+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Org. İlker Başbuğ Basın Açıklaması - Başbuğ'dan Flaş Açıklamalar

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Org. İlker Başbuğ Basın Açıklaması - Başbuğ'dan Flaş Açıklamalar Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Admin GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL Baktabul'un Çılgını GönüL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  5.231
  Blog Yazıları
  52
  Tecrübe Puanı
  107374772

  Tanımlı Org. İlker Başbuğ Basın Açıklaması - Başbuğ'dan Flaş Açıklamalar





  'Bu kağıt parçasını kim hazırladı bulunuz'


  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Karargâhı'nda tüm kuvvet komutanlarının da katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Başbuğ, Taraf Gazetesi'nin gündeme taşıdığı 'İrtica ile Mücadele Belgesi'ni “kağıt parçası” olarak değerlendirdi ve “Bu kağıt parçasının, kimler tarafından, ne amaçla hazırlandığının ortaya çıkarılması görevinin, devletin istihbarat organlarıyla, ilgili yargı organlarına düştüğünü ifade ediyor ve bunu istiyoruz” dedi.


  İşte Başbuğ'un açıklamasından satırbaşları:
  - Türkiye’de etrafımızda ve dünyada cereyan etmekte olan gerçek olaylara bakarsak, ciddi bir çok sorunun bulunduğunu ve yaşandığını görürüz.Dünya ülkelerinin hemen hemen hepsi, küresel ekonomik kriz ve bunun doğurduğu ekonomik ve sosyal sorunlarla boğuşmaktadır.
  - Türkiye bunun yanında terör ve bölücü terör örgütüyle mücadelesine devam etmektedir.

  - Çevremizde başta İran’daki son gelişmeler olmak üzere, Irak, Afganistan ve Pakistan’da ciddi olaylar yaşanmaktadır. Kıbrıs görüşmeleri de bir tarafta sürmektedir.

  TÜRKİYE BİR KAĞIT PARÇASI ETRAFINDA ENERJİSİNİ HARCADI
  - Şimdi bütün bunlar yaşanırken Türkiye neredeyse iki haftadır Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın elinde bulunan topladığı ve talep ettiği bütün bilgiler çerçevesinde yürüttüğü hazırlık soruşturması neticesinde ulaşmış olduğu kararla ortaya çıkan bir kağıt parçası etrafında gereğinden fazla enerjisini tüketmiştir, harcamıştır.

  YARGI SÜRECİ BEKLENMEDİ
  - Ayrıca yargı sürecine sabırla ve sükunetle bekleme basiretini de gösterememiştir. Her şeyden önce bunlardan dolayı gerçekten biz TSK olarak üzgünüz.
  - Şu anda elimizde olan hukuki anlamda bir kağıt parçasıdır. Yargıtay içtihadına göre belge hukuki ifade eden bir hakkın dolmasına ve bir olayın ispatına yarayan bir yazıdır.

  HEMEN SORUŞTURMA BAŞLATILDI
  - 12 Haziran günü belge olduğu iddia edilenin bir gazete yer alması yazılanların ciddi olması ve TSK’nın hedef alındığının görülmesi üzerine hiç zaman kaybedilmeden belge olduğu iddia edilenin, gerekten belge olup olmadığının hukuk ve yargı yoluyla ortaya çıkarılması için Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturma başlanılmıştır.

  - Bu durumda bizim tarafımızdan yapılması gereken tek ve doğru hareket tarzı da budur. Soruşturma aynen adli yargı teşkilatı içerisinde cumhuriyet başsavcılıkları gibi anayasal teminatlar altında bağımsız bir şekilde yargısal faaliyetlerde bulunan Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı tarafından yürütülmüştür.

  - Askeri savcılık kanunlar çerçevesinde incelenmesi gereken tüm hususları mevcut bilimsel ve teknik imkanlarını kullanarak bu karara ulaşmıştır.

  - Askeri savcılığın verdiği kararı beğenebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz. Ancak bu karara karşı saygısız küçümseyici tavırlar içerisine giremezsiniz. Bu tip davranışlar askeri yargıyı küçültmez bu şekilde davrananları küçültür.

  KURGULANMIŞ OLAYLAR TSK'YI YIPRATMAYA YÖNELİK
  - Son dönemlerde artan bir şekilde ve örgütlü olarak gerçekleştirdiği değerlendirilen kurgulanmış bazı olaylar TSK’yı yıpratma ve karalama kampanyasına dönüştürülmektedir.

  - Hukuk açısından yaşadığımız olayda bugün gelinen nokta olduğu iddia edilen bir kağıt parçası olduğunu, yani bir belge olmadığını bize göstermektedir. Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı ve asker savcılık elindeki mevcut bütün bilgiler ışığında ve hukuk kuralları çerçevesinde gerekeni yerine getirmiştir.

  - Bugün biz bu kağıt parçasının birileri tarafından TSK’yı yıpratma amacıyla hazırlandığını değerlendirmekteyiz. Bunun kimler tarafından ne amaçla hazırlandığının ortaya çıkarılması göreviyse devletin istihbarat organlarıyla ilgili yargı organlarına düştüğünü ifade ediyor ve bunun yerine getirilmesini istiyoruz.

  - Çünkü bu konunun önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu ve buna benzer olayları devlet bu millet ve ordu içinde fitne ve fesat çıkartma eylemleri olarak görüyoruz.
  TSK demokrasi ve hukuk devleti ilkelerine bağlıdır ve saygılıdır.

  BENİM İFADEM EN BÜYÜK TEMİNATTIR
  - Bu ilkelere aykırı düşünce içinde olan davranışlarda bulunan ve bulunabilecek personelini TSK bünyesinde barındırmaz. Bunu kim söylüyor? Bunu Anayasamızın 117. maddesine göre, TSK’nın komutanı olan Genelkurmay Başkanı ben söylüyorum.

  - Artık TSK’nın komutanı olan Genelkurmay Başkanı’nın bu ifadesi en büyük teminattır. Daha bunun dışında başka şeyler aranmasının anlamını anlayamıyorum.

  - Bakın bütün bu söylemlere rağmen TSK’yla artık hiçbir neden haklı neden, ve haklı bir gerekçeye dayanmadan çeşitli nedenlerle ve çeşitli şekillerde, darbe ve muhtıra söylemlerinde bulunanların iyi niyette olmadıklarını ve halkımızın da bundan usanmış olduğunu düşünüyoruz.

