İzmir’in Karşıyaka İlçesi Örnekköy Semti’nde, çok sayıda köpeğin zehirli yiceceklerle telef edildiği olayda, Türk Acil Tıp Derneği Halkla İlişkiler Sorumlusu Gülbin Kantav’ın doberman ile kurt kırması 6 yaşındaki ’Bart’ adlı köpeği de zehirlendi.

Veterinere götürülen ’Bart’, bir süre sonra komaya girdi. İzmir’de hayvanlar için kan bankası olmadığından, yediklerinde yüksek dozda zehir olduğu anlaşılan ’Bart’ için İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Kan Bankası’ndan acil plazma istendi.

Kargo ile yollansa sonu olurdu

Kargoya verilmesi durumunda gecikme yaşanacağının anlaşılması üzerine Gülbin Kantav’ın kardeşi Nilgün Kantav, plazmayı alıp THY’nin İzmir’e gelen ilk uçağıyla Bart’a ulaştırdı. Getirilen plazmalarla ’Bart’ kurtarıldı. Serum tedavisi sürse de artık dolaşabilen ’Bart’ın sahibi Gülbin Kantav, duygularını, "Bütün veteriner hekim arkadaşlara tek tek teşekkür ediyorum. Uçakla gelen plazmalar yetişmeseydi köpeğimiz ölecekti" diyerek aktardı. Veteriner Hekim Aydemir de, "İzmir gibi Türkiye’nin üçüncü büyük şehrinde hayvanlar için kan bankasının olmayışı gerçekten üzücü" diye konuştu.

hürriyet