Polis ve Jandarma’nın incelemeleri sonucunda, Zir Vadisi’ndeki mühimmatın yerini gösteren krokiyi çizdiği kanaatine varılan Yarbay Mustafa Dönmez’in TSK’dan çıkarılması talep edildi
Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede “askeri eşyayı gizlemek” suçundan hakkında 12 yıla kadar hapis cezası istenen Ergenekon soruşturması tutuklusu Yarbay Mustafa Dönmez’in Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) çıkarılması da istendi.
Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’nın 27 Mayıs 2009’da hazırladığı iddianamede Yarbay Dönmez’in Ankara Zir Vadisi’ndeki mühimmatın yerini gösteren krokiyi kendisinin çizmediği, silah ve bombaların da kendine ait olmadığını söylediği belirtildi. Ancak iddianamede yer alan ve askeri savcılığın İstanbal Kriminal Polis Laboratuvarı ve Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’ndan aldığı 2 ayrı raporda, krokinin yer aldığı 8. ve 9. sayfalardaki kırmızı mürekkepli kalemle yazılan yazılarda aynı cins mürekkepli kalemin kullanıldığına dikkat çekilerek, “Krokinin Dönmez’in eli ürünü olduğu kanaatine varılmıştır” denildi.

20 bomba Kara Kuvvetleri’nin
İddianamede, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’ndan (MKEK) gönderilen bir belgede, el bombalarından 20’sinin kurumca üretildiği, bunların da 1981 ve 1984 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na verildiğinin ifade edildiği belirtildi.
İddianamede “askeri eşyayı gizlemek” suçlamasıyla 12 yıla kadar hapsi istenen Dönmez’in ayrıca TSK’dan çıkarılması ve Zir Vadisi’ndeki kazıların yapılmasına neden olan krokinin çıktığı ajanda ve diğer evrakların Dönmez’e iadesine karar verilmesi talep edildi. Ayrıca askeri savcılığın emanetinde bulunan ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın 26 Ocak 2009 tarihinde gönderdiği 1 adet DVD ile iletişim tespit tutanaklarının yargılama sonucunda yapılacak değerlendirmeye göre imha edilmesi de istendi.


MİLLİYET