  TSK'NIN ÜZERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİNİZ
  - Onun için TSK’nın komutanı olarak açıkça söylüyorum ki, artık silahlı kuvvetler üzerinden elinizi çekiniz.
  TSK üzerinden kendinizi siyasi tanımlama düşüncesinden ve gayretlerinden vazgeçiniz.

  - TSK’ya karşı medya üzerinden asimetrik bir psikolojik harekat yürütmeye son verininiz.

  - TSK tarihsel misyonu, kurumsal kültürü ve devlet adamlığı ve tecrübesinin gereği olarak kendisine karşı asimetrik olarak medya üzerinden yürütülen psikolojik harekata her zaman ve özellikle kamuoyu önünde cevap vermekten kaçınmaktadır.

  - Ayrıca bize askeri okullarda şu da öğretildi. Bize dendi ki komutanlarımız tarafından, akıllı insan her şeyin farkına varır, akılsız insan ise her konuda fikrini söyler. Bu nedenlerle bizlerin olayları takip etmediğimiz, anayasa çerçevesinde gereken yer ve zamanda rahatsızlıklarımızı dile getirmeyeceğimiz şeklindeki değerlendirmeler doğru değildir.

  - TSK hiçbir gerçeğe dayanmayan hukukdışı davranışlarla yıpratılması faaliyetlerinin devam ettirilmesine, katlanamaz.
  TSK bütünlüğünün her türlü dış etkilere maruz bırakılmasına seyirci kalamaz.

  - Unutulmamalıdır ki TSK’nın bütünlüğünün korunmasını ve haksız yere yıpratılmasını aynı zamanda ülkemizin bir beka sorunu olarak görüyoruz. Lütfen bu noktanın iyi anlaşılmasını istiyorum.

  - TSK üzerinden oynanan ve oynanacak oyunlar bizim görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmedeki kararlarımızı etkileyemez. Kimsede bu şekilde beklentilerin içinde bulunmasın. Daha öncede ifade ettiğimiz gibi TSK’nın güvenlik boyutunda ilgilenmek zorunda olduğu ülke konulara ilişkin görüş düşünce ve tekliflerimizi yasal platformlarda iletmeye devam edeceğiz.

  YAŞANANLARI MGK'YA GETİRECEĞİZ
  - Tahriklere kapılarak, kamuoyu önünde tartışmalara girmeyi uygun bulmuyoruz. Bu çerçevede son yaşanan olayları da MGK’ya getireceğiz. Benim başlangıç olarak sizlere söylemek istediğim hususlar bunlardır.

  SORULAR:

  - Bu çerçevede Sayın Başbakan’ın bir açıklaması oldu. Bu konuda daha yapılması gerekenler odluğunu sizin bu konuyu çok iyi bildiğinizi ve bir çalışmanın yürütüldüğüne de inandığını söyledi. Bu çalışma nedir?
  Şimdi bu konuyu biraz önemli olduğu için biraz daha geniş makro seviyeden bakarak cevap vermek istiyorum. Birincisi burada tekrar altını çizme ihtiyacı duyduğum husus, TSK’da demokrasi ve hukuk devleti ilkelerine aykırı düşüncede olanlar barınamaz. Bunu TSK’nın komutanı olarak ben açıkça ifade ediyorum. Böyle durumlar olursa TSK, Genelkurmay Başkanlığı, gerekeni anında yerine getirir, bu konuda başka yerlerden işaret almamıza gerek yoktur. Şimdi bugüne kadar yaşanan süreçte neler oldu, neler yapıldı, bundan sonra neler olabilir sorusu soruluyor. Bu konuyu doğru anlayabilmeniz için ilk önce askeri mahkemelerinin yetki ve sorumluluklarını anlamanız lazım. Maalesef rahmetli Uğur Mumcu’nun dediği gibi, bu konuda da hukukçularda dahil, dışında olanların farklı yorumlar yapması doğal fakat hukuk tahsili görenler bile yanlış yorumlarda bulunuyor. Mumcu’nun dediği gibi, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyoruz.

  ASKERİ MAHKEMELER
  Askeri mahkemelerin yetki ve sorumlulukları çok açık. Merak ediyorsanız Askeri Yargı Usul Kanunu'nun 9. maddesini okuyun. Orada derki, “Askeri kişilerin askeri suçları varsa ortada bunlar askeri mahallerde askerlik hizmetleriyle ilgiliyse buna bakacak olan yargı makamı askeri yargıdır” çok açık. Söz konusu iddiada nedir karşımıza gelen? İddia edilen suçun Genelkurmay Karargahı’nda iddia ediyor. Kim işledi? Askeri kişiler. Bu kadar açıkken hala yok efendim askeri mahkeme mi bakar sivil mahkeme mi bakar yaklaşımı abesle iştigaldir.

  CAHİLCE BEYANLAR
  İkincisi askeri mahkemelerle ilgili olarak çok yanlış değerlendirmeler yapılıyor. Bazı akademik ünvana sahip kişiler artık dünyada Avrupa’da askeri mahkemelerin bile kalmadığını söyleyecek kadar cahilce belki de maksatlı beyanlarda bulunuyorlar. Askeri mahkemeler bugün geçerli. Hangi ülkelerde şu anda askeri mahkemeler var? İngiltere, Belçika, İtalya, Lüksemburg, İspanya, Yunanistan, Polonya'da askeri mahkemeler var. Şimdi Türkiye’de yargının iki başlı olduğunu iddia edenler, niye kamuoyuna bunu söylerken, şunu da söylemeleri lazım. Evet ama AB ülkelerinde de askeri mahkemeler var demek lazım. Bunu söylemiyorlar, o zaman maksatlı. ABD’de de askeri mahkemeler var, Rusya’da da, İsrail’de de askeri mahkemeler var. Askeri mahkemeler tarafsız değildir diye suçlamalar var. Bu askeri mahkemeler çatı sokak mahkemeleri mi? Siz nasıl askeri mahkemeleri bu şekilde tanımlarsınız. Askeri mahkemeler bağımsız değildir. Ben size bir örnek vereyim. Şu anda askeri mahkemelere baktığınız zaman hakimler subaylar vardır.

