Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, 28 Şubat’ın etkili isimlerinden emekli Org. Çevik Bir ile eski MİT İstanbul Bölge Başkanı O. Nuri Gündeş’in ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadelerini aldı. Öz, Bir ve Gündeş’e ‘bir suikast planıyla ilgili sorular sorduğunu’ açıkladı
Emekli Orgeneral Çevik Bir ile eski MİT İstanbul Bölge Başkanı Osman Nuri Gündeş, Ergenekon soruşturması kapsamında dün ‘şüpheli’ sıfatıyla Savcı Zekeriya Öz’e ifade verdi. Savcı Öz gazetecilere, Bir ve Gündeş’e ‘bir suikast planıyla ilgili sorular sorduğunu’ söyledi. Ergenekon’un 1. iddianamesinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’e yönelik suikast hazırlığı iddiaları yer alıyordu. Öz’ün, Bir’e 28 Şubat süreciyle ilgili sorular da yönelttiği öğrenildi.
Çevik Bir, Büyük Kulüp Genel Sek-reteri olan avukatı Mehmet Seven Dinçler ile dün İstanbul Adliyesi’nin Levent’teki ek binasına geldi. Yaklaşık 1.5 saat ifade veren Bir, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Dinçler, müvekkilinin “bilgisine başvurulduğunu” bildirdi. Savcı Öz’e ifade veren Gündeş ise 9 saat kaldı. Öz, “Bir ile Gündeş’i ‘şüpheli’ sıfatıyla dinlediğini kaydetti. Bir suikast planıyla ilgili olarak sorular yönelttiğini kaydeden Öz, ‘kime yönelik’ bir plan olduğu konusunda ise bilgi vermedi. Ergenekon’un 1. iddianamesinde, Başbakan Erdoğan ve Akyürek’e suikast hazırlığı iddiaları bulunuyor.


OSMAN NURİ GÜNDEŞ:
Tuncay Güney’in MİT ilişkisini yalanladı

Osman Nuri Gündeş’in, MİT İstanbul Bölge Başkanı olduğu dönemde yeraltı dünyasıyla ilişkisi olduğu öne sürülmüştü. Birinci MİT Raporu’nda Gündeş hakkında haraç almadan, yeraltı dünyası bağlantılarına kadar çok sayıda iddia ortaya atılmıştı. Eski MİT mensubu Mehmet Eymür, İpekçi cinayeti ve ülkücülerin kullanılması konusunda da Gündeş’i işaret etmişti.
Ergenekon davasının kilit isimlerinden Tuncay Güney’in bir dönem MİT mensubu olduğu iddiasında bulunan belgenin ortaya çıkmasıyla birlikte Gündeş yeniden gündeme gelmişti. Gündeş, “Evet, böyle bir isim var ama MİT ile ilişkili değil. Güney için Atasagun’un vize aldığı bilgisi de kesinlikle doğru değil. Haber birileri tarafından yönlendirme amacıyla uydurulmuş” diyerek Güney’in MİT’e çalıştığı iddiasını yalanlamıştı.


EM. ORG. ÇEVİK BİR:
Adı 2. iddianamede 13 kez geçiyor

28 Şubat sürecinde Genelkurmay 2. Başkanı olan ve o dönemi “Demokraside balans ayarı yaptık” sözleriyle anlatan Bir’in adı, duruşması 20 Temmuz’da başlayacak olan 2. Ergenekon iddianamesinde 13 kez geçiyor.
Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu öne sürülen “DarbeBedrettin Dalan arasında geçen bir konuşmada da konu oluyor.
Yine iddianamade yer alan bir dokümanda, 21 Aralık 1998’de Bir’in yönetime el koymayı planladığı, darbenin iki kanadının olduğu, sağda Yalım Erez, solda Mümtaz Soysal olduğu, Cumhurbaşkanlığı için Yekta Güngör Özden adı üstünde birleştikleri ancak bunu dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kıvrıkoğlu’nun önlediği iddiası yer alıyor.
Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay’ın günlüklerinde “Fatih ve Şenel’le Sheraton’da sohbet” başlığıyla yer alan 23 Nisan 2003 tarihli bir bölümde Erdal Şenel’in şu ifadeleri yer alıyor: “Yav biz bu işi 28 Şubat’ta bitirecektik. Bunu o gün üç kişi planladık; Bir, Fevzi ve ben. Her şeyi hazırladık. Bakanlar kurulunu dahi. Müsteşarları bulmak zordu, onları da tamamladık. Karadayı bizi uyuttu. ‘Az sonra’ dedi, ‘hemen’ dedi. ‘Hükümet devrilsin ondan sonra’ dedi. Artık gelip, 10-15 yıl gitmeden, işleri halletmek gerekiyor. Üstelik o ara AB de yoktu. Kopenhag olmamıştı. Şimdi her şey çok daha zor. Bugün durum çok kötü. Çok. Bir numara teslim olmuş durumda. Bunun lami cimi yok. Onunla Recep arasında hat var. Hat var. Bunlar AB yasalarını tümüyle kendi çıkarları için uygulayacak. İşte imar yasası. Apartmanların altına mescit yapmanın yolunu açacak değişiklik planlıyorlar.”-milliyet-