Çobanın oyu daha değerli (İZLE)

Abant Platformu, toplantılarına "Yeni Bir Anayasa" konusu ile devam ediyor. "Yeni Bir Anayasa" üst başlığında 16-17 Kasım 2007 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan toplantıda 1982 Anayasası'nı masaya yatırılacak, yeni anayasada olması gerekenler tartışılacak.

İlki 1998'de toplanan ve bu yıl 15'incisi düzenlenen Abant Platformu İzmit Kartepe Green Park Otel'de gerçekleştiriliyor. Toplantının gündemini "Anayasa" oluşturuyor. 1982 Anayasa'sının felsefesi ve esaslarından, eksikliklerine, kusurlarına ve uygulamasına, yeni bir anayasa ihtiyacı ve felsefesinden, bu anayasanın uluslararası belgeler ve AB hukukuyla olan ilişkisine, yeni anayasada var olması gereken siyasi yönetim biçimi ve erkler arası ilişkilerden, hak ve özgürlüklerin düzenlenmesine kadar demokratik ve özgürlükçü bir anayasada yer alması gereken düzenlemelere ilişkin tüm konular toplantılarda tartışılacak.

Abant Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mete Tuncay'ın açılış konuşmasının ardından oturumlara geçilecek. İlk günkü toplantıda Doç.Dr. Serap Yazıcı, 1982 Anayasasının Felsefesi ve Uygulaması ile ilgili Prof.Dr.Mümtaz'er Türköne ise "1982 Anayasası Niçin Yeniden Yazılmalı?" konularında tebliğlerini sunacak.

izlemek için bu linki tıklayınız...

Öğleden sonraki oturumda "Sivil Yeni Bir Anayasa İhtiyacı, Felsefesi Ve Evrensel Hukukla İlişkisi" konusu ele alınacak. TBMM anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Burhan Kuzu'nun yöneteceği oturumda Prof.Dr. Yavuz Atar, "Sivil Demokratik Süreç Ve Yeni Anayasanın Felsefesi Ve Ruhu" konusunda, Prof.Dr.Işıl Karakaş ise "Yeni Anayasa İle Uluslararası Belgeler Ve AB Hukuku İlişkisi" konusunda tebliğ sunacak.

Cumartesi günkü oturumda "Yeni Anayasada Siyasi Yönetim Biçimi Ve Erkler Arası İlişkiler" konusu tartışılacak. AK Parti Mersin Milletvekili Prof.Dr.Zafer Üskül, "Asker-Siyaset İlişkisi, Askerin Siyasi Yönetimdeki Rolü"nü ele alırken, Prof.Dr. Ergun Özbudun ise "Gücün Kötüye Kullanılmaması Ve İstikrar Bakımından Erkler Arası İlişkiler" konusunda görüşlerini dile getirecek.

Son oturumda ise "Yeni Anayasada Hak Ve Özgürlüklerin Düzenlenmesi" ele alınacak. Prof.Dr. Ali Şafak, "Yeni Anayasada Hak Ve Özgürlüklerin Sınırlandırılmasında Özel Normlar Ne Olmalı?" sorusuna yanıt ararken, Doç.Dr. Sibel İnceoğlu ise "Sorunlu Hak ve Özgürlük Alanlarının Yeni Anayasada Düzenlenmesi ve Olağanüstü Rejim Ortamları." konusunda konuşacak.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'inde katıldığı toplantı, değerlendirme bildirisinin okunmasıyla sona erecek.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından düzenlenen 15. Abant Platformu, bugün ve yarın 09.30'dan itibaren gün boyu canlı yayında Mehtap TV ekrana geliyor.

kaynak : haberaktuel.com