  Genelkurmay askeri Mahkemesi, yani benim mahkemem, askeri mahkemelerde subayların bulunmasının, anayasaya aykırı olduğu düşüncesiyle, Anayasa Mahkemesi’ne dava açtı. Anayasa Mahkemesi de kabul etti. Ben bunu söyleyeyim, siz de kalkın deyin ki askeri mahkemeler bağımsız değildir. Böyle şey olur mu? Bir şey daha söylüyorlar, soruşturma askeri mahkeme kıta komutanının soruşturma emriyle başlıyor. Emir verdik ya, emirle başlattık. Biz bu emri, olayın akabinden yarım saat sonra verdik. Soruşturmaların açılması sadece, kıta komutanının soruşturma emri vermesiyle olmaz. Savcı aciliyet görürse soruşturmayı açar. Şimdi bunlar varken nasıl “bağımsız değildir”e gidersiniz. Bu binada yanınızdaki bir salonda yarbay Mustafa Dönmez’in mahkemesi bugün başladı. Her zaman söylüyoruz, yargı kesin karara ulaşmadan evvel herkes bir kere suçsuzdur.

  ASKERİ MAHKEMELERE YÖNELİK SUÇLAMALAR GERÇEK DIŞI
  Ama Yarbay Dönmez ile ilgili iddianameyi kim hazırladı? Yine bu savcılar hazırladı ve iddianamede Yarbay Dönmez’e yönelik suçlamalar oldukça ciddi.
  Böyle gerçekler varken, askeri mahkemelere ve savcılara yöneltilen suçlamalar gerçek dışı ve maksatlıdır.

  SORUŞTURMA 12 GÜN SÜRDÜ
  12 Haziran günü bu haberin gazetede çıkması üzerine askeri savcılık, yetkisi dahilinde olduğu için soruşturmaya başladı. Bu andan itibaren bu belgenin bulunduğu ki İstanbul Başsavcılığı’nın dosyasındaki bir belgedir, Başsavcılıkla işbirliği yaptılar. Bizim amacımız burada bu belge doğru mudur değil midir, bunu bulmak mecburiyetindeyiz. Biz İstanbul Başsavcılığı’na, elinizde ne kadar bilgi belge varsa verin dedik ve soruşturma 12 gün sürdü. Diyeceksiniz ki soruşturma yetersiz diyeceksiniz, bir taraftan niçin 12 gün sürdü diyeceksiniz. Bu kadar çelişki olur mu?

  SORUŞTURMA TEKRAR AÇILABİLİR
  Şimdi Genelkurmay Askeri Savcılığı kovuşturmaya yer olmadığını kararını vermiştir. Bu karar kesin değildir. biz hukuk devletiyiz, ilkelerine sadığız. Kesin değildir evet. Önemli olan şu, bu belgenin doğru olduğuna ilişkin yeni delil bilgi emare çıkarsa, bu soruşturma tekrar açılabilir. Burada önemli olan şudur, soruşturma şartlarında değişiklik olmaması durumunda, bu soruşturma tekrar burada açılır. Bunun aksini düşünmek hukuka aykırıdır. Olayda bir müştereklik bulunabilir. Müştereklik demek, sivil ve askerin beraber yapması gerekmektedir. Ancak tekrar altını çiziyorum, soruşturma şartlarında değişiklik olmadığı takdirde, elbette soruşturma açılabilir. Bizim hiçbirşeyden, TSK olarak bizim her şeyimiz açıktır, hukuka saygılıyız. Hiçbir şekilde hiçbir olay örtbas yapma gibi ne niyetimiz nede hareketimiz vardır. Ancak bizim silahlı kuvvetler olarakta delil toplama üzerinde yetki ve sorumluluğumuz yoktur.

  BU KAĞIT PARÇASINI KİMLER HAZIRLADI BULUNSUN
  Şimdi bu konunun bu şekilde net olarak ifade ettiğimi zannediyorum. Şu ana kadar bize ulaşan bilgi ve deliller çerçevesinde, Genelkurmay ve Askeri Savcılık olarak biz üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Biz bundan sonra ne istiyoruz? İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istiyoruz. Bu belgenin gerçek olmadığı noktasından hareketle, bu kağıt parçası kimler tarafından ne amaçla hazırlandı. Bunu bulunuz. Biz bu belgenin doğru olmadığı noktasından hareket ederek, kimler tarafından ne amaçla hazırlandığını istiyoruz. Yoksa İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan doğru mudur yanlış mıdır noktasında, soruşturma şartları çerçevesinde istemiyoruz bu bizim işimiz.

  SAVCILARLA DİREKT İLİŞKİMİZ YOK
  - Basında değişik yaklaşımlar oldu. Ama soruşturma sonucu açıklandıktan sonra dile getirilen soru, soruşturmaya konu olan albayın 20’den fazla imzasıyla ifadesinde verdiği imzanın çok farklı olduğu iddiası yer aldı. Bu imza farklılığını neden soruşturulmadı? Sizin bir bilginiz var mı?
  Şimdi elbette bu soruşturma Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından yürütülmüştür. Bağımsızdır. Samimi söylüyorum. Şimdi şuraya 20 tane hakim albayı getirin ve bana sorun Genelkurmay Başsavcısı kim, tanımıyorum. Ha tanımış olabilirim, başka bir görevde benim yanımda çalışmıştır.Bizim prensip olarak savcılarla direkt ilişkimiz yoktur.

  ALBAY'IN DEĞİŞİK İMZALARI
  Gelelim değişik imza konusuna. Askeri savcılık elbette bu konunun üzerinde durdu. Durmadığını nereden çıkartıyorsunuz? Ama gelinen değerlendirme, sonuç şudur ki bende bu konuyu bildiğim ve takip ettiğim kadarıyla, imza değişikleri kriminal inceleme sonucu değiştirmiyor. Bilimsel olarak yapılan bu incelemelerde teknik kriterler kullanılıyor. Siz nasıl şekilde imza atarsanız atın, şeklini değiştirin isterseniz, imza ıslak ise, elinizin mahsulü olduğu anlaşılabilir. Yani bir noktada çizgilerinin, elinizi el hareketleri parmak izi gibi sonuç veriyor. Burada ıslak imzaya sahip belge yok. Elbette askeri savcılık bu konunun üzerinde durmuştur. Ancak belgenin aslı ıslak imzaya sahip bir belge olmadığı için sonuca ulaşılması mümkün değildir.

  NEDEN HİCAP DUYAYIM
  -Başbakan Erdoğan’ın, doğruluğu kanıtlanmamış bir kağıt parçasından itibarla Şanlıurfa’daki konuşmasında TSK’yı hedefe oturtmasından hicap duyuyor musunuz?
  Niye hicap duyayım ki? Kesinlikle böyle bir düşünceye sahip değilim. Düşüncemi soruyorsanız, ben düşüncelerimi Başbakan’a ilettim.

