İstanbul’da sahte rakı nedeniyle hayatını kaybeden iki kişinin, 2005 yılında baskın yapılan bir depoda unutulan sahte rakılar nedeniyle can verdikleri ortaya çıktı
İstanbul’da Celalettin Yazkurt ile Bahri Bir’in, “2005’te 9 kişinin ölümüne neden olan aynı rakı serisinden” içmeleri sonucu öldükleri anlaşıldı.
Gaziosmanpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Yazkurt ile Bir’in rakı içmelerinin ardından ölmeleri sonrasında başlattığı soruşturmada İlyas A., Ahmet A., Ali Rıza A. ve Mesut S.’yi gözaltına aldı. Gaziosmanpaşa Asayiş Büro Amirliği’nde sorgulanan zanlılardan üçünün kardeş oldukları, Mesut S.’nin ise 2005’te 9 kişinin ölümüne neden olan rakıları büfesinde sattığı belirlendi.
İddiaya göre Ali Rıza A. polisin 2005’te operasyon düzenlediği sahte rakı üretilen depoyu kiraladı. Burada polisin gözünden kaçan bir miktar rakıyı bulan Ali Rıza A. saklamaya devam etti. Ancak bu kez de depodaki rakıyı kardeşi İlyas A. buldu ve diğer kardeşi Ahmet A’ya verdi. Ahmet A. da bir şişe rakıyı alarak Haliç’in kenarındaki bir parkta içki içen arkadaşlarının yanına gitti.

‘Sahte mi değil mi, tadına bak’

Meyhanelerde mezecilik yapan Bir’i gören A.A., yanında getirdiği rakıyı Bir’e vererek, “Tadına bakıp dene. Sahte olup olmadığını kontrol et” dedi. Bir rakıdan bir duble içerken, arkadaşı Yazkurt da kalanını evine götürüp içti. İki arkadaş birer gün arayla ölürken Ahmet A., polisteki ifadesinde rakıyı ağabeyi A.R.A.’nın deposundan aldığını ve mezeci olan Bir’e, deneyip tadına bakması için verdiğini anlattı.
Ahmet A., “Rakıyı ben yapmadım. Ölen kişiler de arkadaşım ve parayla satmadım. Ölüme yol açacağını düşünmedim” dedi. Mesut S. de ifadesinde 2005’te sahte rakı olayına adı karıştığı için bu tür olaylarda gözaltına alındığını, suçsuz olduğunu savundu.-milliyet-