanı Antonis Paschalides, Türkiye'nin muhalefetine rağmen Akdeniz'de yeniden petrol ve doğalgaz arayacaklarını belirterek, "Türkiye Avrupa Birliği'ne girmeye çalışırken bu birliğe üye bir devletin haklarını nasıl kısıtlayabilir? Bu araştırmalara nasıl müdahale edecek? ABD keşif gemilerine mi saldıracak?” dedi.

Kıbrıs Rum Kesimi Akdeniz'de ABD şirketi Noble Energy ile birlikte petrol ve doğalgaz araştırmaları yapıyor. Rum kesimi, ABD dışında Rusya, Çin ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinin de bölgede petrol ve doğalgaz çalışmalarına ilgi duyduklarını belirtiyor.


Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramaya hazırlanan Kıbrıs Rum Kesimi ile ilişkiler yeniden gerilecek gibi görünüyor. Türkiye’nin bölgede savaş gemileri konuşlandırmasının ardından Akdeniz'de İsrail sınırına yakın bölgede petrol ve doğalgaz çalışmalarına ara vermek zorunda kalan Rum Kesimi Sanayi Bakanı Antonis Paschalides yeniden keşif projelerine başlayacaklarını söyledi.

Türkiye'nin müdahalesi durumun, bunun Türkiye’nin AB ile müzakere sürecine olumsuz etkisi olacağı açıklamasını yapan Paschalides ayrıca bu gerginlik nedeniyle Türkiye’nin Brüksel ile arasında geçen enerji müzakerelerine bizzat engel olmaya devam edeceklerini belirtmekten de çekinmedi.

Araştırmaların ilk ayağında İsrail kıyılarına yakın bölgede keşfedilen gaz rezervlerini başarı olarak niteleyen bakan, başlaması planlanan ikinci aşamada bu başarıların artacağını belirtti.


TÜRKİYE BİZİ ENGELEYEMEZ


Sorun bu planlanan ikinci aşamadaki bazı keşif bölgelerinin Türk karasuları içerisinde kalmasından patlak verdi. Türk savaş gemilerinin keşif gemilerini defalarca taciz ettiğini iddia eden Paschalides bunun araştırmaları yavaşlatmayacağını, yeni planla keşiflere devam etmekte ısrarlı olduklarını açıkladı.

Bu keşiflerin gelirlerinin Kıbrıs halkının hakkı olduğunu ısrarla belirten Paschalides, Türkiye’nin bu hareketinin Avrupa Birliği ile arasındaki müzakereleri zora soktuğunu ve kabul sürecine zarar verdiğini söyledi.

Kıbrıs Rum Kesimi, Türkiye'nin bölgede petrol ve doğalgaz çalışmalarına engel olması durumundan Türkiye'nin AB ile enerji müzakerelerine set çekeceği tehdidinde de bulundu.

hürriyet