  FİTNE-FESAT KARIŞTIRMAK İSTEYENLER
  - Konuşmanızın başında sert bir tonda dediniz ki fitne fesat karıştırmak isteyenler var dediniz, Türkiye’nin bekasına karşı tavırlardan bahsettiniz. Bu konuda bir incelemeniz söz konusu mu?
  Coğrafya ortada problemler ortada, TSK’nın güçlü bir TSK’nın ve bütünlüğüne sahip bir önemi ortada. Siz buna zarar verirseniz kime zarar veriyorsunuz? Ülkenizin bekasını da riske atıyorsunuz. TSK'da haklı gerekçelere dayalı olarak arkasında ön yargı olmayan elbette tenkitlere açığız. Biz demiyoruz ki TSK hiçbir şekilde tartışılamaz. TSK’yla ilgili olarak hiçbir şekilde yorum yapılamaz demiyoruz. Ama bizim karşı olduğumuz hiçbir gerçeğe dayanmayan, ön yargılı, yıkıcı faaliyetler. Elbette bunları geldiğimiz noktada, bunları biz fitne ve fesat olarak görüyoruz. Devlet içinde millet içinde öyle görüyoruz.

  AKP'NİN YARGIYA BAŞVURMASI
  - AKP bu kağıt parçası dediğiniz belge çıktığı zaman yargıya başvurdu. Bu yargıya başvurması askeri savcılığın kararından sonra olsaydı iyi olmaz mıydı efendim?
  O konuda ben yorum yapmayı uygun görmüyorum. Elbette Türkiye’de hukuk sistemi var. Her müessese verdiği kararı doğru görüyorsa onların takdiridir.

  HUKUKA SAYGILIYIZ
  - 15 Haziran’da yapmış olduğunuz açıklama vardı. Belge sahte çıkarsa Türkiye görecek şeklinde. TSK’nın hiçbir şekilde bu yıpratma faaliyetlerine katlanamayacağını vurguladınız. Türkiye ne yapacağımızı görecek dediniz. Bu konuda ne gibi bir yöntem metod izleyeceksiniz?
  İzliyorsunuz işte. Biz hukuk devleti ilkelerine saygılıyız. Bu süreçte de bunu gösterdik. Bir konuyu askeri savcılığa verdik, savcılık karara gelmeden biz bir kelime bile yapmadık. Bu hukuka olan saygımızdır. Biz hukuka bağlıyız saygılıyız. Elbette hukuk devleti ilkeleri karşısında ne yapılabilirse yapılacaktır. Elbette bu konulara ilişkin görüş ve düşüncelerimizi yasal platformlarda getiririz. Dedim ki MGK’ya bunu getireceğiz. Bu konularla ilgili olarak bazı sorunlar var. Bunlarla ilgili Genelkurmay Askeri Savcılığı suç duyurusunda bulundu nedir bunlar? Bakın söz konusu belge, esasında kağıt. Mevcut bilgiler kapsamında kağıt.
  Ayın 4’ünde bulundu, ayın 6’sında İstanbul’daki mahkemenin oturumunda bu dosya açıldı. Ayın 6’sı. Bir takım evraklar var. Peki 6’sında açıldı 12’sinde bir gazeteye servis edildi açık ve şimdi bunu sormaya bunu sorgulamaya hem hukuk hem şekil yoluyla hakkımız yok mu? Acaba bir özel kast mı var?
  Şimdi o belgelere bakıyoruz tuhaf. Bir yığın belgeler var. O belgeler hakikaten usulüne göre hazırlanmış uygun. Bu iddia edilen belge ise onlarla hiçbir ilişkisi olmayan içerik olarak, artı hazırlanış şekil olarak farklı bir belge. Olabilir mi olabilir ona da itirazımız yok. Şunu sormaya hakkımız yok mu, Bu belgenin Nisan 2009’da hazırlandığını kim tespit etti? Belgenin üzerinde hiçbir tarih yok. Kim tespit etti?

  ASİMETRİK-PSİKOLOJİK HAREKAT
  Soruşturma kapsamında kriminal raporlar hazırlandı. 17’sinde hazırlandı özel kuryeyle gönderildi, bu kriminal raporun bazı parçaları, bazı basın yayın organlarında yer aldı. Niçin? Belgenin tümü de değil, arzu edilen noktalar. Nedir bu istenen? Bir kamuoyu oluşturma. İlk defa bir tabir kullandım. Medya üzerinden asimetrik bir psikolojik harekat yapılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bir rapor hazırlandı. 20 Haziran. 22 Haziran’da gazetelerde. Niçin?

  DOĞRU NEYSE ÇIKSIN, İTİRAZIMIZ YOK
  Bunlar şimdi tabi ki elbette bizi de düşündürüyor. Biz düşünmeyle kalmadık, aynı zamanda Genelkurmay Askeri Savcılığı hukuki süreci başlattı. Bunlar yanlış. Bırakın bir hukuk süreci normal mecrasında gitsin. Doğru neyse çıksın bizim ona hiç itirazımız yok. Ama siz doğruyu çıkmasını beklemeden, devamlı bunu dinamitlerseniz ne olacak Türkiye’nin düzeni? Gelin hep beraber düşünelim. Bazen trajik durumlar yaşıyoruz, kara mizah örneği.

  ALIN METNİ OKUYUN
  Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın açıklaması Çarşamba günü 14.50’de ajanslara verildi. Uzun bir açıklama. 15’ten itibaren bütün televizyon kanallarımız, son dakika haberlerine başladı. 14.50’de verildi, 15’te bu görüşler başladı. Ben birini takip ettim, saat 15.00. Ve yorumu yapanlar inanın daha o askeri savcılığının raporunu, görmemiş elinde yok. O anda televizyonlarda da yok ve 15.00’te çıkıyor deniliyor ki “olacağı buydu başka bir şey beklemiyorum” ayıptır bu ayıptır. Alın şu üç sayfalık metni açın okuyun. Katılmadığınız yerler olabilir tenkit edin. Artık herkes çıkıyor yorum yapıyor ve üzülüyorum açıklamanın başlığını bile görmemişler. Televizyonları o programı yürütenlerinde önünde yok. Bu çirkin, bu olmaz. Burada bende tabi ajanslara da çağrıda bulunmak istiyorum. Bu tip önemli şeyleri parça parça vermeyin. Ajanslar parça parça veriyor. Elbette televizyondaki arkadaşlarımız sıkıntıya düşüyor. Bir satır görüyor anlamıyor. Yorum yapanlar daha metni görmemiş. Ne oluyor o zaman arkadaşlar? İnsanlar o televizyonları izliyor. İşte bu asimetrik savaş.

