Taraf Gazetesi’ndeki fotokopi belgeyi inceleyen Askeri Savcılık, Albay Dursun Çiçek’e ait olduğu iddia edilen imzanın gerçekliği konusunda kesin sonuca ulaşmanın mümkün olmadığını bildirdi. 3 sayfalık yazılı açıklama yapan Askeri Savcılık, bundan sonraki soruşturma için dosyayı İstanbul Başsavcılığı’na gönderdi.


GENELKURMAY Başkanlığı Askeri Savcılığı, Taraf Gazetesi’nde "AKP ve Fethullah Gülen’i bitirme planı" başlığıyla yayınlanan ’İrticayla mücadele eylem planı’ belgesinin Genelkurmay karargahında hazırlanmadığı kararını verdi. Askeri Savcılık, fotopi olan belgedeki imzanın gerçekliği konusunda ise kesin sonuca ulaşmanın mümkün olmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığını bildirerek bundan sonraki soruşturma için dosyayı İstanbul Başsavcılığı’na gönderdi. Askeri Savcılık, dün akşam saatlerinde yaptığı üç sayfalık yazılı açıklamasına belge konusundaki şu iki kararıyla kararıyla başladı.

1- Kovuşturma yok

"Anılan belgenin Genelkurmay Başkanlığında hazırlanmadığı, böyle bir belgenin mevcut olmadığı anlaşıldığından ve aslı bulunmayan fotokopi belgenin 4. sayfasındaki imza bloğunda Albay Dursun Çiçek’in isminin üzerinde yer alan imzanın, şüpheli Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek’e ait olduğuna, bu belgenin hazırlanması ve herhangi bir kişiye verildiğine ilişkin şüpheli hakkında delil bulunmadığından, soruşturma konusu olay ve Çiçek ile ilgili itiraz yolu açık olmak üzere kavuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

2- Kimler üretti

Aslının mevcut olmaması nedeniyle, bu belgenin hangi amaçla kim veya kimler tarafından üretildiği, üretenlerin amaçları, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir şekilde hedef alınıp alınmadığı ve belgenin Taraf Gazetesi muhabirine ulaştırılmasıyla aynı gazetede yayımlanması olayları hakkında adliye mahkemelerinin görevli ve yetkili oldukları anlaşıldığından, itiraz yolu açık olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’nın görevsizliğine karar verildi. Soruşturma dosyası gereğinin takdir ve ifası için görevli ve yetkili İstanbul Başsavcılığı’na gönderildi."
hürriyet