Türkiye Bebek Ölümlerini En Hızlı Düşüren 6 Ülke Arasında

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, MHPMersin Milletvekili Mehmet Şandır'ın Soru Önergesine Verdiği Yanıtta Yürüttükleri Program Sonucunda Gerek Anne Gerekse Bebek Ölümlerinde Önceki Yıllarla Kıyaslanamayacak Ölçüde Büyük Başarılar Elde Edildiğini Söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, MHPMersin Milletvekili Mehmet Şandır'ın soru önergesine verdiği yanıtta yürüttükleri program sonucunda gerek anne gerekse bebek ölümlerinde önceki yıllarla kıyaslanamayacak ölçüde büyük başarılar elde edildiğini söyledi. Akdağ, UNICEF'in 2009 Dünya Çocuklarının Durumu raporuna göre Türkiye'nin 5 yaş altı çocuk ölümlerini en hızlı düşüren 6 ülke arasında yer aldığını kaydetti.
Sağlık Bakanı Recep AkdağMHPMersin Milletvekili ve Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'ın bebek ölümleriyle ilgili soru önergesini yanıtladı. Türkiye'de uygulanmakta olan sağlıkta dönüşüm programında ana ve çocuk sağlığının öncelikli konu olduğuna işaret eden Bakan Akdağ, bu çerçevede yürüttükleri programlar sonucunda gerek anne gerekse bebek ölümlerinde önceki yıllarla kıyaslanamayacak ölçüde büyük başarılar elde ettiklerini kaydetti. Yanıtında UNICEF'in 2009 Dünya Çocuklarının Durumu raporunda yer alan bilgilere de yer veren Bakan Akdağ, rapora göre Türkiye'nin 5 yaş altı çocuk ölümlerini en hızlı düşüren 6 ülke arasında bulunduğunu söyledi. Rapora göre ise Türkiye 1990 yılına göre bebek ölümlerinde yüzde 72 oranında azalma sağladı. Akdağ, Hacettepe Nüfus Etütleri Enstitüsü'nün her 5 yılda bir gerçekleştirdiği 2008 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması ön raporuna göre bebek ölüm hızının binde 17.6'lara kadar düştüğünü de bildirdi. 2003 yılında bu oranın binde 28.7 olduğunu kaydeden Akdağ, 2008 yılında gerçekleşen bebek ölümlerinin nedenleri arasında ise yüzde 27 ile prematüritenin ilk sırada yer aldığını belirtti. Akdağ şunları söyledi: "Ölüm nedenleri değerlendirilerek Bakanlığımız tarafından bebek ölümlerini önlemeye yönelik programlar yapılandırılmıştır. Ayrıca 2009 yılında başlattığımız Bebek Ölümlerini İzleme Programı ile ölen her bir bebeğin ölüm nedeni çok detaylı olarak incelenmekte ve aynı nedenle yeni ölümlerin olmaması için tedbirler alınmaktadır."

(ANKA)