  KURGULANMIŞ OLAYLAR BİRİLERİ TARAFINDAN HAZIRLANIYOR
  Artan şekilde ve örgütlü olarak kurgulanmış bazı olaylar ve birileri tarafından hazırlandığını düşünüyoruz. Yıllardır TSK bundan bahseder, kamuoyuyla paylaşmayı düşünürseniz memnun oluruz ama, bunun kim kimler hangi yapılar olduğuna dair fikirleriniz var mı? Bizle paylaşmasanız da ilgililere aktardığınız oldu mu? Elbette elinizde ciddi bir delil belge olmadan yargı kararı olmadan, kamuoyu önünde herhangi bir kişiyi ve kurumu suçlamak değil. Bu konuyla ilgili bizim de bazı duyduklarımız bildiklerimiz var. Bizde bunları uygun zaman yerlerde paylaşmaya devam edeceğiz.

  KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI KARARI KESİN DEĞİLDİR
  - Bu konunun aslında sizin açınızdan da kapanmadığını çıkardım?
  Kovuşturmaya yer olmadığı kararları kesin değildir. bu kararlar ancak yeni bir belge yeni bir emare bulaşırsa elbette soruşturma tekrar açılır. Bu belgenin doğru olup olmadığına yönelik açılacak soruşturmanın, bu soruşturma kapsamı değiştirmediği takdirde, biz Genelkurmay Askeri savcılığı olarak düşünüyoruz.


  KAALE BİLE ALMADIM
  - Bir önceki basın toplantısında demokrasiye ve hukuka inancı olmayanların barınamayacağını belirttiniz. Bu süreç içerisinde sizin şahsınıza yönelik değerlendirmeleri oldu. İstifalarınızı isteyen çağrılara da muhatap oldunuz. Bu sizi incitti mi düşünceleriniz nelerdir?
  Hiç kaale bile almadım.

  KUSUR YOKSA O PERSONEL ÜZERİNDEN TASARRUF YAPILMASINA GEREK YOK
  - Albay Dursun Çiçek’in şu andaki durumu nedir? Kendisine yine atfedilen, Nisan 2008’de yine sivil toplum kuruluşlarına yönelik iddialar gündeme gelmişti. Bu konuda araştırıldı mı?
  Genelkurmay ve silahlı kuvvetler, biz bize gelen duyum belge emare bir şey varsa, ciddiye de alınması gereken bunların hepsini ciddi şekilde inceleriz. Gerekirse idari gerekirse yasal süreci başlatırız. Ancak yapılan idari soruşturmalarda eğer ortada herhangi bir kusur işleyen bir personel yoksa o personel üzerinde de tasarruf yapılması söz konusu değildir. Elbette Türkiye demokratik laik sosyal hukuk devlet, hukuk devleti demek herkesin hukuk devleti ilkelerine uyması demek, TSK’da aykırı bir davranış zaten söz konusu değil. Ancak şartlar bizim bunu tekrarlamamıza neden oluyor. Tabiî ki biz TSK’da demokrasi ve hukuk devleti ilkelerine, aykırı düşüncelerde olanları, aykırı faaliyetlerde bulunanları barındırmayız.

  hurriyet.com.tr


 2. #2
  Onursal Üye tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 Baktabul'un Çılgını tonton68 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Kıskanılanlar Bölgesi.
  Mesajlar
  3.393
  Blog Yazıları
  44
  Tecrübe Puanı
  92546722

  Tanımlı Başbuğ'dan flaş açıklamalar...

  Başbuğ Paşa belgenin bir kağıt parçasından ibaret olduğunu söyledi. Albay Çiçek'in görevinden alınması sorusuna ise "Bizden cadı avı beklemeyin" yanıtı verdi


  "Belge sahte çıkarsa ne yapacağımızı göreceksiniz" demişti Org. İlker Başbuğ... Türkiye Başbuğ'un saat 11:00'de başlayan konuşmasına kilitlendi. 1 saat süren konuşmada İlker Başbuğ, şok belgeden 'kağıt parçası' diye söz etti.

  ASİMETRİK PSİKOLOJİK HAREKAT

  4 kuvvet komutanını arkasına alarak tam kadro medyanın karşısına çıkan Başbuğ tam birlik mesajı da vermiş oldu. Başbuğ yine medyaya yüklendi, hatta ilk kez kullandığı "Medya üzerinden asimetrik psikolojik harekat" tabiriyle tarihe not düştü.

  AKILSIZLAR FİKİR YÜRÜTÜR

  Yürütülen bu harekat karşısında tedbirli olduklarının altını çizen Başbuğ, harp okullarında hocalarından miras kalan "Akıllı olan fark eder, akılsız olan ise her konuda fikrini söyler" sözlerinin gereğini yerine getirdiklerini de belirtti.

  YENİ BİR POLEMİK Mİ?

  Başbakan'ın 14 Haziran'da Şanlıurfa'da yaptığı konuşmayla ilgili soru üzerine 'Hicap duymam' diyen Başbuğ, sıkıntılarını Erdoğan'a söylediğini aktarmakla yetindi. "Ben kendilerine görüşümü söyledim" sözleri ise başka bir tartışmayı alevleyecek gibi...

  BELGENİN ÜZERİNDE TARİH YOKTU

  Başbuğ belgedeki Nisan 2009 tarihinin nasıl ortaya atıldığına dair de ilginç bir bilgi aktarmış oldu. Başbuğ, belgenin üzerinde kesinlikle tarih olmadığını aktardı.

  CADI AVI BEKLEMEYİN

  Albay Çiçek'in görevine son verilip verilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine ise "Kimse bizden cadı avı beklemesin" dedi.

  SORUŞTURMA YENİDEN AÇILABİLİR

  TSK'ya yönelik saldırıların aynı zamanda Türkiye'nin bekaa sorunu olduğunun altını çizen Başbuğ, yeni bir emare yeni bir belge olursa soruşturmanın tekrar açılabileceğini ancak soruşturma yerinin kesinlikle Askeri Savcılık olduğunun altını çizdi, herkesi de bu karara saygılı olmaya çağırdı.

  ORG. İLKER BAŞBUĞ'UN TARİHİ KONUŞMASI DİĞER SAYFALARDA...

  KİM HAZIRLADI, BULUNMASINI İSTİYORUZ

  - Biz üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Bu kağıt parçası kimler tarafından ne amaçla hazırlandı. Bunu bulunuz. Askeri Savcılık da görevsizlik kararı vererek dosyayı İstanbul Savcılğına gönderdi. Biz bu dosyayı vererek kimler tarafından hazırlandığının bulunmasını istiyoruz. Yoksa doğru mudur, sahte midir diye sormuyoruz. O bizim işimiz.

