Cerrah'ın Osmaniye'ye vali olması "yukarı doğru şutlanma" olarak algılansa da gerçek öyle değil. Cerrah her an daha güçlü geri dönebilir.

İNTERNETHABER

ANKARA -
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın Osmaniye'ye vali olarak atandı. Bu atanma kimilerine göre "tenzil-i rütbeydi". Emniyet müdürü olduğu günden beri söylediği tartışmalı cümlelerle gündemden düşmeyen Cerrah İstanbul'dan bu şekilde uzaklaştırılıyor, Mehmet Yılmaz'ın deyişiyle "yukarı şutlanıyordu".
22 İLİN VALİSİ DEĞİŞTİ..
HANGİ İLE KİM GELDİ?

Listeyi görmek için tıklayın


Ancak işin aslı pek öyle değil. Hatta Celalettin Cerrah'ın başına talih kuşu kondu demek daha doğru olur. Çünkü Cerrah her an İstanbul'a geri dönebilir ama bu kez onu kimse kolay kolay görevden alamaz.
YERİNE 5 ADAY VARCelalettin Cerrah'tan boşalan koltuğa 5 kuvvetli aday bulunuyor. Başbakan Erdoğan İçişleri Bakanı’yla görüştükten sonra İstanbul’a kimin atanacağı konusunda kararını bildirecek. Atamanın 10 gün içerisinde yapılması bekleniyor. İşte adaylar: Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, Adana Emniyet Müdürü Arif Akkale, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir.
"Vali olmak her Emniyet Müdürü'nün hayalidir. Cerrah öncelikle bu hayalini gerçekleştirdi" diyen Saygı Öztürkbu atamanın Cerrah'a getirilerini İNTERNETHABER'e şöyle anlattı:
İŞTE ELDE ETTİĞİ
YENİ İMKANLAR

1. Önceki İstanbul Emniyet Müdürleri Necdet Menzir ve Hamdi Ardalı da vali kökenli Emniyet Müdürleriydi. Vali kökenli emniyet müdürü olmanın birçok avantajı vardır.

Cerrah da kısa bir süre sonra bir kararnameyle yeniden İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilebilir. İşte o zaman gittiğinden daha güçlü bir şekilde geri döne
MENZİR İÇİN DE BENZER UYGULAMA YAPILMIŞTICelalettin Cerrah'ın vali olarak atanmasının ardından tekrar İstanbul'a Emniyet Müdürü olabilmesi mümkün. Daha önce de benzer uygulamalar olmuştu. Hasan Özdemir de İstanbul Valiliği’nden Ardahan Valiliği’ne verilmiş, kısa bir süre sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne “vali unvanlı” olarak atanmıştı. Necdet Menzir için de benzer uygulama gerçekleştirilmişti.r. En büyük avantajı artık herhangi bir davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan başka bir kurum ona dava açamaz. Vali kökenli Emniyet Müdürleri sadece Yargıtay'da yargılanabilir.
2. Özlük hakları artar, maaşları yükselir.
3. Şu anda 56 yaşında olan Celalettin Cerrah eğer vali olmasaydı 60 yaşında emekli olacaktı. Valilikle birlikte emeklilik yaşı da 65'e yükselmiş oldu. Tekrar İstanbul'a dönmesi halinde de bu 65 yaş geçerli olacaktır.