  BİR KAĞIT PARÇASI TÜRKİYE'NİN ENERJİSİNİ TÜKETTİ
  - Türkiye'de etrafımızda ve dünyada cereyan etmek olan gerçek olaylara bakarsak ciddi bir çok sorunun bulunduğunu görüyoruz. Dünya ülkelerinin hemen hemen hepsi küresel ekonomik kriz ve bu kirizin doğurduğu sosyal sorunlarla boğuşmaktadır.


  - Türkiye bunun yanında terör ve bölücü terörle mücadelesine devam etmektedir. Başta İran, Irak ve Pakistan'da ciddi olaylar yaşanmaktadır. Kıbrıs görüşmeleri de bir taraftan sürmektedir.


  - Şimdi bütün bunlar yaşanırken Türkiye neredeyse iki haftadır, Genelkurmay Askeri Savcılığının elinde bulunan bütün bilgiler çevresinde yürütüğü hazırlık soruşturması neticesinde ulaşmış olduğu kararla ortaya çıkan bir kağıt parçası etrafında gereğinden fazla enerjisini tüketmiştir.

  - Ayrıca yargı sürecini sabırla bekleme basiretini de gösterememiştir. Biz TSK olarak bundan dolayı üzgünüz. Şu anda elimizde olan hukuki anlamda bir kağıt parçasıdır. Yargıtay içtihatına göre belge hukuki nhüküm ifade eden bir hakkın doğmasına yarayan bir yazıdır.

  ASKERİ YARGI KARARINI KÜÇÜMSEYEMEZSİNİZ
  - 12 Haziran günü belgenin bir gazedede yayınlanması ve TSK'nın hedef alınması üzerine Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Doğru hareket tarzı da budur. Soruşturma aynen adli yargı teşkilatı içerisindeki anayasal teminatlar altında bağımsız bir şekilde yargısal faaliyetlerde bulunan Genelkurmay Askeri Savclığılı tarafından yürütülmüştür. Karar da bu makama aittir.

  Kararda incelenmesi gereken tüm hususları inceleyerek tüm imkanları kullanarak bu karara ulaşmıştır. Bu kararı beğenebilirsiniz, beğenmezsiniz ancak bu karara karşı saygısız ve küçümseyici tavırlar içine giremezsiniz. Bu tavırlar askeri yargıyı küçültmez, onları küçültür.

  KİM NE AMAÇLA HAZIRLADI BULUNSUN İSTİYORUZ
  - Son dönemde örgütlü olarak kurgulanmış olarak TSK'yı yıpratmaya yönelik bazı tavırlar görülüyor.
  - Bugün gelinen nokta bir belge olmadığnı bize göstermektedir. Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı ve Genelkurmay Askeri Savcılğı üzerine hukuk kuralları içinde düşeni yerine getirmiştir. Bugün biz bu kağıt parçasının birileri tarafından TSK'yı yıpratma amacıyla hazırlandığını değerlendirmekteyiz. Kimler tarafından ve ne amaçla hazırlandığını ortaya çıkarılma görevi ise devletin istihbarat ve yargı organlarına aittir. Bunu istiyoruz. Bu konunun önemli olduğunu düşünüyoruz.

  TSK'NIN KOMUTANI OLARAK BEN SÖYLÜYORUM
  - Bu olayları devlet ve millet, ordu içinde fitne ve fesat çıkartma eylemleri olarak görüyoruz. Bugüne kadar gösterdiğimiz davranışlar da bu sözlerimizin doğru olduğunu teyit etmektedir. Buna aykırı olan davranışlarda bulunan personelini TSK içinde barındırmaz. Bunu kim söylüyor. Bunu Anayamıza göre TSK'nın komutanı olan Genelkurmay Başkanı olan ben söylüyorum. Genelkurmay başkanını bu ifadesi en büyük teminattır. Daha başka şeyler aranmasının anlamını anlayamıyorum.

  TSK'NIN ÜZERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİNİZ
  Haklı gerekçeye dayanmadan muhtıra söylemlerinde bulunanların ve halkımızın da bu söylemlerden usanmış olduğunu düşünüyorum. TSK'nın komutanı olarak açıkça söylüyorum ki artık TSK'nın üzerinden elinizi çekiniz.

  MEDYA ÜZERİNDEN ASİMETRİK PSİKOLOJİK HAREKAT

  TSK üzerinden kendinizi siyasi tanımlama gayretlerinden vazgeçiniz. TSK tarihsel misyonu ve devlet adamlığı tecrübesinin gereği olarak kendinise karşı asimetrik olarak medya üzerinden yürütülen asimetrik psikolojik harekata cevap vermekten kaçınmaktadır.

  HOCALARIMIZ BİZE ÖĞRETTİ Kİ...
  - Bize askeri okullarda komutanlarımız tarafından şu öğretildi, dendi ki akıllı insan herşeyin farkına varır, akılsız insan ise her konuda fikrini söyler. Bu yüzden rahatsızlıklarımızı dile getirmeyeceğimiz yönündeki görüşler doğru değildir.

  TSK KAT-LA-NA-MAZ, SEYİRCİ KA-LA-MAZ

  TSK hiçbir gerçeğe dayanmadan yıpratılması davranışlarının devam ettirilmesi kat-la-na-maz. TSK mağdur bırakılmasına seyirci ka-la-maz. TSK unutulmamalıdır ki bütünlüğünün korunması ve artık haksız yere yıpratılmamısını ülkemizin bir bekaa sorunu olarak da görüyoruz.

  KONUYU MGK'DA TARTIŞACAĞIZ
  - TSK üzerinden oynanan oyunlar bizim kararlığılımızı etkilemez. Daha önce de ifade ettiğıimiz gibi ülke konularına ilişkin giörüşlerimizi ilgili makamlara iletmeye devam edeceğiz. Tahriklere kapılarak kamuoyu önünde tartışmalara girmeyi uygun bulmuyoruz. Bu son tartışmaları önümüzdeki yapılacak Milli Güvenlik kurulu toplantısına getireceğiz.

  UĞUR MUMCU'NUN DEDİĞİ GİBİ...

  - TSK'da demokrasi dışı eğilimleri olan personel barınamaz. Bunu komutan olarak ben açıkça ifade ediyorum. Genelkurmay Başkanı bunu anında yerine getirir. Başka yerlerden işaret almasına gerek yoktur. Bunun çok net anlaşılmasını istiyorum. Askeri mahkeme yetki ve sorumluluklarının ne olduğunu anlamanız lazım. Malesef rahmetli Uğur Mumcu'nun dediği gibi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyoruz.

  SORUŞTURMA YERİ ASKERİ SAVCILIKTIR
  Askeri yargı usul kanunun 9. maddesini okuyun. Der ki Askeri kişilerin varsa suçları onlar askeri mahalelerde askeri hizmetlerle ilgiliyse bakacak olan askeri yargıdır. Söz konusu iddiada nedir, iddia edilen suçun genelkurmayda işlendiği iddia ediliyor. Hala sivil malkeme mi askeri mahkeme mi diye fikir yürütmek abesle iştigaldir.
  - Malesef üzülerek ifade ediyorum bazı akademik unvana sahip kişiler dünyada askeri mahkemelerin kalmadığını söyleyecek beyanlar da bulunuyor. Askeri mahkemeler bugün geçerli. Avrupa ülkelerine gelin bakın. İngiltere, Belçika, İtalya, Lüksemb-urg, İspanya, yunanistan, Polonya askeri mahkeme var.


  - Yargının iki başlı olduğunu söyleyenler bunu da söylemeli. Avrupa'da da var demeli. Amerika'da Rusya'da da var. Olmayan ülke var mı, var. Askeri mahkemenin olup olmamasını o ülkenin ihtiyaçları tayin eder. Bu devlete saygısızlık, hukuka saygısızlık.
  Bu askeri mahkemeler sokak mamkemesi mi , çatı mahkemesi mi? Anayasal. Siz nasıl bunu tanımlarsınız.
  Askeri mahkemeler bağımsız değildir. Genelkurmay Askeri Mahkemesi yani benim mahkemem askeri mahkemelerde subayların bulunmasının anayasaya aykırı olduğu düşüncesinden hareketle dava açtı. Ve Anayasa mahkemesi de bunu iptal etti.


  - Biz bu emri ne zaman verdik. Tersi olsaydı dİyebilirdiniz ki komutanlık vermiyor diyebilirdiniz. Soruşturmanın açılması sadece kıta komutanının emriyle olmaz, savcı gerekli görürse de olur. Bu savcının verdiği kararı beğenmezsiniz... Ama saygı duymalısınız. İddianameyi kim hazırladı, yine bu savcılar hazırladı.

  SUÇLAMALAR MAKSATLI VE GERÇEK DIŞI

  - Yarbay Ali Dönmez'e yönelik suçlamalar oldukça ciddi. Bir kere askeri mahkemelere savcılara yöneltilen suçlamalar gerçek dışıdır ve maksatlıdır.
  12 Haziran günü habering azetede çıkması üzerine askeri savcılık yetkisi dahilinde olduğu için soruşturmaya başladı. İstanbul cumhuriyet Savcılığı ile işbirliği yaptılar. Bizim amacımız doğru mu değil mi onu bulmak. İstanbul Savçılğına dedik elinizde ne kadar dökuman varsa verin dedik. Ne kadar sürdü derseniz 12 gün sürdü.

  BU SORUŞTURMA TEKRAR AÇILIRSA BURADA AÇILIR
  - Genelkurmay Askeri Savcığlı ile yapması gereken herşeyi yapmıştır. Kamuyonun sabırsızlıkla bizden sonuç beklemesine rağmen biz bunu göğüsledik. niçin? hukuk için. Kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmiştir. Bu karar kesin değildir. Önemli olan şu bu belgenin doğru olduğuna ilişkin yeni, delil bilgi emare çıkarsa bu soruşturma çıkarsa elbette tekrar açabilir. Ancak soruşturma şartlarında değişiklik olmaması şartıyla bu soruşturma tekrar burada açılır. bunun aksini düşünmek hukuka aykıdır. Ama şartlarda değişiklik olursa soruyturmayı sürdürecek yargı organı değişebilir. Olayda müştereklik bulunabilir. Müştereklik Sivil ve askerin beraber yapması demek.

  ASKERİ SAVCIYI GETİRİN KARŞIMA TANIMAM

  - Hikmet Bila: Basında değişik yaklaşımlar oldu. Soruşturma sonucu açıklandıktan sonra konu olan albayın 20'den fazla imzasının araştırılmasına gerek görülmediği açıklandı. Bu konu neden araştırılmadı?
  - Çok açık samimi söylüyorum. 20 albayı getirin ve bana sorun. Genelkurmay Başsavcısı kim diye bana sorun ama inanın tanımıyorum. Prensip olarak savcılarla ilişkimiz yoktur. Gelelim farklı imzalar konusuna... Askeri Savcılık elbette bu konunun üzerinde durdu. Durmağını nereden çıkarıyorsunuz? İmza değişiklikleri kriminal inceleme sonucunu değiştirmiyor. Teknik kriterler kullanılıyor. Siz nasıl şekildre imza atarsanız atın imzanın ıslak olması lazım eliniz anlaşılabiliyor. Şimdi burada ıslak imzaya sahip belge yok. Askeri savcılık elbette bu konu üzerinde durmuştur. Ancak belgenin aslı ıslak imzaya sahip olmadığı için sonuca ulaşılması mümkün değil.

  HİCAP LAFI ÇOK AĞIR, NİYE HİCAP DUYAYIM

  - Başbakan Erdoğan'ın Şanlıurfa kongresinde TSK'yı hedefe oturtmasından hicap duyuyor musunuz?
  - Hicap lafı çok ağır. Ben niye hicap duyayım? Ben görüşlerimi Sayın Başbakana ilettim.

  TÜRKİYE'NİN BEKAASINA ZARAR VERİRSİNİZ
  - Muharrem Sarıkaya: Fitne fesat karıştırmak isteyenler var dediniz. Bu konuda vardığınız bir kanaat söz konusu mu?
  - Güçlü bir Silahlı Kuvvetlerin varlığı ortada. E siz buna zarar verirseniz kime zarar verirsiniz? Türkiye'nin bekaasına da zarar verirsiniz. Biz demiyoruz ki TSK hiçbir şekilde eleştirilemez. Bizim karşı olduğumuz hiçbir gerçeğe dayanmayan önyargılı, yıkıcı faalieyetler. Yalnızca TSK için değil devlet için de millet için de...


  - AK Parti yargıya askeri savcının kararından sonra başvursa daha iyi olmaz mıydı? (Sözcü)
  - Bu konuda yorum yapmam uygun olmaz. O kurumun takdiridir.

  KAĞIT 4'ÜNDE BULUNDU, 12'SİNDE YAYINLANDI
  - Belge sahte çıkarsa Türkiye ne yapacağımızı görecek demiştiniz. Ne gibi bir yöntem izleyeceksiniz?
  - Türkiye görecek sözümüzle ne yaptığımızı görüyorsunuz ya işte... Biz hukuk devleti ilkelerine saygılıyız. Bu konulara ilişkin görüş ve düşüncelerimizi yasal platformda getiririz. Bu konularla ilgili yaşadığımız süreçle ilgili bazı sorunlar var. Askeri savcılık bu konularla ilgili suç duyurusunda bulundu. söz konusu belge diyoruz ya aslında şu anda kağıt... Kağıt nerede bulundu, ayın 4'ünde.. 6'sında soruşyturma açıldı. 12'sinde bir gazetede yer aldı. Acaba bir özel kast mı var burada?

  NİSAN 2009 TARİHİ NEREDEN ÇIKTI?
  Belge içerik olarak hazırlanış şekli olarak farklı bir belge. Olabilir. Şu soruyu sormaya hakkımız yo mu? Bu belgenin Nisan 2009'da hazırlandığını kim tespit etti? Belgenin üzerinde hiçbir tarih yok arkadaşlar... Kim tespit etti? Soruşturma kapsamında kriminal raporlar hazırlanrdı. Jandarma Genel Komutanlığı'nın hazırladığı biri.. 17'sinde hazırlandı, özel kuryeyle gösterildi. Bazı medya organlarında yer aldı. Belgenin tümü de değil, arzu edilen bölüm basına servis edildi.
  Ben dikkat ederseniz ilk kez bir tabir kullandım. Medya üzerinden asimetrik bir psikolojik harekat. bu bizi düşündürüyor.

  YİNE MEDYAYA YÜKLENDİ, AJANSLARI UYARDI

  - Bırakın süreci.. Doğru ne ise çıksın. Bizim ona itirazımız yok. Siz doğruyu çıkmasını beklemeden devamlı bu hukuk sürecini dinamitlerseniz ne olacak Türkiye'nin hali. Gelin hep beraber düşünelim. Bazen trajik durumlar yaşıyoruz. Karar 14.50'de ajanslara verildi. 15'ten itibaren bütün televizyon kanallarımız son dakika haberlerine başladı. Ben birini takip ettim. Yorumu yapanlar daha kararı görmemiş. 15.00'te çıkıp deniyor ki şöyle şöyle... Ayıp ya... Önce bir bekleyin, alın şu 3 sayfalık metni... Herkes çıkıyor yorum yapıyor. Üzülüyorum ki yorum yapanlar daha belgenin başlığını bile görmemişler. Programı yapanların önünde bile yok. Bu çirkin. Benim kişisel izlenimim ajanslara da çağrıda bulunmak istiyorum. Ajanslar bunu parça parça veriyor. Bir satır görüyor anlamıyor. Ama neoluyo o zaman arkadaşylar insanlar bu televizyonları seyrediyor.


  - Murat Çelik: Yıllardır TSK yıpratma faaliyetlerinden bahsedersiniz. Bu hangi kurum hangi faaliyetler hangi mecralardır?
  - Elbette elde belge olmadan kurumu suçlamak doğru değil. Yeri gelince elbette paylaşıyoruz.
  - MGK'da konuşacağız demenizden bu konunun sizin açınızdan kapanmadığı sonucunu çıkardık. Doğru mu efendim?
  - Yeni bir emare yeni bir belge ulaşırsa elbette soruşturma yeniden açılır. bu belgenin doğru olup olmadığına dair açılacak olan soruşturmanın adresi Askeri Savcılıktır.
  - İstifanızı isteyen çağrılara muhatap oldunuz. Sizi incitti mi?
  - Hiç kaale bile almadım.

  KİMSE BİZDEN CADI AVINA ÇIKMAMIZI İSTEMESİN
  - Okan Müderrisoğlu: Albay Çiçek'in görev değişikliği düşünülmekte midir? Geçmişte bir belge hazırladığı iddiası da gündeme gelmişti? Bu konuda bir gelişme oldu mu?
  - Bize gelen belge emare duyum varsa bunların hepsini inceleriz. Ve yasal süreci başlatırız. Ancak yapılan idari soruşturmalarda kusur işleyen bir personel yoksa bu personel üzerinde tasarruif yapılması söz konusu değil. Silahlı Kuvvetler'de cadı avı filan yapacak değiliz. bunu kimse yanlış anlamasın. Geçerli haklı doyurucu belgeler olması lazım. Yoksa biz dedikodularla bunu yapmayız. Kimse de bizden cadı avı beklemesin.

  Alintidir : Internethaber

 3. #3
  Acemi Üye garipağa Baktabul'un Çılgını garipağa Baktabul'un Çılgını garipağa Baktabul'un Çılgını garipağa Baktabul'un Çılgını garipağa Baktabul'un Çılgını garipağa Baktabul'un Çılgını garipağa Baktabul'un Çılgını garipağa Baktabul'un Çılgını garipağa Baktabul'un Çılgını garipağa Baktabul'un Çılgını garipağa Baktabul'un Çılgını garipağa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2009
  Bulunduğu Yer
  çanakkale
  Mesajlar
  66
  Tecrübe Puanı
  273108

  Tanımlı Ce: Org. İlker Başbuğ Basın Açıklaması - Başbuğ'dan Flaş Açıklamalar

  ülkemizde olanbiteni kaygı ile izler olduk

  bu belgenin gerçekmi yoksa sadece bir yalandanmı ibaret olduğunu bilemiyorum fakat ; tsk nın yıllardan beri siyasete karışır durumda olduğunu biliyoruz

  merak ediyorum ülkemizde demokrasiden bahsediliyor fakat tsk bağlı olduğu kuruma karşı halkın seçtiğine karşı nasıl bukadar oyun içinde olabiliyor

  daha dün ortaya çıkan lav silahlarını ve diğer silahları unutmuş gibiler , ben demokratik bir toplumda cumhuriyet rejimiyle yönetilmek istiyorum ve bu bizim enbüyük hakkımız, bizleri bizlerin seçtikleri yönetsin istiyorum askeri rejim değil

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. İlker Başbuğ sonunda isyan etti!
  By Odysseia in forum Siyaset/Politika Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-12-2012, 10:16
 2. İlker Başbuğ, kitabını tamamladı
  By Odysseia in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-06-2012, 10:31
 3. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 01-06-2012, 15:52
 4. Başbuğ'dan Flaş Açıklamalar
  By GönüL in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 04-29-2009, 16:47
 5. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-04-2008, 22:00

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375